YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engelliler depreme hazır mı?
Engelliler depreme hazır mı?
Engelliler depreme hazır mı?
26 Haziran 2008 / 22:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kızılay Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye'nin her yerinde her an deprem olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Işıkara, “Kocaeli'de Gölcük dışındaki ilçe belediyelerden Büyükşehir'e mevcut binalarının üzerine ek kat taleplerinde bulunuyor. Bu dehşet verici bir talep. Depremden korunmanın önemli yolu güvenli binalardır” dedi.


17 Ağustos Marmara Depremi'nin 10'uncu yıldönümü olan 2009 yılında 16- 20 Ağustos tarihlerinde ‘Afetin 10'uncu Yılı Anma Etkinlikleri’ adı altında gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili ilk hazırlık toplantısı Kocaeli Üniversitesi Merkez Kampusu'nda yapıldı. Kocaeli Üniversitesi ve Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Yalova Valisi Yusuf Erbay, Kızılay Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve Üniversitenin rektör yardımcıları ile dekanlar katıldı.


‘Yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Gölcük ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinin 10'uncu yılında gerçekleştirilecek anma etkinliklerinde bilimsel çalışmalar, söyleşiler, belgeseller, sergiler, sempozyumların yapılacağı ve ortaya çıkabilecek sorunların tespit edilip çözüm önerileri üretilmesi konuları üzerinde duruldu.


ÜRKÜTEN TALEPLER


Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye'de her an heryerde deprem olabilir. ‘Deprem olacak mı?’ sorusu yerine, ‘deprem olacak’ gerçeğini kabul etmemiz gerekir. Yarın Marmara'da olur veya ülkemizin başka bir yerinde olabilir. Bu ülkemizin gerçeğidir” dedi.


Prof. Dr. Işıkara, Kocaeli'de 17 Ağustos depreminin merkez üssü olan Gölcük dışındaki ilçelerde vatandaşların mevcut binalarına ek kat taleplerinde bulunduklarını ve bunun deşhet verici bir talep olduğunu söyledi. Prof. Dr. Işıkara şöyle dedi:


“Gölcük dışında ilçe belediyelerinden Büyükşehir'e vatandaşların mevcut binalarının üzerine ek kat taleplerinde bulunuyorlarmış. Bunlar tamamen yanlıştır. Bir binayı korumanın vazgeçilmez yolu, o binaya ek yük getirmemektir. Yani ek kat getirmemektir. Kocaeli'ye mesajım şudur; Bu taleplerden vazgeçin. Binayı yıkıp üzerine yeni bina yapılabilir. Ama mevcudun üzerine ek yük getirmemek lazım. Ayrıca depremden korunmanın önemli yolu güvenli binalardır. Deprem yapı şartlarının koşullarını yerine getirilirse deprem bölgesine çok katlı binalar da yapılabilir. Ama usülüne göre yapılması gerekir.”


ENGELLİLER DEPREME HAZIR MI?


Kocaeli Üniversitesi ve Yalova Valiliği ile ortaklaşa çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Yalova Valisi Yusuf Erbay ise Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ile Yalova Valiliği işbirliğiyle engellilerin depreme hazırlanması projesinin devreye alındığını bildirdi. Vali Erbay ayrıca Yalova'daki yeşil ve mavi yol projesi çalışması ile olası depremde ana yolların kapanması halinde hem yardım getirilmesi, hem de boşaltılmasıyla ilgili 4 tane alternatif ana yol oluşturulduğunu söyledi.


Toplantının öğlenden sonraki bölümü ise basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler