YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engin Ceber, Cezaevi'nde gördüğü kötü muamele ve i
Engin Ceber, Cezaevi'nde gördüğü kötü muamele ve i
Engin Ceber, Cezaevi'nde gördüğü kötü muamele ve i
16 Ekim 2008 / 17:11 Güncelleme: 16 Ekim 2008 / 00:00

Metris Cezaevi'nde işkence gören ve bunun sonucu yaşamını kaybeden Engin Ceber'in ölümüyle ilgili açığa alınan 19 kişi hakkında soruşturma açıldı.


Ankara Adiyesi'nde bir grup, tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi'nde gördüğü kötü muamele ve işkence sonucunda hayatını kaybeden Engin Ceber'in ölümünden sorumlu olanların yargılanması için suç duyurusunda bulundu.


Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Ankara Adalet Sarayı önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, İstanbul'da katıldığı bir basın açıklaması sonrası gözaltına alınarak Metris Cezaevi'nde konulan ve burada gördüğü işkence sonucu beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Engin Çeber'in ölümüne neden olanlardan biran önce hesap sorulmasını istedi. Yapılan basın açıklamasında Engin Çeber'in gördüğü işkenceler sonucu katledilmesinin demokrasi ve insan haklarının Türkiye'de ne düzeyde olduğunu bir kez daha gösterdiği belirtilerek, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) bu olayla demokrasi maskesinin bir kez daha düştüğü savunuldu. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, Ceber'in ailesinden özür dilediği ve başlatılan soruşturma kapsamında cezaevinde görevli 19 kişinin geçici olarak görevden uzaklaştırıldığı, ancak bunun yeterli olmadığı belirtildi. Yapılan basın açıklamasının ardından eylemciler toplu halde Engin Ceber'in ölümüne neden olanlar hakkında mahkemeye suç duyurusunda bulundu. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler