YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli Org. Özkök'e SUİKAST hazırlığı iddiası
Polisin Hint keneviri operasyonu planı ortaya çıkardı
Emekli Org. Özkök'e SUİKAST hazırlığı iddiası
30 Haziran 2009 / 08:07 Güncelleme: 30 Haziran 2009 / 00:00

Hint keneviri operasyonu yapan polis, İzmir Urla’da, eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. Hilmi Özkök’e komşu villanın müştemilatında Uzi marka otomatik tabanca buldu. Silahın organize bir suç örgütüne ait olduğu tespit edildi


İzmir Urla’da, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün villasının da bulunduğu siteye, Hint keneviri yetiştirildiği ihbarı üzerine operasyon düzenlendi. Emekli orgeneral Özkök’e komşu villanın müştemilatında yapılan aramada, Uzi marka otomatik tabanca ele geçirildi.


Özkök’e suikast planlanmış olabileceği olasılığı üzerine alarma geçen polis, silahın organize suç örgütüne ait olduğunu tespit etti. Gözaltına alınan iki zanlı tutuklandı.


İhbar geldi


Emniyet’e, “Mustafa E. adlı kişinin Yenice Mahallesi’ndeki villasının giriş kapısı yakınında Hint keneviri yetiştirildiği” yönünde bir ihbar geldi.


Bunun üzerine 18 Haziran’da mahkeme kararıyla siteye baskın yapıldı. 115 kök Hint keneviri ele geçiren polisler, Mustafa E.’nin, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Özkök’e komşu villada bekçilik yapan Y.A.’nın kaldığı müştemilatta da arama yaptı.


Kiler olarak kullanılan odadaki bir kutuyu açan polisler, genellikle gizli servis ajanlarınca kullanılan İsrail yapımı Uzi marka otomatik tabancayla karşılaştı.


Susturucu takılıydı


Susturucusu ile 20 mermi alabilen şarjörünün de silahın üzerinde olduğu kaydedildi. Kutudan, namlusuna mermi sürülü durumda bekletilen ve Mavzer olarak bilinen 7.62 milimetre çapında bir tabanca ile bir otomatik av tüfeği de çıktı.


Ayrıca bu silahlara ait 150 mermi daha bulundu. Çekyatın altında ise 6.35 milimetre çapında, yine kullanıma hazır Maxim marka İtalyan tipi bir tabanca daha ele geçirildi.


Soruşturma genişletildi


Hakkında daha önce de suikast ihbarları alınan Özkök’e yönelik bir eylem planlanmış olabileceği ihtimalini değerlendiren polis, soruşturmayı genişletti. Bekçi Y.A. ile inşaat işçisi A.Ö. gözaltına alındı.


Y.A, polis ifadesinde, silahları yaklaşık üç ay önce Ziya E. adlı kişinin saklaması için kendisine teslim ettiğini söyledi. Hırsızlık suçundan yedi, yağmadan ise iki kaydı bulunan Y.A. ile A.Ö., tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Tarihi eser de bulundu


Zanlıların tutuklanmasına karşın araştırmalarını sürdüren polis, silahların organize suç örgütüne ait olduğunu tespit etti. Bu çerçevede, villaları inşa eden Mustafa E.’nin Zeytinalan Mahallesi’ndeki evinde arama yapıldı. Yaklaşık 240 boş kovan ile 10 parça tarihi eser bulundu.


Özkök’e bilgi verildi


Polis, müteahhit Mustafa E.’nin, bir organize suç örgütü lideriyle bağlantısı olduğunu tespit etti. Operasyonla ilgili olarak Özkök’e de bilgi verildiği ve korumalarının uyarıldığı öğrenildi.


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün, İzmir Hava Er Eğitim Tugayı sınırları içinde de bir lojmanı bulunuyor. MİLLİYET


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler