YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'un Erzincan kadrosu
Ergenekon'un Erzincan kadrosu
10 Mart 2010 07:58
'Darbe Andıcı'nı Erzincan'da uygulayan Ergenekon yapılanmasının, örgüt içindeki iş bölümü ortaya çıktı.

Ergenekon'un Erzincan ayağına yönelik hazırlanan iddianamenin eklerinde, örgüt elemanı olduğu iddia edilen şüphelilerin arasındaki iş bölümü de ayrıntılı olarak ifade ediliyor. Özellikle 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in perde arkasında talimat verme ve denetleme faaliyetlerini yürüttüğü, örgüt elemanlarına silah ve mühimmat temin ettiği belirtiliyor. Soruşturmayı yürüten savcıların hazırladığı "şüpheliler arasındaki iş bölümü" başlıklı bölümde sanıkların görevleri ayrıntılı olarak anlatılıyor. Saldıray Berk'in yanısıra Savcı İlhan Cihaner'in de bu çalışmada hukuki sorumluluk aldığı ve yapılacak illegal faaliyetlerin icrasını gerçekleştirdiği, kullanılan yalancı tanıkların ihtiyacı olan hukuki teminatları sağlaması görevi üstlendiği anlatılıyor.

KENDİ KURDUKLARI EVLERE BASKIN

Raporun sonunda yapılan değerlendirmede sanıkların tutuklanmasının ardından 3. Ordu Komutanlığı çıkışlı yeni bir plan yapıldığına değiniliyor. Bu plan çerçevesinde özellikle Erzincan İl Jandarma Bölgesi'nde evler kiralanıp, bu evlere asker kişilerin yerleştirileceği, aynı zamanda bu evlere dini ve Gülen cemaatine ait bir görünüm vermek amacıyla Risale-i Nur kitapları, dini CD'ler ve kitaplar konulması planlanıyor. Cemaat evi görünümü verilen bu yerlere askeri savcılık tarafından eş zamanlı olarak operasyonlar düzenlenip yakalama ve el koyma yapılacağı, böylece Gülen cemaatinin hem silahlı terör örgütü olduğu ispatlanacak ve hem de bu cemaatin Silahlı Kuvvetler'de illegal olarak kadrolaşma yaptığı izleniminin verileceğine dair bir planın yapıldığının tespit edildiği anlatılıyor.

 

Talimatlar Berk'ten

Şüpheli Saldıray Berk'in 3. Ordu Komutanı olması nedeniyle diğer şüpheliler üzerinde kontrol etme, görevlendirme, talimat verme, denetleme, perde gerisinde yapılan/yapılacak tüm faaliyetleri takip edip müdahale etme, silah ve mühimmatların teminini sağlama gibi önem arz eden görevler üstlendiği ifade ediliyor.

 

Hukuki sorumlu

Şüpheli İlhan Cihaner'in bu çalışmada hukuki sorumluluk aldığı, yapılacak illegal faaliyetlerin icrasını bizzat gerçekleştiren konumda, bir başka ifadeyle şüphelilerin ve kullandıkları yalancı tanıkların ihtiyacı olan hukuki teminatları sağlaması görevini üstlendiği belirtiliyor.

 

Uydurma delil yaratma

Temmuz 2009'a kadar Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı olması nedeniyle, Berk ve İlhan Cihaner'in illegal talimatlarını yapma/yaptırma ayrıca Gülen cemaati hakkında uydurma delil yaratılması için emir ve talimat verdiği belirtiliyor.

 

Yalancı gizli tanık bulma

Ali Tapan'ın Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı olması nedeniyle, yapılan sun'i (yalancı) gizli tanık bulma işlemini bizzat yürüttüğü, bu konuda gizli tanık yapmak istedikleri kişiyi vaat karşılığı ikna etmek için görüşme yaptığı tespit edildi.

 

Evlere bomba

Şüpheliler Şinasi Demir, Kıvılcım Üstünel ve Sadri Barkın İnce'nin MİT Erzincan Bölge Müdürlüğü'nde görev yaptıkları, İrticayla mücadele eylem planını hayata geçirmek için kullandıkları elemanı zorla görevlendirerek Gülen cemaatinin evlerine ve okullarına silah, bomba vs. koydurmak istedikleri tespit edildi.

 

Sivil kanat

Şüpheli Yaşar Baş'ın Erzincan Avcılar Kulübü Başkanı olduğu, Ergenekon terör örgütünün Erzincan yapılanmasında yer aldığı, Ergenekon'un Erzincan sivil kanat sorumlusu olduğu, 2009'da Org. Berk'in düzenlediği seminer adı altındaki darbe toplantısına katıldığı, belirtiliyor.

 

Fişleme, ülkücüleri sokağa dökme

Şüpheli Nedim Ersan'ın Erzincan İl Jandarma Komutanı İstihbarat Şube Müdürü olduğu şubede görevli tutuklu şüphelilerin illegal istihbarat toplamaları uydurma delil bulmaları işlevi ifa ettiği. Şüpheli Ersin Ergut ve Orhan Esirger'in Jandarma İstihbarat Şube'de görevli oldukları, üstlerince verilen ve emniyete yapılmak istenen komploda aktifi görev aldıkları, vatandaşları Alevi-Sünni, bizden-güvenilir vs. şeklinde fişledikleri tespit edildi. Murat .......... Erzincan Merkeze bağlı Yaylabaşı Karakol Komutanı olduğu, Ergenekon terör örgütüne ait olduğu değerlendirilen çok sayıda mühimmatı korucularla birlikte imha ettirdiği, ayrıca ülkücüleri, vs. sokağa dökmesi için bir korucuya emir ve talimat verdiği. Şüpheli Ahmet Saçarlar'ın Erzincan 3. Ordu Komutanlığı'nda istihbaratçı olduğu, tesadüfen elde edilen hard diskinde başta Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan olmak üzere çok sayıda bakan ve milletvekilinin eşleri hakkında fişleme dosyalarının bulunduğu anlaşılmıştır.

 

Yeni Şafak

balan ayarı
 // fatih
Evet balans ayarı yapanlar cok haklıymış, helal olsun onlara. Hic yoktan yere birsürü rütbeliyi içeri attı.. Bu AKP zihniyeti suçsuz olduğu halde gitsin.Bu AKP artık gitsin...
10 Mart 2010 12:08
KELEBEK ETKİSİ
 // Tuncer Someren
Bir Ümraniye telefonunun neleri ortaya çıkardığını gördük.Ufacık bir telefon bağlantısı yani KELEBEK ETKSİ bir milleti kaderini geleceğini nasıl değiştirdiğine şahit olduk.Dünyadada böyle olmuştur.Olaya sahip çıkarsak mutlu gelecek bizimdir. Hed höd balans ayarı biter....
10 Mart 2010 08:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler