YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En büyük cehpaneliği ihbar eden Albay Z.S mi?
Ergenekon'un en büyük cephaneliği bir ihbar mektubu sonucunda bulunmuştu
En büyük cehpaneliği ihbar eden Albay Z.S mi?
27 Nisan 2009 / 07:24 Güncelleme: 27 Nisan 2009 / 00:00

Ergenekon'un en büyük cephaneliğini, Levent Göktaş'ın kirli ilişkilerinden rahatsız olan devre arkadaşı Albay Z.S.'nin ihbar ettiği ileri sürüldü. İhbar mektubuna göre, suikast silahlarının doğrultulacağı ilk hedef ise savcılardı.SAT komandolarının Poyrazköy'de eğitim yaptıkları arazide ele geçirilen Ergenekon'un en büyük cephaneliğinin, emekli Albay Levent Göktaş'ın devre arkadaşı Z.S.'nin ihbar mektubuyla ortaya çıkarıldığı iddia edildi. 4 SAT komandosunun tutuklanmasına neden olan ihbar mektubunda suikast silahlarının, Levent Göktaş'ın emriyle ve Ergenekon davasının şüpheli firarisi Bedrettin Dalan'ın bilgisi dahilinde gömüldüğü ileri sürüldü.


FİTİLİ MEKTUP ATEŞLEDİ


İstanbul'da İSTEK Vakfı'ndaki cephaneliği ortaya çıkaran süreç aydınlanmaya başladı. Edinilen bilgiye göre, Ergenekon'un tutuklu sanığı emekli Albay Levent Göktaş'ın ordu içerisindeki ve daha sonrasında sivil hayatta yürüttüğü kirli işlerden rahatsız olan devre arkadaşı Albay Z.S., Ergenekon savcılarına bir ihbar mektubu gönderdi. Mektupta Göktaş'ın Güçlükonak katliamı dahil Güneydoğu'da yaptığı yasadışı faaliyetler hakkında geniş bilgiler verildi.


EK İFADESİ ALINDI


İlk ihbar mektubu üzerine Ergenekon savcıları 6 Nisan 2009 tarihinde Silivri Cezaevi'nde bulunan Levent Göktaş'ın ek ifadesine başvurdu. Soruşturma devam ederken, Z.S. savcılara 16 Nisan tarihinde Poyrazköy'deki cephaneliği ortaya çıkaran ikinci bir ihbar mektubunu gönderdi. Polise gelen bu ihbar mektubuna göre, Dalan'ın Poyrazköy'deki arazisinde bulunan mühimmatlar bomba konusunda uzman subaylar tarafından birliklerinden çıkarıldı. İSTEK Vakfı Başkanı Bedrettin Dalan'ın bilgisi dahilinde de buraya gömüldü.


TALİMAT BEKLENİYORDU


Mektuptaki bilgilere göre, bu mühimmatları kullanacak ekip 12 Ocak 2009 tarihinde düzenlenen 10'uncu dalga operasyonunda tutuklanan emekli Albay Levent Göktaş'ın timiydi. İhbara göre, eylem için Silivri Cezaevi'de tutuklu bulunun Ergenekon sanığı Levent Göktaş'tan talimat bekleniyordu ve hedefte Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet savcıları vardı. Mektubun geri kalan kısmında ise cephaneliğin gömülü olduğu yerler en ince ayrıntısına kadar tarif edildi.


Salı'ya kadar kazı yapılacak


İSTEK Vakfı'na ait Beykoz Poyrazköy'deki arazide geçtiğimiz hafta salı gününden bu yana yürütülen kazı çalışmaları dün de bütün hızıyla devam etti. İstanbul Jandarma ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi'ne bağlı ekipler, metal dedektörler, kazma, kürek ve iş makineleriyle günboyunca çalışma yaptı. Yetkililer kazı çalışmalarının Salı gününe kadar süreceğini açıkladı.


Dalan'ın bilgisiyle gömüldü


16 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne Albay Z.S. tarafından gönderilen ihbar mektubu şöyle: "Size Levent Göktaş hakkında bilgi vereceğim. Bu adamın bir ekibi var. Bu ekip eylem yapmak için ondan talimat bekliyor. Bu ekibin başı ise Levent Bektaş'tır. Diğer elemanları ise Emre Onan, Mustafa Türkan, Ercan Kireçtepe ve Eren Günay'dır. Bu kişiler bomba konusunda eğitimli subaylardır. Daha önce çalıştıkları birimlerde elde ettikleri patlayıcıları Bedrettin Dalan'ın Poyrazköy'deki arazisine gömdüler. Daha önce gömü çalışmalarında fark edildiler. Ancak kaçmayı başardılar. Fakat elde ettikleri cephaneyi araziye gömdüler. Bu durumdan Dalan'ın da haberi var. Şimdi bu mühimmat ile Ergenekon adına eylem yapacaklar. Levent Göktaş'ın tahliyesini bekliyorlar. Tahliye edilmezse eylem için harekete geçecekler. Hedeflerinde ise Ergenekon savcıları bulunuyor."


24 LAW'ın derin sırrı


Ergenekon soruşturması kapsamında bugüne dek 24 LAW silahı ele geçirildi. Hafif anti-tank silahı olarak bilinen LAW'ın tahrip gücü oldukça yüksek. Özellikle zırhlı araçlara yönelik suikastların vazgeçilmez silahı olarak biliniyor. 30 santimlik çelik tabakayı, 60 santimlik güçlendirilmiş betonu ve 180 santimlik toprağı delebiliyor. LAW silahı daha önce ABD konsolosluğu, emniyet binaları, işadamı Kamhi'ye yönelik suikast girişimlerinde kullanıldı. YENİŞAFAK


Kazıları başlatan ihbar 'e-mail'inin DETAYLARI 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler