YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon tutuklusu Perinçek'in bu ifadesi kafa karıştırdı!
Ergenekon tutuklusu Perinçek'in bu ifadesi kafa karıştırdı!
Ergenekon tutuklusu Perinçek'in bu ifadesi kafa karıştırdı!
08 Şubat 2009 / 15:59 Güncelleme: 08 Şubat 2009 / 00:00

Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) Davası'nın tutuklu sanığı Doğu Perinçek geçtiğimiz haftalarda savunmasını yaparken ilginç bir bilgi vermişti.


İşçi Partisi Genel Başkanı olan Perinçek, 1989 ve 1991 yıllarında bölücü terör örgütü PKK'nın kamplarını ziyaret etmesinin asker tarafından olumlu karşılandığını ileri sürmüştü. Perinçek, Silivri'deki yapılan duruşmalarda bebek katili bölücü terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan ile görüşmesini ve onun elinden gül almasının nedenini açıklamakta zorlanmıştı. Bunun üzerine farklı bir argüman geliştiren Perinçek, Öcalan ziyaretinin asker tarafından olumlu karşılandığını iddia etmişti. Perinçek savunmasında sık sık şu ifadeleri kullanmıştı:


"Bir Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri benim PKK kampına ziyaretimle ilgili bana, 'Sizin 2000'e Doğru dergisinde Abdullah Öcalan ile yaptığınız o haberler bizim işimize çok yaradı. Biz o haberleri çoğaltıp Güneydoğu'ya yaydık.'


Savunmasında sık sık generallerle arasının çok iyi olduğunu dile getirme gereği duyan Perinçek'in yukarıda bahsettiği komutanın, ETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan MGK eski Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç olduğu ileri sürüldü. Kılınç'ın ETÖ'nün yayın organı olduğu iddia edilen Ulusal Kanal'a geçmiş yıllarda demeç vermesi dikkatlerden kaçmamıştı. MGK Genel Sekreterliği yapmış bir kişinin bölücü örgüt PKK kamplarında askeri törenle karşılanmış ve Türkiye'nin bölünerek federasyon olmasını istemiş bir siyasi kişilikle ilişki kurması tepkiye yol açmıştı.


Emekli Orgeneral Kılınç'ın Ulusal Kanal'a verdiği işte o mülakat 2004 yılında yayınlanmıştı. Kılınç'ın görev yaparken dile getirdiği Avrasyacılık söyleminin Perinçek'in söylemlerine benzemesi ise bir başka dikkat çekici nokta idi.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler