YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da tarihi gün
Ergenekon'da tarihi gün
02 Ağustos 2012 07:37
Hilmi Özkök tanık kürsüsünde

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün bugün Silivri’deki duruşmaya katılıp ‘tanık’ olarak ifade vermesi bekleniyor. Özkök, iddianameye giren ifadesinde “Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını 2004 baharında gördüm” demişti.

BUGÜNE kadar Türkiye Cumhuriyet tarihinde birçok ilklere sahne olan Ergenekon davasında darbe planlarının yapıldığı 2003-2004 yıllarının Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ‘tanık’ kürsüsüne çıkarak bir ilki gerçekleştirecek. Özkök, İzmir’de bilgisine başvuran Ergenekon savcılarına “Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını 2004 baharında gördüm” demişti. Özkök’ün aynı ifadeleri duruşma salonunda da tekrarlaması bekleniyor.

Ergenekon davası kapsamında mahkeme heyetince 2003-2004 yıllarındaki darbe planlarıyla ilgili tanıklığına başvurulması kararlaştırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, bugün Silivri’deki duruşma salonuna gelerek ‘tanık’ sıfatıyla bilgi vermesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde mahkemece irtibata geçilen emekli orgeneral Özkök bugün yapılacak duruşmaya katılabileceğini söylemişti.

Balyoz davasında da sanıklar tarafından Hilmi Özkök’ün tanık olarak dinlenmesi talep edilmiş ancak mahkeme bu talebi reddetmişti. Hilmi Özkök, İzmir’de savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’e 8 saat boyunca tanık olarak ifade vermişti. Özkök, darbe planlarından haberdar olduğunu söylemişti.

- Hilmi Özkök, Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’le İzmir’de yaptığı görüşmede “(Darbe faaliyetleri) Görevli olduğum dönemde çok çeşitli bilgi belge ve duyumlar geldi. Fakat bunlar resmi delil mahiyetinde değildi. Bu nedenle resmi bir işleme koymadım. Bu bilgileri bir süre muhafaza ettirip sonra imha ettirdim” demişti.

DARBE PLANLARINI O DÖNEM GÖRDÜM

ERGENEKON savcılarınca İzmir Adliyesi’nde 8 saat bilgisine başvurulan Hilmi Özkök, görev yaptığı dönemde Ergenekon davası sanığı eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarından haberdar olduğunu ancak bir delil olmadığını için yasal işlem yapamadığını söylemişti. İşte 3. Ergenekon iddianamesine giren o ifadeler:

- Darbe planlarından sadece Ayışığı ve Yakamoz’dan 2004 baharında haberdar oldum. Bu bilgiler bana bir slayt sunumu şeklinde geldi. Eruygur’a sordum ‘yok’ dedi.

- (Yaşar Büyükanıt’ı zehirleme planı) Ayışığı ve Yakamoz’da Büyükanıtla ilgili değerlendirmeleri gördüm.

- Eruygur’a gazetecileri, rektörleri Jandarmaya çağırarak görüşmesinin yanlış anlaşılmalara neden olacağını söyledim.

- Levent Ersöz ile Atilla Uğur’u da ‘yasa dışı dinleme yapmayın’ diye uyardım.

- (Eruygur’un ‘ihtilal özlemi’) Eski Meclis Başkanı ile Karargah’ta bir toplantı yaptıklarından bilgim olmadı. Bilahare Eruygur’u bizzat bazı duyumlarım olduğunu söyleyerek uyardım.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler