YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet’teki muhbirleri sahtecilik uzmanı yakaladı
Emniyet’teki muhbirleri sahtecilik uzmanı yakaladı
Emniyet’teki muhbirleri sahtecilik uzmanı yakaladı
06 Mayıs 2008 / 16:46 Güncelleme: 06 Mayıs 2008 / 00:00

'Fethullahçı Örgütlenme Listesi' hazırlayan emniyet mensupları sahtecilik uzmanına yakalandı. Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan İşçi Partisi İşçi Partisi Genel Sekreteri Avukat Nusret Senem tarafından yapılan suç duyurusuna esas olan ‘Fethullahçı Örgütlenme Listesi’ hazırlayan emniyetçiler ortaya çıkarıldı. Av. Senem’in, Emniyet yetkilileri tarafından hazırlandığını öne sürdüğü  “Emniyet’te Fethullahçı Örgütlenmenin Etkin Elemanları” başlıklı 4 sayfalık listeyi biri genel müdür yardımcısı olmak üzere 4 emniyetçinin hazırladığı anlaşıldı. 


Hürriyet’in haberine göre; bir Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, bir daire başkanı, iki şube müdürü hakkında “Emniyet’te Fethullahçı liste” hazırlayıp değişik makamlara gönderdiği  iddiasıyla, Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunuldu. Şikayette bulunanlar, üst yazıdaki imza, paraf ve listede kalemle yapılan düzeltmelerin kime ait olduğunu bilirkişi aracılığıyla belirledi. 


Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, bir daire başkanı ve iki şube müdürü tarafından hazırlandığı öne sürülen ve değişik makamlara gönderilen listede “Fethullahçı oldukları” ileri sürülen Emniyet mensuplarından ikisi, listeye haksız yere yazıldıklarını öne sürüp, bu listeyi hazırladıklarını öne sürdüğü 4 kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 


EMNİYET BU LİSTE YÜZÜNDEN YIPRATILDI


Aralarında 4 daire başkanı, 11 daire başkan yardımcısı, 32 şube müdürü, 3 başkomiser, 3 öğretim üyesinin de bulunduğu 57 kişinin “Fethullahçı” olduğu öne sürüldü ve hazırlanan listenin bir örneği de üst yazının okunduktan sonra imha edilmesi notu düşüldükten sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gönderildi. Hazırlanan listede kalemle bazı düzeltmeler de yapıldı. 


Emniyet’in liste ile ilgili İşçi Partisi’nin şikayetini işleme almamasından sonra böyle bir listenin varlığı anlaşıldı. Listede adı bulunan 57 Emniyet mensubu durumdan haberdar oldu. Bunlardan ikisi, listede kalemle yapılan düzeltmeler, imza ve paragrafların kendilerini şikayet eden kişilere ait olup olmadığını bilirkişiye incelettirdi. İnceleme sonucu, listedeki imza, paraf ve elle yapılan düzeltmeler genel müdür yardımcısı, daire başkanı ile iki şube müdürüne ait olduğu ortaya çıkarıldı. 


GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANDILAR


Listede ismi bulunan iki emniyet mensubu “Birlikte hareket etmek suretiyle; sahte belge tanzim etmek, suç tasniinde bulunmak, görevi kötüye kullanmak, iftira ve hakaret etmek, kamu kurum ve görevlilerini kamuyu nezdinde küçük düşürmek ve kamu görevlisine güveni sarsmak” suçlamasıyla amirleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulurdular. 


SAHTECİLİK UZMANI BİLİRKİŞİ TESBİT ETTİ


Listeye haksız yere alındığını iddia eden iki emniyet mensubu, savcılık dosyasında bulunan 4 sayfalık isim listesi ve bu kişilerle ilgili bilgiler ve belgeler üzerindeki imza, paraf, kalemle yapılan düzeltmelerle ilgili bilirkişi incelemesi istedi. Yazı, imza ve sahtecilik uzmanı Mustafa Kariptaş tarafından incelenerek “Özel Bilirkişi Raporu” hazırlandı. Raporda, isimler üzerindeki düzeltmelerin M.D ve İ.S tarafından yapıldığı, “bilgi notu” başlıklı yazıda yer alan imzanın Genel Müdür Yardımcısı N.A, parafların da İ.S ve M.A.’ya ait olduğu sonucuna varıldı. 


Bunun üzerine şikayetçi Emniyet mensupları, söz konusu listenin ve üst yazısının “organize bir şekilde hazırlandığı”nı öne sürdü ve 4 emniyet mensubundan şikayetçi oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler