YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon’da 100 milyon dolar soruşturması
Ergenekon operasyonları sırasında elde edilen bazı belgelere göre örgütün yurt dışında 100 milyon dolarının olduğu iddia edildi.
Ergenekon’da 100 milyon dolar soruşturması
15 Eylül 2009 / 08:34 Güncelleme: 15 Eylül 2009 / 08:40

Ergenekon soruşturmasının üçüncü dalga operasyonu sırasında göz altına alınan emekli Binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk’ün evinin aranması sırasında polisin bulduğu çok önemli belgeler arasında bazı hesap cüzdanları ve banka dekontları da ele geçmişti. Emekli Binbaşı Öztürk’ün Diplomat marka çantasında bulunan dekontların araştırılması için Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların BDDK’ya yazı yazdığı öğrenildi.

Belgeleri ve dekontları tek tek inceleyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) murakıpları ile Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri, evrakların İsviçre ve Almanya’daki bazı bankalara ait olduğunu tespit etti. BDDK uzmanlarının bu konuda yazdıkları raporda şu ifadelerin yer aldığı öğrenildi:

BDDK uzmanları rapor yazdı
“Belgelerin İsviçre’de mukim Credit Suisse Bank, SKA İnternational, Swiss Bank Corparation ve UBS bankaları ile ilişkili olduğu anlaşılan ve TC vatandaşı olmayan bir gerçek kişiye ait, yüksek tutarlı olan, çok sayıda mevduat ve altın sertifikaları ile Almanya’daki Dresdner Bank A.G. ile ilişkili olduğu anlaşılan bilgisiyar çıktığı solduğu anlaşılmıştır.”

Çantadan çıkan belgelerin toplam değiri için de araştırma yapan hesap uzmanlarının bu paranın 70-100 milyon dolar civarında olduğunu tahmin ettikleri de iddia edildi. Ama bu rakamın da kesin olmadığı ve gerçek rakamın 100 milyon doların üzerinde olabiliceği öne sürüldü.

(Vatan)

Hangi 100 bib dolar?
 // ibrahim çelikoğlu
Türkiye üzerinden uğuşturucu kaçakçılığının hesabını yetkili ağızlardan 30-40 milyar dolar olarak duyduk.Sokağa çıkın sorun,onlarda aynı şeyi söylüyor..Küş uçurtmayan Ergenekon'un bu paralardan hiç haberi olmamış,kaçırmışmı?Demekki para dışarıdaki Ergenekoncularda kalmış......
18 Eylül 2009 13:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler