YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'da 103. duruşma
Ergenekon'da 103. duruşma
04 Ağustos 2009 15:13
Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş'tan savunma

Birinci ''Ergenekon'' davasının 103. duruşmasının öğleden önceki bölümünde tutuksuz sanık Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş savunmasını sürdürdü.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada konuşan Çetinbaş, Danıştay üyelerine saldırı davasının, bu dava ile birleştirildiğini hatırlatarak, iki dava arasındaki bağlantının hangi delillerle açıklanacağını sordu.


Çetinbaş, iki davanın birleştirilmesinin Danıştay sanıklarının ceza almalarının gecikmesinde önemli rol oynayacağını ifade ederek, ''Ergenekon'' iddianamesinde, rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi cinayetlerinin de yer aldığını anımsattı. Bu cinayetlerin somut ve hukuki delillere dayandırılmadan iddianameye konulduğunu ileri süren Çetinbaş, rahip Santoro cinayetinde, Glock marka silah kullanması sebebiyle ''Ergenekon'' davası ile bağlantı kurulduğunu iddia etti.


Hrant Dink cinayetinin de Türk milletine sürülen kara bir leke olduğunu belirten Çetinbaş, Danıştay'a saldırı olayında da delillerin toplanması konusunda sonuna kadar gidilmesi gerektiğini söyledi.


Metin Çetinbaş, Osman Yıldırım'ın ''Ergenekon'' davasında tanık, Danıştay üyelerine saldırı davasında ise sanık olduğunu anımsatarak, ''Bir davada bir kişi hem tanık, hem sanık olamaz. Bunu hukukla açıklayamazsınız'' dedi.


Avukat Çetinbaş, ''Ergenekon'' davası ile Danıştay üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırılara ilişkin davanın ayrılması talebini yineledi.


Bu arada, Danıştay üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırılara ilişkin davanın tutuklu sanığı Alparslan Arslan'ın sanık yoklaması yapılana kadar duruşma salonunda hazır bulunduğu, yoklama başlamadan önce de kendi istediği ile salondan ayrıldığı görüldü.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, dosyaya gelen yazıları okudu. Buna göre, Başbakanlık Teftiş Kurulundan gönderilen yazıda, Kutlu Savaş tarafından hazırlanan ''Susurluk Raporu''nun orijinal halinin Teftiş Kurulunda bulunmadığı belirtildi.


Yazıda, raporun tek nüsha olarak düzenlenip dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'a sunulduğu vurgulandı.


Yine mahkemenin talebi doğrultusunda MİT Müsteşarlığından gönderilen yazılarda da, ''Tuncay Güney'in hiçbir zaman diliminde ve konumda teşkilat bünyesinde çalışmadığı belirtilirken, Ergenekon şemasının hazırlanmasında MİT tarafından herhangi bir katkının yapılmadığı, şemanın da 'spesifik bilgilerin kağıda aktarılmasından' oluştuğu'' bildirildi.


Duruşma, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün dosyaya gelen evrakları okumasıyla devam ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler