YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, hakkındaki iddiaları reddetti
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, hakkındaki iddiaları reddetti
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, hakkındaki iddiaları reddetti
15 Aralık 2008 / 13:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon tutuklusu Veli Küçük'e 'Susurluk Kazası'nı anlatan kişi ve Küçük'ün itirafları...
 
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, hakkındaki iddiaları reddetti. "Alternatif bir ordu kurmaya çalıştığım iddia ediliyor. Böyle bir şey istesem emekli olmadan yapardım." diyen Küçük, çalıştığı birimin JİTEM'le alakasının olmadığını iddia etti. "Görev yaptığım bölgede faili meçhul olmaz, gereğini yaparım" diyen Küçük, Susurluk kazasını Sami Hoştan'dan öğrendiğini öne sürdü. Küçük, Sami Hoştan ve Sedat Peker'in suç örgütü lideri olmadığını savundu.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında Veli Küçük, savunmasını vermeye devam ediyor. 41 yıllık askerlik hizmeti olduğunu belirten Veli Küçük, 11 ay alay komutanlığı yaptığını söyledi. Kurmay olmamasına rağmen başarılı çalışmaları nedeniyle general rütbesine yükseltildiğini ifade eden Küçük, Bilecik Tugay Komutanlığı'ndan 2000 yılında emekli olduğunu ifade etti. Emekli olduktan sonra bir süre lojmanda kaldığını belirten Küçük, basında yer alan usulsüz koruma aldığı için lojmandan çıkartıldığı iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Küçük, Genelkurmay'ın aldığı kararla diğer kişilerle birlikte lojmandan ayrıldığını, lojmandan ayrıldıktan sonra İstanbul eski Valisi Erol Çakır'ın da aralarında bulunduğu 3 kişi ile bir güvenlik şirketi kurduklarını belirtti.


Burki Aşireti lideri Kinyas Kartal'ın risalesini 500 nüsha çoğaltarak Kürt sorununda mücadele amacıyla Güneydoğu'da dağıttığını belirten Küçük, Kürt sorunu konulu bir çok konferans ve seminer verdiğini söyledi. Doğu sorununun esasen Kürt değil Ermeni sorunu olduğunu köy köy dolaşarak anlattığını söyleyen Küçük, "Tabi bu birilerinin hoşuna gitmedi ki buradayım" diye konuştu. "Benim bölgemde faili meçhul olmaz, gereğini yaparım"diyen Küçük, avukatı tarafından görev yaptığı Kocaeli'ndeki faili meçhullerin sorulmasını ilişkin talebin basında çaptırılarak "Mahkeme faili meçhulleri araştırıyor" diye çıktığını söyledi.


"Parmaksız zeki" kod adıyla bilinen PKK'nın üst düze yöneticilerinden Şemdin Sakık'ın yazdığı kitaptan alıntılar yapan Küçük, "Apo'nun kendisini bu bölgeye gönderme sebebinin iyi komutan olmasından değil, imhasını istediği için olduğunu söylüyor. Çünkü dağlardaki mağaralarda adamları öldürülmüş, ölmeyenler İran'a sürülmüş. İran'a kaçanlar daha sonra teslim alınmıştır. Kitapta bunlara yer veriliyor." diyerek Güneydoğu'da başarılı çalışmalar yaptığını savundu.


-"ÇALIŞTIĞIM BİRİMİN JİTEM'LE ALAKASI YOK"-


Örgüt adına bir çok dernek ve oluşum kurduğu iddialarının asılsız olduğunu öne süren Küçük, "Alternatif bir ordu kurmaya çalıştığım iddia ediliyor. Böyle bir şey istesem emekli olmadan yapardım. Eğer güvenlik şirketim vasıtasıyla yapacağım düşünülüyorsa yüzde 20 ortak olduğum güvenlik şirketi gibi yüzlerce şirket faaliyet yürütüyor. " diye konuştu Küçük, "10 bin kalpak siparişi verdiğim, daha sonra siparişi geri aldığım, bu kalpakları Azerbaycan'da yaptırmaya karar verdiğim söyleniyor. Sanki orada bedava. Hesapta kurmaya çalıştığım alternatif ordunun başına Emekli Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon'u Meclis'e yürüyeceğimiz, Meclis'i işgal edip hükümeti devredip yönetimi devralacağımız ileri sürülmüş. Bu kanıya nereden varıldıysa?" diye konuştu. Yurt dışında örgütsel süreklilik arz edecek şekilde toplantılar yaptığının asılsız olduğunu öne süren Küçük, "Ne yurt dışında, ne de yurt içinde iddianamede belirtilen kişilerle bir araya gelmedim." dedi. Basında istihbarat göreviyle çalıştığına ilişkin haberlerin yer aldığını söyleyen Küçük, "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Gruplar Komutanı olarak görev yaptım. İddianamede JİTEM'le bağlantım anlatılmış. Ancak çalıştığım birimin JİTEM'le bir alakası yoktur." diye konuştu. İddianamede suç örgütleriyle bağlantısı olduğunun ileri sürüldüğünü ifade eden Küçük, "Yalnız Sami Hoştan ve Sedat Peker'i tanıyorum, başka kimseyi tanımıyorum. Zaten onların da suç örgütü lideri olduğunu düşünmüyorum." şeklinde konuştu.


Hakkındaki Susurluk kazasına ilişkin iddiaları değerlendiren Küçük, kazanın Sami Hoştan tarafından kendisine bildirildiğini söyledi. Küçük, "Güneydoğu'da hiçbir menfaati olmadan PKK ile mücadele eden Sedat Bucak ve Güneydoğu'da her dağı adımlayan Hüseyin Kocadağ ile samimi dostluğum vardı. Kaza nedeniyle Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nden bilgi aldım. Hüseyin Kocadağ'ın öldüğünü, Sedat Bucak'ın yaralandığını öğrendim. Bir kadın ile erkeğin daha öldüğünü söyledi. Erkeğin isminin Mehmet Özbay olduğunu söyleyince ben de Abdullah Çatlı olabileceğini ifade ettim. Konuşmalarımda cenazeyi almak için görüşme yaptığım ileri sürülmüş. Ben sadece bilgimi ifade etti. Daha sonra da yaralı Sedat Bucak'ın hastaneye biran önce götürülmesini rica ettim." diye konuştu. Emniyette, "Sen Susurluk'un tam ortasındasın" diye ithamda bulunulduğunu iddia eden Küçük, bunun neye istinaden söylenildiğini anlayamadığını ifade etti. Küçük, "Jandarma Genel Komutanlığı tarafından basına gönderilen hakkımda soruşturma yapıldığına ilişkin açıklamaya basın itibar etmedi. Aksine, beni dokunulmazlığı olan birisi olarak gösterdi." dedi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler