YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ertosun'la ilgili skandal iddia
HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un, Sabancı suikastı davasında kendisini aklayan başmüfettişe nasıl "teşekkür ettiği" ortaya çıktı.
Ertosun'la ilgili skandal iddia
08 Ekim 2009 / 07:59 Güncelleme: 08 Ekim 2009 / 08:02

Ertosun, istifa eden müfettişi 5 yıl sonra yeniden göreve başlattı...Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu üyesi Ali Suat Ertosun’un, Sabancı suikastı hükümlüsü Mustafa Duyar'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmada kendisini aklayan başmüfettişe diyet borucunu nasıl ödediği ortaya çıktı.

Bugün gazetesinin iddiasına göre, Ertosun, 2003’te HSYK kararıyla Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Adalet Başmüfettişi İsmail Turgut'u meslekten istifa etmesine rağmen 5 yıl sonra HSYK üyesi 3 arkadaşının desteğiyle tekrar göreve dönmesini sağladı. Üstelik, aradan geçen 5 yılın özlük haklarını iade etmek koşuluyla. Olayın gelişimi ise bir dizi organizasyonla gerçekleşti.

Bir garip yargı hikâyesi

Turgut, Adalet Bakanlığı’nın önerisi ve HSYK’- nın 2003'teki kararnamesiyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Kararı tenzili rütbe sayarak istifasını isyeyen Turgut'un talebi kabul edilerek yürürlüğe konuldu. Emeklilik ikramiyesini almaya başlayan Turgut, atanma kararının iptali için yargıya başvurdu.

HSYK kararları, yargıya kapalı olmasına rağmen, yargıya giden Turgut, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nden istediği sonucu aldı ve bakanlık önerisinin iptali kararı çıktı. Karar Danıştay 5. Dairesi tarafından da onaylanarak kesinleşti. İdare Mahkemesi kararının ardından Adalet Bakanlığı’na başvurarak, eski görevine iade edilmesini talep etti ancak bakanlık konuyu HSYK’ya havale etti.

HSYK heyeti de 2007 yılında, “talep, kurula yönelik olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığına" oy birliği ile karar verdi.

İmdadına Ertosun yetişti

Turgut, yakın dostu Ertosun'un Mayıs 2008’de HSYK üyeliğine atanmasıyla yeniden harekete geçti. Başvurusunu yenileyen Turgut için karar HSYK'dan 24.02.2009’da çıktı ve kendi isteğiyle emekliye ayrılmış olan 63 yaşındaki İsmail Turgut’- un hakimlik ve savcılık mesleğine tekrar dönmesine 3’e karşı 4 oyla karar verildi. Ertosun ek gerekçe yazarak, Turgut’un doğrudan Adalet Başmüfettişliğine başlatılması ve kendisine özlük haklarının verilmesi gerektiğini belirtti.

Duyar cinayetine soruşturma


HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un Adalet Müfettişi İsmail Turgut için gösterdiği çabanın nedenini ise ilginç bir bağlantı ortaya çıkardı. Sabancı suikastı hükümlüsü Mustafa Duyar'ın öldürülmesinde devletin kusurunun olup olmadığının ortaya çıkarılması gerekçesiyle soruşturma açıldı. Dönemin başmüfettişi İsmail Turgut tarafından yürütülen soruşturmanın odağında dönemin Ceza ve Tevfkif Evleri Müdürü Ertosun da yer aldı. Turgut, soruşturma raporunda övgüler düzdüğü Ertosun'un kusurlu olmadığı yönünde görüş belirtti.

Turgut'a geri dönüş yolunu açan İdare mahkemesinin başkanı Gürsel Mekik de süreç içinde Danıştay üyeliğine seçildi. Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar Afyon Kapalı Cezaevi’ne nakledildi. Duyar, Karagümrük çetesi mensupları tarafından cezaevinde öldürülmüştü.

yazık
 // hakan balık
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
12 Ekim 2009 21:42
AH Allah'ım Ahh!
 // Hacı Toybuk
Yeryüzünde yürüyen küçücük Karıncadan bile haberi olan,her şeyi bilen ve gören YÜCE ALLAH'ım GÜCÜNE VE KUDRETİNE TEREDDÜTSÜZ GÜVENİYORUM......
11 Ekim 2009 00:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler