YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En fazla borcu olan kurumların başında belediyeler
En fazla borcu olan kurumların başında belediyeler
En fazla borcu olan kurumların başında belediyeler
25 Eylül 2008 / 14:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

TEDAŞ, borcunu ödemeyen abonelere bayram sonrası elektrik kesintisi uygulanacağını açıkladı. En fazla borcu olan kurumların başında belediyeler geliyor. Bakanlıklar borçlarını ödemezse okul ve hastaneler de elektriksiz kalabilir.


Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) elektrik borcu olan abonelere yönelik radikal bir karar aldı. Buna göre, aboneler borçlarını bayrama kadar ödemezse elektrikleri kesilecek ve haciz işlemi başlatılacak. Söz konusu karar dün TEDAŞ genel müdür yardımcıları, daire başkanı ve ilgililerin katılımıyla yapılan toplantıda alındı.
Haberin devamı


Karar kapsamında TEDAŞ, bayramın ardından kuruma borcu olan abonelerin borçlarını ödememeleri halinde elektriklerini kesecek. Tedaş Genel Müdürü Haşim Keklik, bu kesintiye kuruma borcu olan kamu kurumlarının da dahil olacağını açıkladı.


OKUL VE HASTANELER ETKİLENEBİLİR
TEDAŞ’a en çok borcu olanlar arasında çiftçiler 1.2 milyar YTL ile ilk sırada yer alırken, onu 933 milyon YTL ile belediyeler izliyor. Keklik’in verdiği bilgiye göre, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcu yok. En büyük borçsa Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait.


Borçlu olan kurumlar arasında milli eğitim, tarım ve sağlık bakanlıkları da bulunuyor. Keklik, söz konusu bakanlıkların borçlarını ödememesi durumunda okullar ve hastanelerin de elektriklerinin kesileceğini söyledi.


Ucuz elektrik için akıllı sayaç


Keklik, borcu olan sanayi, ticarethane, mesken, şantiye, tarımsal sulama, belediye, resmi daire ve içme suyu abonelerinde ayrım gözetmeksizin borçlarını ödemeyenlerin elektriklerinin kesileceğini vurguladı.


Keklik abonelerden bayrama kadar borçlarını ödemelerini ya da 36 aya kadar tanınan taksit imkanından faydalanmalarını istedi. TEDAŞ’ın bu kararına konutlarda elektrik kullananlar da dahil olacak.


ELEKTRİKTE ZAMLI TARİFE NETLEŞTİ
Öte yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK), TEDAŞ’ın yeniden yapılanması sonucu oluşan 20 elektrik dağıtım şirketinin satacağı elektrikte konutlarda yüzde 9.07, sanayide yüzde 9.27 artışı onaylamasının ardından, perakende tarifeleri de netleşti. Yeni tarife ile elektriğin kilovat saat (kWh) ücreti konutlarda yüzde 9.07 artışla 19,572 YKr, sanayide yüzde 6.64 artışla 17,216 YKr olarak belirlendi.


Elektrik fiyatlarında 5 yıl kadar fiyat artırımı yapılmazken, ilk artırım konutlarda yüzde 19.5, sanayide ise yüzde 14.2 olmak üzere yılbaşında yapılmıştı. 1 Temmuz 2008 tarihinde ise konutlara yüzde 20.99, sanayiye ise yüzde 21.56 zam yapılmıştı. NTV

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler