YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'u konuştular
Ergenekon'u konuştular
Ergenekon'u konuştular
11 Temmuz 2008 / 08:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Cumhurbaşkanı Gül'ün daveti üzerine Çankaya Köşkü'ne çıkan Genelkurmay eski Başkanı Özkök, darbe planlarına ilişkin olarak son zamanlarda yaptığı açıklamalar hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'ü dün öğle yemeğinde kabul etti. Çankaya Köşkü'ndeki görüşme 2.5 saat sürdü. Görüşmeden çıkarken açıklama yapmayan Özkök, daha sonra gittiği oğlu Çağlar Özkök'ün evinden ayrılırken soruları yanıtladı. Gül'ün davetiyle biraraya geldiklerini belirten Özkök, gazeteci Fikret Bila'ya verdiği röportajı hatırlattı, “Sayın Cumhurbaşkanım biraz daha detaylı bilgi edinmek istemiş olacaklar ki, beni davet ettiler. Memleketimizin durumu hakkında şöyle bir ufuk turu yaptık. Daha ziyade gazetede yer alan önerimle ilgili oldu. Kendi yaptığı temaslar hakkında bilgi lütfettiler” diye konuştu.


BEN AKİL KİŞİ DEĞİLİM


Özkök, görüşmeye ilişkin nasıl bir izlenim edindiğinin sorulması üzerine “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından davet edilmek benim için bir şereftir. Faydalı bir görüşme yaptık ve memnun ayrıldım. Evvela şunu söyleyeyim, ben akil adam değilim. Ben fikir ve gözlemlerime dayanan bazı düşüncelerimi arz ettim. Takdir zatı devletlerinindir. Eğer faydalı olabildim ise ulusuma bir şey yapabildim ise ben bundan övünç ve sevinç duyarım” diye yanıt verdi.


GÜL: SERT SÖYLEMDEN KAÇINILMALI


Cumhurbaşkanı Gül son dönemde yaşanan tartışmaların üslubunu eleştirirken, “Usul, adap ve seviyeye özen gösterilmeli. Sert tartışmalardan kaçınmak gerekir” düşüncesini savundu. Özkök'ün de, “Bizim halkımız sert tartışmalardan hoşlanmıyor” dediği öğrenildi.


Gündemdeki konularla ilgili akil adam konumundaki saygın kişilerle istişarelerin devamının önemine dikkat çeken Özkök'ün, “Gelişmelerle ilgili birinci elden bilgilendirme faydalı olur. Bu işi en iyi siz yaparsınız” dediği bildirildi.


AB süreci için enerji harcayalım


Cumhurbaşkanı Gül, AB'ye üyelik sürecinin önemine değinirken, Özkök de Cumhurbaşkanı Gül'ün görüşlerine katıldığını belirterek, sürecin kural, ilke ve standart getirecek olmasının Türkiye'ye sağlayacağı en önemli katkı olduğunu ifade etti. Özkök, AB üyelik süreci konusuna yoğunlaşarak, bu yönde enerji harcanması gerektiğini söyledi, “Süreçle ilgili faaliyetleri yavaşlamış gördüm. AB sürecinin ülkemiz için faydalı olduğuna inandığımı ifade ettim” dedi.


'Ceza rahatlatır' demişti


Özkök, “Darbe Günlükleri” ve Ergenekon soruşturmasıyla ilgi açıklamaları sırasında darbe girişimlerini yalanlamamıştı. Özkök bu konudaki davada tanıklık yapabileceğinin de işaretini vermişti. Özkök “Komutanlar, arkadaşlarımız. Durumlarına çok üzülüyorum. Asker arkadaşlarımın bir an önce bu süreçten tertemiz çıkmalarını istiyorum ve diliyorum. Ceza da varsa, cezayı çekmek de insanı rahatlatır” demişti.


Ergenekon'u konuştular


Cumhurbaşkanı Gül-Özkök görüşmesinde Ergenekon soruşturması da gündeme geldi. Ufuk turu yaparken bu konuya da değindiklerini, ancak detayına girmediklerini söyleyen Özkök, “Darbe günlükleri ile ilgili ifade vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna “Onu söyledim, ben kasaptaki ete soğan doğramam. Büyüklerimden öyle duydum. Günü gelir konu olursa o zaman bakılır” diye yanıt verdi.


ŞARAP İKRAM EDİLDİ, İÇMEDİ


Köşke gelişinde Özkök'e Cumhurbaşkanlığı korumaları, çıkışında ise Genelkurmay Başkanlığı'nın korumaları eşlik etti. Köşkteki yemekte zeytinyağlı dolma, patatese sarılı lagos, roka salatası, frambuazlı bezeli tart, Türk kahvesi ve şarap ikram edildi. Menüde olmasına rağmen Özkök'ün yemekte şarap içmediği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler