YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ETÖ-Hastane- Ecevit üçgeni
Birgün: Ecevit'e hastanede yapılanlar darbe operasyonun sadece bir bölümüydü
ETÖ-Hastane- Ecevit üçgeni
15 Şubat 2010 / 17:10 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 17:11

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in hastane dosyasının Ergenekon davası kapsamında istemesinin yankıları sürüyor.
 

Bağımsız İzmir Milletvekili Recai Birgün, olayın sadece bir hastane süreci olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Hastane kısmının operasyonun bir bölümü olduğunu ifade eden Birgün, Ecevit ve 57. hükümete karşı darbe yapıldığını ileri sürdü.
 

TBMM'de gazetecilere konuşan Birgün, Ergenekon davası kapsamında dosyasının istenmesinin çok önemli bir şans olduğuna dikkat çekti.
 

Birgün, konunun tartışılmasının başarı olarak görürken, "Ben ümit ediyorum ki bilerek veya bilmeyerek bu işe katkı verenler çıkıp biz yaptık ama hata ettik demeleri en büyük temennim. Resmi tahkikatlarda böyle bir şeyin ortaya çıkacağını pek inancım yok. Ama bunun konuşulması, tartışılması bile bence bir başarı." dedi.
 

Birgün, dosyanın mahkemece istenmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, "Ergenekon savcıları benim bu söylediklerimi dikkate aldı ve çağırdılar. Ben de o döneme ilişkin olarak bildiklerimi duyduklarımı kendilerine aktardım. Bu işin bu noktaya gelmesinden mutluyum. Bu sadece hastane süreci olarak dar kapsamda tutulmamalı. 2001 yılı başında başlayıp 2002 Kasım'a kadar devam eden bir süreçtir bu. Belki Ecevit'in hastalığının suistimal edilmesi ve kamuoyuna daha ilerlemiş gösterilmesi operasyonunun bir parçasıydı. Asıl operasyonunu bütününe bakmak lazım bence. Çünkü Ergenekon denilen dava eğer Türkiye'deki sivil post modern veya diğer darbeleri araştırıyorsa bu da bir darbedir ve bu darbenin bir kısmı sadece hastane süreci ile ilgili olabilir." şeklinde konuştu.
 

Birgün, Ecevit'e yapılanların başarılı olmuş bir darbe olduğunu öne sürdü.
 

Konunun bu yönüyle araştırılmasının önemine vurgu yapan Birgün, "Bu bir darbe operasyonu idi ve başarıya ulaşmış bir darbe operasyonu idi. Bütün yönleri ile araştırılması bundan sonraki temennimiz." diye konuştu. Bigrün, 2001-2002 yıllarında bu olaylar yaşanırken, o döneme şahit olan bazı milletvekillerinin sessiz kalmasına üzüldüklerini dile getirdi.
 

Bu olayın Ergenekon karşıtı ya da tarafı gibi algılanmaması gerektiğine işaret eden Birgün, "Bizimle aynı fikir ve düşüncede olan birçok milletvekili bugün hiçbir şey konuşmadıklarını sesiz kaldıklarını görüyorum ve bundan da üzüntü duyuyorum. Çünkü bu Ergenekon'a karşı veya taraf olmak değil. Sayın Ecevit'e karşı yapılmış bir darbe olayının ortaya çıkarılması olayadır. Ben açıkçası bu hastane raporlarından bir şey çıkacağını sanmıyorum. Ama buradan başlamak bile bence bir başlangıç. Bu da bir adımdır. Ben ümit ediyorum ki bilerek veya bilmeyerek bu işe katkı verenler çıkıp biz yaptık ama hata ettik demeleri en büyük temennim. Resmi tahkikatlarda böyle bir şeyin ortaya çıkacağını pek inancım yok ama bunun konuşulması, tartışılması bile bence bir başarı." şeklinde konuştu. CHA

doğrusunu ben söylesem???
 // ibrahim çelikoğlu
Ecevit elini ABD'ye verdi.Verdide kolu muhakkak kopacaktı.Kolay kopmadı.Epey pilav karıştırdı durdu.Ve...Zamanı geldi:"Elini veren.Kolundan oldu......
16 Şubat 2010 18:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler