YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon belgeleri AİHM'de delil olma yolunda
Zehra Vakfı son başkanı: Davayı kimin takip ettiğini öğrenemedik
Ergenekon belgeleri AİHM'de delil olma yolunda
01 Haziran 2009 / 07:52 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkan yüzlerce klasörlük belgeler birçok olaya ışık tutuyor. Bunun somut örneği Danıştay saldırısı davasında yaşandı. Deliller, saldırganların Silivri Cezaevi'ndeki sanıklarla irtibatını gösterince dava Ergenekon'la birleştirildi. İddianamedeki belgeler başka davaların seyrini de etkiliyor.


Mağdur avukatları, ilgili klasörleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyor. Türkiye'de sonuçlanan Zehra Eğitim Kültür Vakfı'nın kapatılması davası ile yargı aşaması tamamlanmayan Bilim Araştırma Vakfı (BAV) üyelerine işkence davası Ergenekon belgeleri kapsamında değerlendirilecek. Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım, Hizbullah tarafından öldürülmüş, ardından da vakıf kapatılmıştı. Buna ilişkin raporu hazırlayan Mülkiye Başmüfettişi Refik Ali Uçarcı'nın Ergenekon davası sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'la görüştüğü iddianamedeki belgeler arasında yer aldı. Uçarcı, teknik takibe takılan görüşmelerinde Zehra Vakfı ile ilgili yaptığı incelemeyi anlatıyor. Avukatlar söz konusu kayıtları, vakfın kapatılmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle AİHM'de açtıkları davada delil olarak göstermeye hazırlanıyor.


Benzer bir süreç Bilim Araştırma Vakfı davasında yaşanıyor. Ergenekon sanıkları Emin Şirin, Adil Serdar Saçan, Ümit Sayın, Tuncay Özkan ve Ataman Yıldırım'ın, davayı etkilemek ve yönlendirmek için girişimlerde bulunduğunu gösteren belgeler iddianamede yer aldı. Vakfın avukatı Ceyhun Gökdoğan, belgeleri Yargıtay'daki dosyaya delil olarak ekledi. Vakfa 1999'da yapılan operasyonun hukukî olmadığını belirten Gökdoğan, Ergenekon'daki delillerin, iddialarını ispat ettiğini vurguluyor. 1GÜNDEM 06


Önemli davaların avukatları ve mağdurları, dosyaları için Ergenekon davasının ek klasörlerinde delil arıyor. Faaliyetleri sakıncalı olduğu gerekçesiyle kapatılan Zehra Eğitim Kültür Vakfı'nın avukatları, Ergenekon iddianamesinde vakfın kapatılması davasının açılmasına neden olan İçişleri Bakanlığı raporunu hazırlayan Mülkiye Başmüfettişi Refik Ali Uçarcı ile Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un görüşme kaydını buldu. 2002 yılına ait 'uçarcı-1.mpg', 'uçarcı-2.mpg', 'uçarcı-3.mpg', 'uçarcı-4.mpg' ve 'uçarcı-5.mpg' yazan ve gizli kayda alınan video kayıtlarında Uçarcı, Uğur'a bilgi veriyor. İddianamede, Uğur'un, Uçarcı'ya "Biz hem dosyadaki suç unsurlarını ihlalinden dahil olana kadar ortaya çıkarmak. Bunlarda MGK'nın üyeleri olabilir. Bunların içinde rütbesi ve makamı ne olursa olsun bakanı bilmem nesi dahiline kadar artık çok ciddi anlamda üzerine gidip gerçek çalışmayı yapma kararlığında olmak için sizinle kontak kurduk." diyerek bir dosyadan bahsettiği anlatılıyor. Görüşmenin devamında ise Uçarcı'nın, Uğur'a 'Hizbullah terör örgütü, Zehra Eğitim Kültür Vakfı ve İzzettin Yıldırım'ın öldürülmesi olayı' ile ilgili yaptıkları araştırma hakkında bilgi verdiği belirtiliyor. Savcılık tarafından Uçarcı'nın askerî makamlara bazı raporlar verdiğinin tespit edildiği kaydediliyor. Uğur'a ait klasörde Uçarcı ile 5 kez görüşme yapıldığı belirtiliyor.


Zehra Eğitim Kültür Vakfı'nın son başkanı olarak kapatma kararını AİHM'ye taşıyan Zekeriya Özbek, vakfın kapatılması sürecinde garip durumlarla karşılaştıklarını söyledi.


DAVA DOSYAMIZ TAKİP EDİLİYORDU


Zekeriya Özbek, "Dava 25 celse sürdü. iddialara karşı savunma yapıyorduk. Bu sırada, bize dosyanın takip edildiği söyleniyordu. Mahkeme kalemi ve Yargıtay'a giderek dosyadaki gelişmeleri sorduğumuzda 'Bu dosyada ne var, çok takip ediliyor' diyorlardı. Ama biz kimin takip ettiğini öğrenemedik." dedi. Ek klasörlerde Uçarcı ile Uğur'un görüşme kayıtlarının tamamını bulamadıklarını ve iddianamedeki bilgilerin de ipucu niteliğinde olduğunu kaydetti. Vakfın kapatılması ve yöneticilerinin dağıtılmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle AİHM'ye yaptıkları başvurunun kabul edildiğini ifade etti. Ergenekon klasörlerinden bu konuda çıkacak delilleri de dava dosyasına sunacaklarını bildirdi.


Adnan Oktar'ın fahri başkanı olduğu BAV mensuplarının avukatı Ceyhun Gökdoğan, ek klasörleri incelediklerinde Emin Şirin, Adil Serdar Saçan, Ümit Sayın, Tuncay Özkan ve Ataman Yıldırım'ın müvekkillerine yönelik hukuka aykırı faaliyetlerde bulunduklarını tespit ettiklerini söyledi. Ceyhun Gökdoğan, Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkan delillerin, BAV mensuplarına yönelik 1999 yılında yapılan operasyonun ve daha sonra açılan davanın hukukî olmadığını ispat ettiğini anlattı. Gökdoğan, Ümit Sayın'a ilişkin klasörde bir belgede 'Adnancılar (BAV)' yazdığını da hatırlattı. Tüm bu delilleri şu an Yargıtay aşamasında olan BAV davasına sunduklarını bildirdi. Adil Serdar Saçan'ın BAV mensuplarına işkence yapmaktan yargılandığı davadan kurtulmak için bulunduğu girişimlerin de telefon görüşmelerinde yer aldığını dile getirdi.


Klasörlerden delil çıkan davalar


Danıştay Davası : Avukat Alparslan Aslan'ın Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'le bağlantılı olduğu iddiasını ciddi bulan Yargıtay, davanın Ergenekon kapsamına alınmasına karar verdi.


Sauna çetesi davası: Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon dosyasını inceliyor. JİTEM davası: Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 JİTEM elemanının yargılandığı davada Ergenekon iddianamesini istedi.


İbrahim Çiftçi'nin öldürülmesi: Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlısı olduğu iddia edilen İbrahim Çiftçi'nin İzmir'deki kafesine atılan bombanın Ümraniye'de ele geçirilen bombalarla aynı kafile numarasına sahip olduğu iddia edildi.


Dost tarikatı davası: İBDA/C'nin işlediği iddiasıyla dava açılmış olsa da, mahkeme, Ergün Poyraz'ın İhsan Güven'le bağlantısı nedeniyle Ergenekon davası ile birleştirilmesi talebinde bulundu.


Başbağlar Katliamı: 33 kişinin öldürüldüğü olayla ilgili JİTEM suçlanıyor.


Sivas olayları: JİTEM'in provokasyonu olduğu iddia ediliyor.


Gazi olayları: 1995'te 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda Osman Gürbüz'ün tetikçi olduğu ileri sürülüyor.


Üzeyir Garih cinayeti: Yener Yermez, cinayeti kendisinin işlemediğini iddia etti, Ergenekon sanıklarını suçladı.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler