YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ERGENEKON'DA 102. DURUŞMA
ERGENEKON'DA 102. DURUŞMA
03 Ağustos 2009 09:39
Duruşmayla ilgili tüm detaylar için tıklayın

Birinci 'Ergenekon' davası İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, yarın devam edilmek üzere sona erdi.


Danıştay üyeleri ile Cumhuriyet Gazetesine  yönelik saldırı davasının da birleştirildiği birinci ''Ergenekon'' davasına yarın devam edilecek.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde, eski İstanbul Üniversitesi (İÜ)  Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş'ın savunmasını sürdürdüğü bugünkü duruşma, yarın saat 09.30'da devam edilmek üzere tamamlandı.


Saat 12:00'da ara verilen duruşma 14:00'da tekrar başladı. Gelişmeleri takip ediyoruz.


11:35--- İstanbul 13. Ağır Ceza  Mahkemesi, birinci ''Ergenekon'' davası ile Danıştay üyeleri ve Cumhuriyet  gazetesine yönelik saldırılara ilişkin davanın birleştirilmesi yönündeki karara  yapılan itirazları reddetti.


10:00---1. Ergenekon davası ile Danıştay davasının birleşitirilmesine tepki gösteren Doğu Perinçek , Kemal Alemdaroğlu, Muzaffer Tekin ve İşçi Partili sanıklar salonu terk etti.


Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Doğu Perinçek ve Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu İşçi Partili sanıklar duruşma salonunu terk etti. Perinçek, "Bizi bu sanıklarla birlikte yargılamak zulümdür. Ancak sandalyelerimizi yargılarsınız." diye konuştu.


Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı Köksal Şengün, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Danıştay davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesi yönünde aldığı kararı duruşmada hatırlattı. Duruşmaya, Danıştay saldırısı sanıkları Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Tekin Irşi katıldı. Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından da Aydın Yüksek, Ergün Poyraz ve Sedat Peker haricindeki 24 tutuklu sanık duruşmada hazır bulundu.
 Duruşmada söz alan İşçi Partililerin avukatı Mehmet Cengiz, "Mahkeme ara kararında, Danıştay saldırısı davası ile bu davanın birleştirilmesi halinde aynı dosya üzerinden mi yargılama yapılacağını yoksa farklı yargılama mı yapılacağı daha sonra karar bağlayacağını açıklamıştı. Ancak birleştirme kararından sonra 27 Temmuz 2009 tarihinde cezaevine gönderilen ivedi faks ile Danıştay saldırısı davasının tutuklu sanıkları mahkemeye çağırılmıştır. Henüz aynı dosya üzerinde yargılama yapılıp yapılmayacağına karar vermeden Danıştay davası sanıklarının bu mahkemeye çağırılması alınan ara karar ve usule aykırıdır. Yapılan bu işlemler Danıştay saldırısı sanıklarını fiilen kurtarma operasyonudur. İki dava sanıklarının aynı dosya altında yargılanmaları yargı sürecini çok uzatacaktır. Bu kadar uzun süre sanıkların tutuklu kalması da mümkün olmayacaktır." iddiasında bulundu. 
Bu arada söz alan Doğu Perinçek, Bizi bu sanıklarla birlikte yargılamak zulümdür. Ancak sandalyelerimizi yargılarsınız." diyerek salonu terk etti. Muzaffer Tekin ve diğer İşçi Partili sanıklar da duruşma salonunu terk etti.


09:30----- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 1. ''Ergenekon'' davası ile Danıştay  üyelerine saldırı davasının birleştirilmesine karar verdi.


52 GÜN SONRA YENİDEN...


 1. Ergenekon Davası, 52 günlük aranın ardından bu sabah saat 09.00’da 102. duruşmayla yeniden başladı. 


Daha sonra 1 ve 2. Ergenekon iddianamelerinin davalarının birleştirilip birleştirilmeyeceğine karar verecek olan 13. Ağır Ceza, çarşamba günü de 3. Ergenekon iddianamesinin kabul edilip edilmeyeceğini açıklayacak. Perşembe günü 2. iddianameyle ilgili davanın ikinci duruşmasında iki emekli orgeneral ile ATO Başkanı hakkında karar çıkacak.


AZMETTİRİCİ VE TETİKÇİ BULUŞACAK MI?


Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ilk iddianameyle ilgili yargılama 52 günlük aranın ardından bugün yeniden başladı.  Ergenekon davasının bugünkü oturumunda, yargılamayı yapan 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti iki kritik karara imza atacak.İKİ İDDİANAMENİN DAVASI BİRLEŞSİN


Birleştirme kararının ardından 101. duruşmada savunması yarım kalan sanık Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun avukatı Metin Çetinbaş’ın savunmasına devam etmesi bekleniyor. Çetinbaş’ın savunmasını tamamlanmasının ardından savunma sırası tutuksuz sanıklar İlhan Selçuk, Ferit İlsever ve avukat Fuat Turgut savunmalarını yapacaklar. Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi İlhan Selçuk’un rahatsızlığı nedeniyle bugünkü duruşmaya katılmasının zor olduğu öğrenildi. Mahkemenin, Ergenekon savcılarının “1 ve 2. iddianamelerle ilgili davaların birleştirilmesi” yolundaki taleplerini de bugün karara bağlaması bekleniyor.


3. iddianame ve 2. davada kritik gün


1. Ergenekon davası duruşmaları ile başlayacak haftada 13. Ağır Ceza, incelemesini sürdürdüğü 3. Ergenekon iddianamesiyle ilgili kararını Çarşamba günü açıklayacak. Perşembe günü ise 2. Ergenekon iddianamesiyle ilgili davanın ikinci oturumu yapılacak. Burada da emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un sağlık durumlarının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na sevkedilip edilmeyeceklerine, Sinan Aygün ile Levent Temiz’in tutuklanıp tutuklanmayacaklarına karar verilecek.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler