YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da YENİ DALGA: Kimler gözaltında?
Ergenekon'da YENİ DALGA: Kimler gözaltında?
Ergenekon'da YENİ DALGA:  Kimler gözaltında?
07 Ocak 2009 / 10:09 Güncelleme: 07 Ocak 2009 / 00:00

Ergenekon'da yeni dalga gözaltılar şok etkisi yarattı. Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Profesör Yalçın Küçük, eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz,  Genelkurmay Adli Müşaviri Emekli Tümgeneral Erdal Şenel,  gazeteci Engin Aydın ve  eski özel harekatçı İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 40'a yakın kişi gözaltına alındı. İstek Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan'ın ise arandığı belirtilirken, İstek Vakfı'nın Kayışdağı ve Acıbadem'de bulunan merkezlerinde arama yapılıyor.


Ergenekon soruşturmasında yeni dalga geldi. Soruşturmayı yürüten Zekeriya Öz'ün emriyle 6 ilde 40'a yakın kişi gözaltına alındı. İstanbul Organize Suçlar Şubesi ve Terörle Mücadele şubesi ekipleri sabah saatlerinde 40'a yakın adrese baskın düzenlenleyerek arama yapılmaya başlandı.


Gözaltına alınanlar arasında, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Genelkurmay adli müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, gazeteci Engin Aydın, Profesör Yalçın Küçük ve eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de bulunduğu belirtiliyor. İstek Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan hakkında da yakalama emri çıkartıldığı, ancak iki aydır yurtdışında bulunduğu için gözaltı yapılamadığı öğrenildi.


SON DALGA ANKARA'DAN DUYULDU
Ankara'da toplam 7 kişinin evinde arama yapıldığı bildirildi. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısının başvurusu üzerine İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara'da 7 kişi hakkında ''yakalama, arama ve inceleme'' kararı verdi.


Buna göre, sabah erken saatlerde harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel ile Engin Aydın ve Erdal Şahin'ın evlerinde eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın ise general lojmanlarındaki ikametinde arama yaptı. Aramalar sırasında evlerde bulunan bilgisayarların içerisindeki dosyaların yedeklerinin alındığı da belirtildi. 


Bu kişilerin, ev aramalarından sonra gözaltına alınacağı ve sağlık kontrolünün ardından Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüleceği öğrenildi. 7 kişinin emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.


İLK BASKIN KÜÇÜK'ÜN EVİNE
Sabah saatlerinde Yalçın Küçük'ün Ankara ve İstanbul Fatih'deki evine gelen polisler, Zekeriya Öz'ün gözaltı talimatı ve mahkemenin verdiği arama kararını tebliğ ederek yeni bir operasyonun başladığının işaretini verdiler. Prof. Dr. Küçük'ün evindeki arama, sabah saat 07.00 sıralarında başladı. Arama işlemi sırasında Küçük'ün de evinde olduğu ifade edildi.


Dökümanlarına el konuldu


Polis ekiplerinin araması sürerken, Küçük'ün evine gelen avukatı Dursun Ermiş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ermiş, polis ekiplerinin, Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin ''yakalama, arama ve inceleme kararı'' çerçevesinde arama başlattığını söyledi.


Aramanın devam ettiğini anlatan Ermiş, Küçük'ün kitapları, CD'leri ve evdeki her şeyin incelendiğini belirtti. Ermiş, ''Aramadan sonra ne yapılacak'' sorusunu, ''Yakalama emri var. İstanbul'a götürülecek. 7 aydır zaten aleyhine bir kampanya vardı. Kampanya sonuç verdi. Ergenekon soruşturmasına dahil edildi'' diye yanıtladı. Avukat Ermiş, Yalçın Küçük'ün durumunun iyi olduğunu kaydetti.


"DİKTATÖRYA" DEDİ
Evindeki aramalardan sonra gözaltına alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Küçük, bir gazetecinin, ''Neden gözaltına alındınız?'' sorusuna, ''Diktatörya'' cevabını verdi.


Yalçın Küçük'ün evinde yapılan aramada el konulan dokümanlar da koliler içinde Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Küçük hakkındaki işlemler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yapılacak.


TÜMGENERAL ŞENEL SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ
Gözaltına alınan eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, sağlık kontrolünden geçirildi. Sivil polisler eşliğinde Ankara Adalet Sarayı'na getirilen Şenel, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, sivil bir otomobille Emniyet'e götürüldü.


İBRAHİM ŞAHİN'E DE GÖZALTI
Susurluk davası hükümlülerinden eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de gözaltına alındığı öğrenildi. Şahin'in evinde başlayan arama da halen devam ediyor.


İSTEK VAKFI'NIN MERKEZİNE BASKIN
Yine sabah 07.00 saatlerinde İstek Vakfı'nın Kayışdağı'nda bulunan Yeditepe Üniversitesi ve Acıbadem'de bulunan yerleşkesine gelen İstanbul Terörle Mücadele Şube ekipleri Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan ve yardımcılarının ofislerini aramaya başladı. Bir süre içeriye giriş ve çıkışları kapatan polisler aramalarını sürdürüyor. Aramalar Bedrettin Dalan ve Mütevelli heyenin odalarında sürdürülüyor.


İZMİR'DE BİR YÜZBAŞI İLE EMNİYET AMİRİ GÖZALTINA ALINDI
Soruşturma kapsamında İzmir'de ise 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Organize Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin düzenlediği operasyon sonucu, İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Emniyet Amiri E.E. ile ismi açıklanmayan denizci bir yüzbaşı, emekli asker ve bir avukat gözaltına alındı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen talimat üzerine gözaltına alınan 2 kişinin İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne getirildiği öğrenildi. Emniyet Amiri E.E. ile Deniz Subayı E.Ç'nin bugün İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.


KEMAL YAVUZ DA GÖZALTINDA
Eski 2. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Kemal Yavuz'un İstanbul'da gözaltına alındığı öğrenildi. Maltepe'de emekli bir albayın evinde de arama yapaldığı belirtildi.


GÜRÜZ'ÜN EVİNDE ARAMA YAPILIYOR
Başörtüsü karşıtı yaklaşımlarıyla bilinen eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün Ankara Çankaya'daki evinde de arama yapıldığı öğrenildi.


SİVAS'TA 9 GÖZALTI
Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılan operasyonda 9 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Bu kişilerle birlikte 2 adet el bombası, 1 adet ''kalem silah'', çok sayıda ruhsatsız av tüfeği, kesici aletler, 36 adet mermi ve bol miktarda dijital materyal ele geçirildiği belirtildi.


KANADOĞLU: EVİMDEYİM
Operasyon kapsamında eski Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu'nun da gözaltına alındığı ileri sürüldü. Ancak iddianın doğru olmadığı ortaya çıktı. Kanadoğlu'nun gözaltı haberi, Kanadoğlu'nun kendisi tarafından yalanlandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler