YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon, Erdoğan'ın A takımını nasıl fişledi?
Ergenekon'dan Gülcü-Tayyipçi fişleme!
Ergenekon, Erdoğan'ın A takımını nasıl fişledi?
29 Nisan 2009 / 08:43 Güncelleme: 29 Nisan 2009 / 00:00

Ergenekon'un siyasi partilere yön verme faaliyetleri ikinci iddianamenin ek klasörlerinde yer aldı.


Emekli Orgeneral Şener Eruygur ile Hasan Atilla Uğur'da ele geçirilen 5 No'lu CD'lerde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın A takımı, bakanlar ve milletvekillerinin tek tek fişlendiği ortaya çıktı. 39 numaralı klasördeki çalışma raporları, 1984 yılından itibaren bütün partileri ve seçim sonuçlarını içeriyor. Başbakan Erdoğan'ın en yakınındaki isimler Mücahid Arslan, Hüseyin Besli, Cüneyd Zapsu, Egemen Bağış ve Ömer Çelik fotoğraflı ve geniş özgeçmişleriyle tek tek rapor edilmiş. Ayrıca Erdoğan ile Abdullah Gül'e yakınlıklarına göre bütün milletvekilleri Gülcü-Tayyipçi diye fişlenmiş. Eruygur ve ekibi 'Tayyip Bey hakkında hazırlanan 48 dosya ile vurulacak' başlığı altında bir gazeteciye özel bilgi notları servis etmiş. Aynı klasörde, kamu yönetim reformu, Kamu İhale Yasası, Vergi Barışı ve AB uyum paketlerine ilişkin Kara Kuvvetleri Komutanlığı ibareli ayrıntılı ve gizli raporlar yer alıyor. Lojman oy dosyaları içinde 2004 yerel seçimleri ilçe ilçe masaya yatırılmış.


Ankara ve İzmir merkezli analizlerde kaç generalin, kaç subayın oy kullandığı bile belirtiliyor. Oran, Çankaya, Çiğiltepe, Etimesgut lojmanlarında AK Partili Melih Gökçek'e 4 bin 406, Yılmaz Ateş'e 3 bin 813, Murat Karayalçın'a 2 bin 32 oy çıkmış. Benzer bir çalışma İzmir, Narlıdere, Konak, Buca, Gaziemir, Bornova, Karşıyaka ve Güzelbahçe için de yapılmış. Ergenekon sadece sandıktaki oyları takip etmemiş. 1980'lerden başlamak üzere TSK kökenli 77 milletvekili hakkında, askerlikten ayrılış sebeplerinden hangi partilere gittiklerine kadar notlar tutulmuş. General, subay ve astsubayların hangi partilerden aday oldukları, il ve aday sıra numaralarına kadar ayrıntıyla dosyalara girmiş.


ERDOĞAN, HER ŞEYİ DANIŞARAK YAPIYOR


Recep Tayyip Erdoğan: Dış politikadan ekonomiye, iç politikadan iş dünyasıyla ilişkilere kadar her şeyi danışmanlarına sorarak yapıyor. Her kararını istişare ediyor.


Mücahid Arslan: Partinin mali işlerini kontrol ediyor. Erdoğan'ın oğlu gibi.


Nabi Avcı: Erdoğan'ın medya ile ilişkilerini yönlendiriyor.


Erol Olçak: 3 Kasım ve 9 Mart Siirt seçimlerinde önemli rol oynadı. Erdoğan'ın Kasımpaşalı imajını oluşturan isim.


Prof. Dr. Ömer Dinçer: Kamu yönetimi reformu tasarısının mimarı. Her aşamada aktif.


Atilla Koç: Eşi ve kızlarının başı örtülü. Kendisi Milli Görüş çizgisinde. 23 Nisan resepsiyonuna başörtülü eşiyle katıldı.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler