YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli paşaların cinayetlerine ilişkin şok iddialar
Ergenekon davasının gizli tanıkları çarpıcı bilgiler verdi
Emekli paşaların cinayetlerine ilişkin şok iddialar
25 Mayıs 2009 / 10:36 Güncelleme: 25 Mayıs 2009 / 00:00

Ergenekon’u bilenler Dev-Sol’a öldürtüldü


Ergenekon davasının gizli tanıkları, eski MİT mensupları Abas ve Ersöz ile emekli paşalar Selen, Ünlütürk ve Kayacan cinayetlerine ilişkin şok iddialarda bulundu.
Star gazetesinin haberine göre GAZİ olaylarıyla ilgili Ergenekon savcılarının talimatıyla İstanbul polisinin hazırladığı raporda, Ergenekon örgütünün kendisi hakkında geniş bilgi sahibi olan görevde ya da emekli olmuş yüksek rütbeli askerler ile MİT görevlilerini Dev-Sol ve devamı DHKP-C’ye öldürttüğü bilgisine yer verildi. Sansasyonel cinayetlerin işlendiği dönemde bu örgütlerde üst düzey yönetici olan gizli tanıklar derin bağlantıları ve servis edilen cinayetleri anlattı. İşte o şok iddialar:


İLİŞKİ SUİKASTLERDE GÖZÜKÜR


GİZLİ Tanık Dilovası: Dev-Sol’unatılım yılları olarak tabir ettiği 1990-91 ve 92 yıllarında bir sürü seri cinayetler işlendi. Eski MİT mensubu Hiram Abas, eski MİT Müsteşarı Adnan Ersöz, emekli paşalar İsmail Selen, Memduh Ünlütürk, Kemal Kayacan ve Adana Bölge Jandarma Komutanı Temel Cingöz gibi isimlere eylemler yapıldı. O dönemde örgütün bu tür eylemler için istihbarat yapacak gücü yoktu. Bu eylemler derin bağlantılarla örgüte adeta servis edildi.


İSTİHBARAT VE SİLAH YÜZBAŞI’DAN


GİZLİ Tanık İsmet: 1989’da Dursun Karataş’ın cezaevinden firarıyla birlikte örgütün sansasyonel eylemlerinin suikastlerinin yapıldığı döneme geçildi. O dönemde Jandarma A Tipi Özel Kuvvetleri’nde görevli Yüzbaşı N.S. vasıtasıyla örgütün eylem için ihtiyaç duyduğu patlayıcı ve silahlarla eylem istihbaratlarını temin ediyordum. Eylem istihbaratları kapalı zarf içerisinde veriliyordu.


SANIK MÜTERCİMLER ANLATTI


GİZLİ tanık ifadelerini Ergenekon sanığı emekli Binbaşı Erol Mütercimler’in, Ergenekon operasyonundan yıllar önce İP’in bir konferansında verdiği bilgiler de doğruluyordu. Mütercimler, Ergenekon’u ilk kez Tümgeneral Memduh Ünlütürk’ten duyduğunu ancak inanmadığını, Oramiral Kemal Kayacan’ın ise ‘ciddiye almamakla salaklık yaparsın’ dediğini belirttikten sonra ‘Kayacan’ın öldürülme nedeni bana göre Ergenekon konusunda bilgileri yavaş yavaş kamuoyuna açmaya başlamasıdır’ demişti. Raporda, tüm bu bilgiler alt alta konulan raporda ‘Dev-Sol ve DHKP-C tetikçi gibi kullanılarak Ergenekon yapısı hakkında geniş bilgilere sahip olan kişilere suikast yaptırıldığı anlaşılmaktadır’ denildi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler