YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon sanığı Arif Doğan'dan ŞOK itiraf!
Ergenekon sanığı Arif Doğan'dan ŞOK itiraf!
28 Temmuz 2009 10:04
"Pek çok belgenin altında imzam olabilir"

Ergenekon sanğı emekli Albay Arif Doğan'ın ifadesi Diyarbakır'a gönderildi. Doğan, ifdesinde JİTEM'i kendisinin kurduğunu itiraf etti.


Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, Diyarbakır'a gönderilen ifadesinde JİTEM'i kendisinin kurduğunu anlattı.
Ergenekon davasında sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildikten sonra GATA'ya yatırılan emekli Albay Arif Doğan'ın JİTEM yapılanmasına ilişkin alınan ifadesi Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; Albay Doğan ifadesinde, JİTEM yapılanmasının yasal bir oluşum olduğunu, JİTEM'i kendisinin kurduğunu öne sürdü.


Komutanların talimatıyla kuruldu


1991'e kadar Olağanüstü Hal uygulamasının bulunduğu illerde görev yaptığını belirten Arif Doğan, yarbaylığa terfi ettikten sonra İstihbarat Grup Komutanlığı görevini Veli Küçük'e devrettiğini söylediği iddia edildi. Doğan, JİTEM davasında yargılanan itirafçı sanık Adil Timurtaş ile ilgili ifadesinde şunları anlattığı ileri sürüldü:


"Jandarma İstihbarat Komutanlığı'ndan tayinim çıktıktan sonra Adil Timurtaş'ın itirafçı olarak jandarma istihbarat birimine hizmet etmek üzere alındığını biliyorum. Kendisini tanıyorum, şu anda başka bir suçtan cezaevinde tutukludur. JİTEM daha önce de belirttiğim gibi üst düzey komutanların bilgisi doğrultusunda kurulmuş bir birimdir. Ben de bu birimin kurucusuyum.


Görev ve faaliyet bölgesi Olağanüstü Hal uygulamasının yürürlükte olduğu illerdi. Mesai saatinden sonra da bu birim içinde aktif biçimde terörle mücadele ettik. Görevim gereği pek çok belgenin altında benim imzam olabilir. Bana ait olduğu ileri sürülen uyuşturucu maddesini Güneydoğu'daki operasyonlarda yem olarak kullanıyorduk. Uyuşturucuyla benim işim olmaz."


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler