YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon savcılarını alaşağı etme planı!
Ergenekon savcılarını alaşağı etme planı!
29 Temmuz 2009 10:39
İP'liler HSYK'ya şikayet yağdırıyor

Başta İşçi Partililer olmak üzere bazı Ergenekon sanıkları soruşturmayı yürüten savcıları şikâyetle yıldırma taktiği uyguluyor. Söz konusu çevreler, savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın, Fikret Seçen, Ercan Şafak ve Mehmet Murat Yönder hakkında Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na adeta şikâyet yağdırıyor.


12 Haziran 2007'de başlayan soruşturmada Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt, CHP milletvekilleri, Kurmay Albay Dursun Çiçek, Kıdemli Albay Erdal Sarızeybek, eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Ka-zan ve Uğur Dündar'a kadar bir- çok isim savcılardan şikâyetçi oldu. Savcı Öz'ü ilk şikâyet eden kişi ise soruşturma başladığında Ergün Poyraz'ın avukatlığını yapan Ergenekon sanığı Kemal Kerinçsiz'di. Kerinçsiz, Savcı Öz'ü Genelkurmay'ın da aralarında bulunduğu çeşitli kurumlara da şikâyet etmişti. Şimdiye kadar bu talepler herhangi bir soruşturmaya dönüşmedi.


Sadece İşçi Partisi'nin parti adına 22 şikâyeti var. Sanık İP'liler de eklenirse bunun daha üst rakamlara çıkacağı tahmin ediliyor. Ergenekon soruşturmasıyla ilgili daha önce kamuoyuna yansıyan bilgilere göre sadece 2008'in sonlarında savcılarla ilgili suç duyurusu sayısı 400'leri aşmıştı. Osman Paksüt, Mayıs 2009'da Ergenekon soruşturması kapsamında yaklaşık 5 ay boyunca dinlenmesinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Adalet Bakanlığı ve HSYK'ya şikâyetçi oldu. Ancak Paksüt'ün Ergenekon davası sanığı ile eşine ait telefonda yaptığı konuşmaların dosya haline getirilerek Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiği ortaya çıkmıştı. Anayasa Mahkemesi, bu dosyayı inceledikten sonra Osman Paksüt hakkında bir dinleme kararı bulunmadığı için yapılan konuşmaların suç teşkil edip etmediğini incelemedi. Anayasa Mahkemesi üyesi Serruh Kaleli ise bu karara muhalif kalarak Paksüt'ün Ergenekon dinlemesine takılan konuşmalarının disiplin cezası gerektirdiğini kaydetmişti. HSYK ve diğer bütün kurumlara ulaşan her şikâyet Adalet Bakanlığı tarafından incelemeye alınıyor. Bakanlık, kendisine gelen her şikâyeti istisnasız bir şekilde inceliyor. İnceleme sonunda eğer soruşturmaya gerek görürse izin veriyor. Bakanlık izin verdiği takdirde soruşturma açılacak.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler