YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Espri sandık ama krokileri görünce ÜRPERDİK"
"Biz biliyoruz ki Ergenekon diye bir çete var"
"Espri sandık ama krokileri görünce ÜRPERDİK"
01 Haziran 2009 / 08:30 Güncelleme: 01 Haziran 2009 / 00:00

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkan Yardımcısı Ali Kenanoğlu, Gazi, Sivas ve Maraş'ta Alevi vatandaşlara yönelik saldırının karanlık çetelerin bir provokasyonu olduğunu söyledi.


Kenanoğlu'na göre, EBF Başkanı Ali Balkız ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kazım Genç'e yönelik suikast planları da aynı odakların oyunu.


Suikast planlarını ilk duyduklarında olayın ciddiyetinin farkına varamadıklarını anlatan Kenanoğlu, şunları söylüyor: "Kazım Bey'le beraberdik. Espri ile karşıladık. Ancak arkadaşların dosyalarda evlerinin ve işyerlerinin krokilerini görünce işin ciddiyetini anladık. Ürperdik."


Ali Kenanoğlu, 3 Haziran'da Ankara'da yapılacak olan 'Alevi Açılımı Çalıştayı' ve Ergenekon süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ali Kenanoğlu, karanlık güçlerin Alevi-Sünni çatışması çıkararak ülkede karışıklığa sebep olmak istediklerinin altını çiziyor. Gazi Mahallesi'nde yaşananların bunun en bariz örneği olduğunu anlatıyor. Genel başkanlarına suikast planlarının belgelerini gördükten sonra Ergenekon örgütünün varlığına inandığını anlatan Kenanoğlu, "Biz biliyoruz ki Ergenekon'da çok kirli işler var. Böyle bir çete var. Bu çetenin Gazi'de, Sivas'ta, Maraş'ta parmağı var. Bunların ortaya çıkarılması gerekir. Suikast olayını ilk duyduğumda Kazım Bey ile Taksim'deydim. İkimiz bir aradaydık. Espri ile karşılamıştık. Ciddiye almadık. Ancak arkadaşların dosyalarda evlerinin ve işyerlerinin krokilerini görünce işin ciddiyetini anladık. Ürperdik. Gazi'de ne olduğunu gördük. AFB gibi Alevi cemaatinin önemli bir kesimini bünyesinde barındıran bir teşkilatın başkanına suikast düzenlenmesi, yüz binleri sokağa dökmek demek. Bu, ciddi bir iç kargaşaya sebebiyet verecektir." ifadelerini kullandı. Ergenekon soruşturması kapsamında Ocak 2009'da gerçekleştirilen operasyonda ülkeyi karıştırmayı amaçlayan suikast planları ortaya çıkarılmıştı.


Ali Kenanoğlu, AK Parti hükümetinin 3 Haziran'da Ankara'da düzenleyeceği 'Alevi Açılımı Çalıştayı'nın önemine vurgu yapıyor. "Alevilik sorununun konuşuluyor olması bile bizim için son derece önemli. Sorunu çözmeye yönelik bir konuşma olarak görüyoruz." diyor. Daha önce düzenlenen iftar programına kendilerinin çağrılmadığını kaydeden Kenanoğlu, "Davetten öte bizden fikir dahi alınmamıştı. Bir temsiliyette yanlışlık olduğu belliydi. Hükümet tarafından bu anlaşılmış. 3 Haziran'daki çalıştaya Alevi örgütlerinin birçok temsilcisi katılacak. Bu da önemli bir tavırdır." diye konuştu. Alevilerin sorunlarının bir bütün olarak ele alındığında Türkiye'nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayacağını belirten Kenanoğlu, çalıştayda kendilerinin cemevlerinin elektrik faturasının ödenmesi ve sazın müzik derslerinde öğretilmesi gibi konulardan ziyade temel meselelerde istekte bulunacaklarını kaydetti. Zorunlu din dersi eğitiminin laikliğe uygun olmadığını savunan Kenanoğlu, din eğitimi müfredatının da ezberlerden arındırılmasını istedi.


ABF'nin hükümetle görüşeceği başlıca konular:


Zorunlu din dersleri kaldırılsın.


Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın (Yerini


Din İşleri Yüksek Kurulu alsın).


Cemevleri yasal statüye kavuşturulsun.


Cemevleri; cami, sinagog ve havra gibi ibadethane kabul edilsin.


Madımak Oteli ,hoşgörü müzesi haline getirilsin.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler