YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon Susurluk ve Şemdinli gibi mi olacak?
Ergenekon savcılarına iddianame baskısı neden?
Ergenekon Susurluk ve Şemdinli gibi mi olacak?
08 Temmuz 2009 / 10:13 Güncelleme: 08 Temmuz 2009 / 00:00

"Kirli eller" Ergenekon davasına operasyon mu yapacak? HSYK, her yıl rutin olarak Haziran ayında açıkladığı yaz kararnamesini bu yıl geciktirdi. Halihazırda yazılmakta olan Ergenekon'un 3. iddianamesi de halen bitmedi. Savcı Zekeriya Öz'ün görevinden alınabilmesi için üçüncü iddianamenin bitmesi gerekiyor.


Ergenekon savcılarına iddianame baskısı neden?"İrticayla Mücadele Eylem Planı" altında imzası bulunan ve bu nedenle tutuklanan Albay Dursun Çiçek'in ilginç tahliyesi kafaları karıştırdı.


Geçici süre için atanan bir hâkimin 3 saatte tahliye kararı vermesi, kamuoyunda "Ergenekon davasına operasyon mu yapılıyor?" sorularını akla getirdi.


Star gazetesi dün bu şüpheleri daha da ileri taşıyan ve Ankara kulislerinde yoğun olarak konuşulan söylentilere yer verdi.


"Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), her yıl rutin olarak Haziran ayı sonlarında açıkladığı yaz kararnamesini, bu yıl geciktirdi. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza'nın Başkanı Köksal Şengün ve Savcı Zekeriya Öz'ün gönderilmesi için yoğun baskı var."


Şengün tayin olursa yerine Albay Çiçek'in jet tahliye kararını veren Hakim Faik Saban başkan olarak atanacak.


Savcı Öz'ün görevinden alınabilmesi için hâlihazırda yazmakta olduğu Ergenekon'un Üçüncü İddianamesi'nin bitmesi gerekiyor.


Bu sebeple Öz ve bağlı olduğu Başsavcı Yardımcısı Turan Çolakkadı'ya büyük baskı yapıldığı kaydediliyor.


Söylentiler bunlarla da sınırlı değil.


Şayet Üçüncü İddianame verilir ve tayinler gerçekleşirse, toplu tahliye kararı verilmesi ve Ergenekon yargı sürecinin de Susurluk ve Şemdinli gibi bitirilmesi söz konusu.


Albay Çiçek'in jet tahliyesinde kafaları karıştıran atama süreci ve sonrasında ajanslar üzerinden bilgi karartma çabaları, ister istemez söylentileri daha dikkatli izlemeyi zorunlu kılıyor.


HSYK'nın yargı bağımsızlığı üzerindeki negatif etkileri zaten ortada.


Hukukun üstünlüğüne zarar veren bu tür söylentilerin önünün alınması için, AB standartlarında kapsamlı yargı reformunun bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.


Erhan Başyurt/Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler