YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ersöz’ün Zonguldak’tan deniz yoluyla iki hafta önce Türkiye’ye giriş yapmış
Ersöz’ün Zonguldak’tan deniz yoluyla iki hafta önce Türkiye’ye giriş yapmış
Ersöz’ün Zonguldak’tan deniz yoluyla iki hafta önce Türkiye’ye giriş yapmış
15 Ocak 2009 / 10:30 Güncelleme: 15 Ocak 2009 / 00:00

Ergenekon operasyonları kapsamında aranan ve bir süredir yurtdışında bulunduğu öğrenilen emekli Tuğgeneral Levent Ersöz Ankara'da tedavi için geldiği bir hastanede yakalandı.


Bir süredir yurtdışında bulunan ve Ergenekon Terör Örgütü operasyonları kapsamında aranan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz Ankara'da yakalandı.


Ersöz, tedavi için geldiği Ankara Balgat'ta bulunan Yüzüncü Yıl Hastanesi'nde Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.


Ersöz'ün hastanede yapılan kimlik kontrolü sırasında hastane yetkilileri tarafından teşhis edildiği ve polise bilgi verildiği belirtiliyor. Ersöz'ün Mehmet O. Gülcü ismi ile tedavi gördüğü öğrenildi.


Ersöz'ün bir süredir Rusya'da olduğu belirtiliyordu.


Ersöz'ün, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a götürüleceği belirtildi.


Levent Ersöz'ün kaçış planı itirafı''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, tedavi için gittiği Balgat 100. Yıl Hastanesi'nde gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün, hastanedeki tedavisinin ardından, Mersin üzerinden Kıbrıs'a gitmeyi planladığı iddia edildi.


Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında Haziran sonunda düzenlenen operasyondan bir gün önce yurt dışına çıkan ve Rusya'da olduğu öne sürülen Ersöz'ün, Kasımda Türkiye'ye giriş yaptığı ve çeşitli illerde saklandığı öğrenildi.


Ersöz'ün, rahatsızlığı nedeniyle tedavi için geldiği Balgat 100. Yıl Hastanesi'nde, görevlilerin ihbarı üzerine gelen terörle mücadele ekiplerine bir süre direndiği, kendisinin ''Mehmet Orhan Gülcü'' olduğunu belirterek, bu kişi adına düzenlenmiş ve üzerinde kendi resmi bulunan nüfus cüzdanını gösterdiği kaydedildi.


Daha sonra parmak izinin alınarak kimliği kendisine ibraz edilen Ersöz'ün, bunun üzerine direnmekten vazgeçtiği ve polislerce gözaltına alındığı belirtildi.


Ersöz'ün emniyette yapılan üst aramasında, Burdur'da ikamet ettiği belirtilen Mehmet Orhan Gülcü adına düzenlenmiş biri sahte 2 nüfus cüzdanı sahte pasaport bulunduğu ifade edildi.


Ersöz'ün, tedavi öncesinde, sahte pasaport temin etmeye çalıştığı ve bu pasaportla Mersin üzerinden Kıbrıs'a gitmeyi planladığı iddia edildi.


Ersöz'ün emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.


"SAHTE UKRAYNA PASAPORTUYLA GELDİM"


Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün polise verdiği ilk ifadenin ayrıntıları belli olmaya başladı. Ersöz, ifadesinde sahte Ukrayna pasaportuyla Kasım ayı ortalarında Türkiye’ye geldiğini söyledi. Türkiye’ye geldikten sonra Şırnak ve çeşitli illere giden Levent Ersöz’ün Mersin’de ev kiraladığı ortaya çıktı. Ersöz ameliyattan sonra Kıbrıs’a geçmeyi planlıyordu.


ERUYGUR'A ÇOK YAKINDI


Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Jandarma İstihbarat Başkanlığı görevini yürütmüştü. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’a çok yakın çalıştığı biliniyordu. Darbe günlüklerinde adı geçmiş ve AKP’ye açılan kapatma davasında girişimlerde bulunduğu iddia edilmişti.


Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, firari şüpheli emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün yakalanmasını “Hiç kimse kanundan kaçamaz. Burası hukuk devleti” sözleriyle değerlendirdi.


ERSÖZ YAKALANDIĞI SIRADA YANINDA BİR DE SUBAY VARDI


Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz yakalandığı sırada Kırşehir Garnizonunda görevli S.G isminde bir subayın da yanında olduğu öğrenildi. Ersöz, 2 haftadır takip ediliyormuş.

   


Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz yakalandığında Kırşehir Garnizonunda görevli S.G isminde bir subayla da beraber olduğu öğrenildi.


ERSÖZ 2 HAFTADIR TAKİP EDİLİYORMUŞ


Türkiye'ye Zonguldak Limanı'ndan 2 hafta önce kaçak giriş yaptığı tespit edilen Ersöz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından takibe alındı.


Ersöz, ''Mehmet Orhan Gülcü'' sahte kimliğiyle tedavi için Balgat 100. Yıl Hastanesi'ne gitti.


Üroloji polikliniğinde dün yapılan tahlilleri sonrasında lazerle prostat ameliyatı yapılması uygun bulunan Ersöz'ün, bugün hastaneye yatış işlemleri yapıldı.


Ersöz, saat 8.30 sıralarında polis ekiplerince gözaltına alınarak hastaneden götürüldü.


Yaklaşık 1 ay önce prostat rahatsızlığıyla hastaneye gelen Ersöz'ün, kalp hastası olması nedeniyle ameliyatının ertelendiği öğrenildi.


ZONGULDAK’TAN TÜRKİYE’YE GİRMİŞ
Levent Ersöz’ün Zonguldak’tan deniz yoluyla iki hafta önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlendi. Limandan kaçak olarak yurda giren Ersöz, Terörle Mücadele ekipleri tarafından teknik takibe alındı ve bu sabah Ankara’da yakalandı.


Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, firari şüpheli emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün yakalanmasını “Hiç kimse kanundan kaçamaz. Burası hukuk devleti” sözleriyle değerlendirdi.


Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Jandarma İstihbarat Başkanlığı görevini yürütmüştü. Darbe günlüklerinde adı geçmiş ve AKP’ye açılan kapatma davasında girişimlerde bulunduğu iddia edilmişti.


Ersöz'ün yakalanmasıyla ilgili 7 soru- Neden Rusya'ya kaçtı, kimlerle görüştü?


- Neden Türkiye'ye dönmeye karar verdi?


- Yurda kimin yardımıyla, nasıl girdi?


- Sahte resmi evrakları kimlerden aldı?


- Yurda döndükten sonra kimlerle temas kurdu?


- Nerede saklandı, kim ihbar etti?


- Arandığı ve sahte kimlik kullandığı halde tanınma ihtimali bulunan GATA'dan emekli doktor subayların yoğun olarak çalıştığı bir hastaneye neden gitti?


 


İLİŞKİLİ HABER


Bir dönem Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde de bulunan emekli Tuğgeneral Ersöz'ün, yaklaşık iki hafta önce Ankara'ya geldiğini belirleyen Terörle Mücadele ekiplerinin, Ümitköy'de bir eve baskın düzenledikleri, ancak Ersöz'ün baskından yarım saat önce villadan ayrıldığı öğrenildi.


Jandarma eski Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, 1'inci Ordu eski Komutanı Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın gözaltına alındığı 6'ncı dalga operasyonundan bir gün önce Rusya'ya gittiği ortaya çıkan Ersöz hakkında, mahkeme tarafından 'yakalama' kararı çıkarılmıştı. Bu kararın ardından bazı gazetelere telefonla bilgi veren emekli Tuğgeneral Ersöz, danışmanlığını yaptığı şirketin işlerini takip etmek üzere Rusya'da bulunduğunu ve bir süre sonra Türkiye'ye döneceğini belirtmişti.


Polis, Ersöz'ün yurda giriş yapmasını beklerken, bir süre önce ilginç bir ihbar aldı. Ankara polisine yapılan ihbarda, emekli Tuğgeneral Ersöz'ün illegal yolla yurda giriş yaptığı ve Ankara'ya geldiği iddia edilmişti. Bu gelişme üzerine Ersöz'ün Ankara'da kimlerle bağlantı kurabileceğini araştıran polis, Ersöz'le Türk vatandaşlığına geçen Rus asıllı bir kadın arasında telefon trafiği yaşandığını tespit etti.


Emekli Tuğgeneral Ersöz'ün, Rus asıllı kadının Ankara Ümitköy'deki evinde bulunduğunu belirleyen polis, yaklaşık iki hafta önce savcılık talimatıyla eve operasyon düzenledi. Evde arama yapap polis ekipleri, Ersöz'ün operasyondan yarım saat önce binadan ayrıldığını tespit ettiler. İzini kaybettiren emekli Tuğgeneral Ersöz'ün, yine illegal yolla yurdışına çıkış yapmış olabileceği belirtiliyor.


SİLOPi KAYIPLARIYLA ANILIYOR


Emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek, emekliliğini ardından kaleme aldığı kitapta Levent Ersöz'ün yazılı olmayan talimatıyla Ankara'daki bazı üst düzey asker ve siyasilere ait telefonları dinlediğini açıkladı. Ersöz'ün adı albay olarak görev yaptığı dönemde Silopi kayıpları olayıyla da gündeme geldi. Emekli Orgeneral Şener Eruygur'a yakınlığıyla biliniyor. Akşam


Ersöz, Mustafa Balbay'ı gizli kameraya almış

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler