YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon bağlantısının halkaları bir bir tamamlanıyor
Ergenekon bağlantısının halkaları bir bir tamamlanıyor
Ergenekon bağlantısının halkaları bir bir tamamlanıyor
11 Ocak 2009 / 08:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kanlı Danıştay saldırısındaki Ergenekon bağlantısının halkaları bir bir tamamlanıyor. Tetikçi Arslan'ın saldırıda kullandığı Glock marka silahın izini süren Savcı Öz, eski özel Harekatçı İbrahim Şahin'in arkadaşı polis amiri Ergin Erkılınçoğlu'na ulaştı. Şahin'in, Erkılınçoğlu'ndan aldığı silah emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin aracılığı ile Arslan'a ulaştı. Savcı Öz, dünkü sorguda iki isme 'Glock'u sordu.Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın saldırıda kullandığı 'Glock' marka silahın izini süren Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, 10. dalga operasyonda gözaltına alınan eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin'e ulaştı. Şahin'in silahı, yakın arkadaşı İzmir Emniyet'inde Özel Harekat Polis amiri Ergin Erkılınçoğlu'ndan alarak, 'kardeşim' diye hitap ettiği emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'e verdiği ortaya çıktı. Tekin'in de silahı şirketinde avukatlık yapan Alparslan Arslan'a teslim ettiği tespit edildi.


KİLİT 2 İSMİ ÖZ SORGULADI


İbrahim Şahin ve yakın arkadaşı İzmir Emniyet Müdürlüğü Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri Engin Erkılıçoğlu'nun da aralarında bulunduğu 18 zanlı dün Adliye'ye sevkedildi. Zanlılar Savcı Öz'ün de aralarında bulunduğu 4 savcı tarafından sorgulandı. Şahin ile Erkılınçoğlu'nun sorgusunu bizzat Savcı Öz yaptı.


GLOCK ŞOK ETTİ


Savcı Öz'ün sorguda Şahin'e 200 sayfalık telefon dinleme kayıtlarını sorduğu öğrenildi. Öz'ün, Şahin'e son 3 ayda telefonla görüştüğü muvazzaf subaylarında aralarında bulunduğu önemli isimlerle ilişkisini sorduğu belirtildi. Savcı Öz'ün Şahin'e Danıştay saldırısında kullanılan Glock marka tabanca ile ilgisinin olup olmadığını sorunca, Şahin'in sürpriz soruya şaşırarak “İlgim yok' dediği öğrenildi.


Savcı Öz, Şahin'den sonra Engin Erkılıçoğlu'nu sorguladı. Öz'ün Erkılınçoğlu'na ilk olarak “Danıştay saldırısında kullanılan Glock tabancayı Alparslan Arslan'a sen mi verdin?' sorusunu yönelttiği, emniyet amirinin de bu soruya İbrahim Şahin gibi 'Hayır' cevabını' verdiği belirtildi. Savcı Öz'ün tetikçi Arslan'ın kullandığı 'Glock' tabancanın izini Ergenekon örgütü içinde tespit ettiği belirtildi.


BAĞLANTI CEP MESAJINDA


Polisin 3 ay boyunca yaptığı teknik takip ve telefon dinlemesine göre suikast silahı Erkılınçoğlu'ndan çıktı. İddiaya göre, İbrahim Şahin, 'Glock'u yakın arkadaşı Erkılınçoğlu'ndan aldıktan sonra 'kardeşim' diye hitap ettiği emekli Yüzbaşı Muzzafer Tekin'e verdi. Tekin de şirketinde avukatlık yapan Alparslan Arslan'a silahı teslim etti. Savcılığın Erkılınçoğlu'nun Şahin'e gönderdiği içeriği açıklanmayan bir cep mesajından hareketle bağlantıyı çözdüğü ileri sürüldü.


BİRLİKTE ÇALIŞTILAR


İbrahim Şahin'in Özel Harekat Daire Başkan Vekili olduğu dönemde Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde de görev yaptığı öğrenilen Engin Erkılıçoğlu, İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde de bir çok birimde çalıştı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı olan Yunus Timler'in başında bir dönem görev yapan Erkılıçoğlu, geçirdiği soruşturma sonucu bu görevinden alındı ve Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi.


Bombalardan suikast silahına


SOKAĞA DÖKÜLÜN ÇAĞRISI


Alparslan Arslan'ın 17 Mayıs 2006'da gerçekleştirdiği saldırıda Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmiş, 4 üye ise yaralanmıştı. Türkiye'yi şok eden saldırıdan sonra eylemin Danıştay'ın başörtüsü kararı nedeniyle gerçekleştirildiğini ileri sürenler, adeta AK Parti hükümetine karşı linç kampanyası başlatmıştı. Özbilgin'in cenaze törenine katılan bakanlar 'katiller dışarı' sloganlarıyla karşılanmış, Ergenekon sanığı, Tuncay Özkan ise o dönem sahibi olduğu Kanaltürk'ten halkı sokağa dökülmeye çağırmıştı.


CEZAEVİNDE İTİRAF


Ancak 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de ele geçirilen 27 adet el bombası, Danıştay'daki sır perdesini araladı. Tetikçi Arslan ve arkadaşlarının Cumhuriyet'e attığı bombaların Ümraniye'dekilerle aynı seriden olduğu ortaya çıktı. Arslan'ın, sonradan Ergenekon'da tutuklanacak öğretim üyesi Emin Gürses'e “Osman Yıldırım (Danıştay sanığı) ötecek, engel ol” mesajı saldırıdaki örgüt izini deşifre etti. Yıldırım cezaevinde Savcı Öz'e Cumhuriyet ve Danıştay saldırılarının arkasında Ergenekon tutuklusu Veli Küçük ve ekibinin olduğunu itiraf etti. Arslan'a silahın emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin tarafından verildiğinin ortaya çıkması ise Danıştay-Ergenekon bağlantısının son halkası oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler