YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emirleri Eruygur vermiş!
Emirleri Eruygur vermiş!
02 Eylül 2010 08:15
Yeşil'in sağ kolu Eruygur'la çalışıyordu...

Elazığ Emniyeti'ne 2003'te gönderilen ihbar mektubu, emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın 'infazlar devlet politikasıydı' tespitini 7 yıl önce doğruladı. Albay Temizöz'ün yargılandığı dava dosyasına da giren mektupta Yeşil'ın sağ kolu Tek'in Ergenekon sanıklarından Emekli Org. Eruygur ve Hurşit Tolon'dan emir aldığı ileri sürülüyor

Emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın "1993-1997 yılları arasındaki faili meçhuller devlet politikasıydı. O dönemde infaz emrini veren subaylar şimdi Ergekonda yargılanıyor" sözlerini 2003 yılında Elazığ Emniyeti Terörle Mücadele Şube Amirliği'ne gönderilen ihbar mektubu doğruladı. Daha önce Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen fakat Albay C.T. ve Yeşil kod adlı Mahmut yıldırım'ın araya girmesi nedeniyle işleme konmayan ihbar mektubu, Doğu ve Güneydoğu'da 90'lı yıllarda yaşanan faili meçhul olaylara yeni boyut kazandıracak iddialar içeriyor. Detaylarını Yeni Şafak'ın ele geçirdiği ihbarda 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın başında bulunduğu infaz timinin bölgede işlediği cinayetler, belgeleriyle anlatılıyor. Yeşil'in yakın adamı olduğu belirtilen 'Cabbar Dayı' kod adlı Yusuf Tek'in adının karıştığı cinayetlerin ayrıntılarıyla sıralandığı mektupta gazeteciler Fatih Altaylı, Mehmet Ali Birand ve Ertuğrul Özkök'e yönelik suikastlardan son anda vazgeçildiği ifade ediliyor. İhbar mektubunun en önemli bölümünü faili meçhul cinayetler oluşturuyor. Özellikle 1993'te emekli Binbaşı Ahmet Cem Ersever'in öldürülmesinin arkasındaki kişinin Yusuf Tek olduğu ileri sürülüyor. Gazeteci Halil Güngen, Kürt işadamları Behçet Cantürk ile Şeyhmuz Daş, İHD Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can, doktor Hasan Kaya, avukat Yusuf Ziya Ekici, Savaş Buldan, Hacı Kıray ve Adnan Yıldırım'ın öldürülmesinde de Yeşil'in sağ kolu Yusuf Tek'in parmağı olduğu belirtiliyor.

7 YIL ÖNCE İHBAR ETTİ

Yusuf Tek'in askerliği sırasında Tabur Komutanı Yarbay İ. H. Ç. ve Bölük Komutanı Üsteğmen F. Ö. tarafından taburdaymış gibi gösterilerek Temizöz ve Yeşil'in yanına gönderildiği bilgisi de ihbar mektubunda yer alıyor. Tek'in Öcalan'a yakın duruşu ile tanınan Ergenekon sanığı Yalçın Küçük'ün dört defa öldürmek istemesi de mektuptaki bir başka çarpıcı iddia. Diğer bir iddia ise Tek'in bu isteği Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur tarafından başka bir zamana ertelemesi. Savcılığın cinayetlere adı karıştığı iddia edilen Yusuf Tek'in ifadesini alması beklenirken, Tek devlet isterse ifade vermeye hazır olduğunu söylemişti.

 

Eğitmeni Korgeneral Engin Alan

Balyoz Darbe Planı'nın sanıklarından olan Emekli Korgenaral Engin Alan'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı sırasında Yusuf Tek'i eğiten kişi olduğu iddia ediliyor. Fakat Alan ile Tek arasındaki yakın ilişkinin, 1999'un şubat ayında bozulduğu belirtiliyor. Suç duyurusunda Yusuf Tek'in bugün Ergenekon Davası'ndan yargılamaları devam eden kişilerle de ilişki içinde olduğu ifade ediliyor. Tek'in, Ergenekon sanıklarından Emekli Org. Şener Eruygur ve Emekli Org. Hurşit Tolon'un yanı sıra Org. Saldıray Berk ve eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ile de çok yakın ilişkileri olduğu öne sürülüyor. (Yeni Şafak)

niye serbest
 // şener
Bu adamlar niye hala serbestler çok da sağlıklı oldukları halde?
Bu kamu vicdanına açılmış bir yaradır. Yargı bu vebali taşıyamaz.
Derhal toplatılmalı ve yargılanmalılar.
Encümen-i daniş üyeleri de ki İsmail Hakkı Karadayı da var orda, bu kapsamda paylarına düşeni almalılar. Onlar kim ki ülkeyi özel statülü insanlar tarafından yönetmek arzusu ile böyle bir kuruluş ortaya çıkartıp kirli oyunlar çeviriyorlar. Bunları unutmamak atlamamak lazım. Unutmayı...
03 Eylül 2010 09:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler