YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli Orgeneral Eruygur'un yönettiği panelde "Tür
Emekli Orgeneral Eruygur'un yönettiği panelde "Tür
Emekli Orgeneral Eruygur'un yönettiği panelde "Tür
16 Şubat 2008 / 08:15 Güncelleme: 16 Şubat 2008 / 00:00

70 milyonun vatanı Türkiye'yi 'herkes'ten çok sevdiklerini ilan edenler 'demokrasi' panelinde buluştu. ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Eruygur'un yönettiği panelde "Türkiye'de hukuk dışına çıkılacak günler yakın" denildi, "Şimdi darbe zamanı değil. Başörtü krizi ellerinde patlamalı" yorumu yapıldı.


ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un yönettiği Hukuk ve Siyaset Okulu panelinde darbe çağrısı yapıldı. Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri Birol Başaran, Türkiye'de hukuk dışına çıkılacak günlerin yakın olduğunu savunurken, Eruygur ve katılımcılar bu sözleri dakikalarca ayakta alkışladı.


HUKUK VE ASKERİ MÜDAHALE


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kadıköy Şubesi, Kadıköy Belediyesi'nin desteğiyle Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi'nde düzenlediği Hukuk ve Siyaset Okulu'nda darbe çağrısı yapıldı. ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un yönettiği “Demokratik yaşam ve sivil toplum kuruluşlarının rolü" konulu panele, Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri Birol Başaran ile Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Gülseven Yaşer konuşmacı olarak katıldı. Birol Başaran, panelde hukuk ve askeri müdahaleye ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.


ŞU ANDA YÖNETİMİ ELE ALAMAYIZ


Başaran, ülkesini seven Atatürkçü insanların "rejim elden gidiyor, mahvolduk, her şey kötü" şeklindeki düşüncelerinin sonucunda, "Orduyu çağıralım, darbe yapsın" dediğini aktardı. Şu anda askeri darbenin zamanı olmadığını ifade eden Başaran, "Beş yıl boyunca AKP hükümetinin bütün vatan hainliklerini ve ülkeyi satmasını gördükten sonra yönetimi şu anda elimize alırsak krizi de elimizde buluruz. Hem de onları mağdur konumuna getiririz" diye konuştu. Bu nedenle ordunun rahat bırakılması gerektiğini ileri süren Başaran şöyle konuştu:


"Türk ordusu ne yaptığını bilir." Başaran, başörtüsü düzenlemesi konusunda da sivil demokratik güçler olarak ellerinden geldiği kadar direnmeleri gerektiğini kaydederek, "Başörtüsüyle ilgili ortaya çıkan krizi onların elinde patlatmalıyız" dedi.


HUKUKUN DIŞINA ÇIKILABİLİRMİŞ


Başaran, bazı dönemlerde hukukun dışına çıkılabileceğini de savundu. Bu iddiasını Atatürk örneği vererek haklı göstermeye çalışan Başaran şunları söyledi: "Bazı durumlarda hukukun askıya alınmasının zararı yoktur. Bunlardan bir tanesi de Atatürk'ün yaptığı devrimdir. Atatürk çok hukuka bağlı olsaydı, gidip padişahın karşısında selam durması gerekirdi ki bir saatten sonra, yok buraya kadar, padişahı tanımıyorum, dedi. Hukuk dışına çıktı ve ülkesini kurtardı. Ülke zora düştüğü zaman hukuk dışına da çıkılabilir." Başaran'ın bu sözleri Şener Eruygur ve panele katılanlardan dakikalarca alkış aldı.


SON İMAMI DA YÖK'E ATADILARTürkiye'nin önemli kurumlarının yavaş yavaş ele geçirildiğini öne süren Başaran, "Yüksek Seçim Kurulu'nun AKP'ye yakın olduğunu düşünüyorum. Yapılan seçimlerden de şüpheliyim. AKP'nin yüzde 46,7 oy aldığına inanmıyorum" ifadelerini kullandı. Başaran, RTÜK ve YÖK'ün de AKP'nin eline geçtiğini savunarak, "Başbakanlığa ardından da Çankaya'ya bir imam atadılar. En son YÖK'ü de kaybettik. Onun da başına bir tane imam getirdiler. Zaten bütün kurumların başına imam getiriyorlar" diye konuştu. BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler