YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 198.duruşma
Ergenekon'da 198.duruşma
01 Kasım 2011 11:25
Birinci ''Ergenekon'' davasının 198. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesindeki salonda yapılan duruşmaya, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı.

Tutuklu sanıklar Hüseyin Görüm, Ergün Poyraz, Fikret Emek ve Hikmet Çiçek ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada çapraz sorgusu yapılan Cumhuriyet Gazetesi'ne molotofkokteyli atılması dosyasının tutuklu sanıklarından Bora Ballı'ya, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanıklardan Bedirhan Şinal'in 2008 yılında Haydarpaşa'da şüphe üzerine yakalandığında üzerinden çıkan silahla ilgili sorular yöneltti.

Sorular üzerine Ballı, ''Ona silah verseydim, silahın kullanılıp kullanılmadığı ekspertiz raporunda çıkardı. Demek ki kendisinin edindiği bir silah. Bedirhan yakalanınca hem silah, hem de gasp eyleminden dolayı tutuklandı'' dedi.

Şinal'e avukat tutma gibi bir yardımının olmadığını ifade eden Ballı, Özese'nin başka suçtan tutukluyken Bayrampaşa Cezaevi'nde cep telefonuyla konuşmalarına ilişkin sorular üzerine de, C-27 koğuşunda ortak bir telefon olduğunu, koğuşta kalanların aileleriyle, yakınlarıyla 10 dakikalık süreyle konuştuklarını söyledi.

Ballı, tutuklu sanıklardan Seyhun Zayim ile aynı koğuşta kaldıklarını ifade ederek, ''Bizim oraya telefon getirmeye gücümüz yetmez. Oraya getirilmiş telefonla konuştuk. Telefonla konuşurken bir kişi hem süreyi, hem de illegal bir konuşma yapılmamasını denetlerdi. Suç işlemeyi meslek edinen kişiler var. Teknik takibe takılabilir. İllegal bir konuşma olunca engelleniyordu'' diye konuştu.

Duruşmada, Ballı'nın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından aynı dosyanın tutuklu sanıklarından Bayram Demir'in savunması alındı. Demir, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava kapsamında verdiği ifadelerini kabul ettiğini söyledi.

Duruşma, Demir'in daha önce alınan ifadelerinin okunmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler