YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon savcısı Öz, GATA'da görevli Albay Nusret Demircan'ı sorguladı
Ergenekon savcısı Öz, GATA'da görevli Albay Nusret Demircan'ı sorguladı
Ergenekon savcısı Öz, GATA'da görevli Albay Nusret Demircan'ı sorguladı
26 Şubat 2009 / 19:21 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroşirurji Bölümü öğretim üyesi olan Albay Mehmet Nusret Demircan Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e giderek hakkındaki iddialarla ilgili ifade verdi.


Demircan'ın Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'la yaptığı konuşma günlerce kamuoyunun gündeminde kalmıştı. Bu konuşmada Eruygur "12. ve 14. mahkeme bizden" derken, Demircan'da Şener Eruygur'un ağır hasta olmadığını isterse taburcu olabileceğini söylüyordu.


Bu konuşmaların kamuoyuna yansıması üzerine Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz 23 Şubat Pazartesi günü Albay Nusret Demircan'ı çağırarak sorguladı. Demircan'a internete düşen Mukaddes Eruygur'la konuşması ve GATA etrafında dönen şaibeleri sordu. Mukaddes Eruygur gibi Demircan'da yapılan görüşmeyi kabul ederek, görüşmenin rehabilitasyon odasında yapıldığını ve yarım saat sürdüğünü ifade etmiş. Amacının ise hasta yakını olan Mukaddes Eruygur'u rahatlamak olduğunu belirtmiş. Öz'ün Şener Eruygur'un ne bir film ne bir kan tahlili gibi hiçbir evrakının GATA'da bulunmadığına ilişkin söyledikleriyle ilgili sorusuna karşılık ise Demircan, hasta evraklarının şifreli olduğu için kayıtlarda gözükmediği şeklinde izah etmeye çalışmış.


"Paşa canı isterse çıkar"


Geçtiğimiz ay internete düşen Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'a ait olduğu ileri sürülen kayıtta, yargıyla ilgili ilginç konuşmalar var. Mukaddes Eruygur, eşinin taburcu edilip edilmemesi konusunda Albay Demircan'la fikir alışverişinde bulunuyor. Demircan'ın konuşmalarından Şener Eruygur'un ağır hasta olmadığı anlaşılıyor. GATA'nın hastanın durumuna göre değil, hukukî durumuna göre rapor verdiği de ses kaydında ortaya çıkıyor. Albay Nusret Demircan, hukukçularla görüşülmesini, buna göre istenirse taburcu, istenirse yatış verilebileceğini söylüyor.


Şener Eruygur GATA'ya ayakta geliyor


"Buradan taburcu edilirse tekrar aynı şeyler yaşanır endişesi var" ifadelerinin kullanan Albay Demircan, Eruygur'un tekrar tutuklanabileceği ihtimaline karşı kaygılarını dile getiriyor. Konuşmanın diğer bölümünde ise Eruygur'a hiçbir tedavinin uygulanmadığı bir doktorun "bomboş yatıyor" cümlelerinden anlaşılıyor. GATA'da müşahede altında tutulan Eruygur'a ait ne bir kan testi ne de bir film olduğunu belirten doktor, bunun Emekli Sandığı'na fatura edilirken sıkıntıya sebep olacağını ve bir an evvel tedbir almaları gerektiğini söylüyor. Ortaya çıkan ses kaydında Eruygur'un GATA'da çekilmiş fotoğrafları da yer alıyor. Eruygur, sivil giyimli halde yürürken görülüyor.


Ses kaydının son kısmında ise Mukaddes Eruygur şöyle diyor: "Şimdi bu Zekeriya Öz 13. Mahkeme'de. İtirazlarımızı bunlar kapatıyor. 12. ve 14. mahkemeler bizdenmiş. Ankara Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu hazırız dediler. Teşekkür ettim." Mukaddes Hanım'ın 'bizden' dediği 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Org. Hurşit Tolon'u tahliye eden mahkemeydi. 12. Ağır Ceza, Tolon hakkındaki iddianameyi beklemeden tahliye kararı vermişti.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler