YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekipler alevlerin arasında kaldı!
Ekipler alevlerin arasında kaldı!
Ekipler alevlerin arasında kaldı!
02 Ağustos 2008 / 13:53 Güncelleme: 02 Ağustos 2008 / 00:00

Antalya'nın Manavgat ve Serik ilçeleri arasındaki çok geniş bir alanda etkili olan orman yangını giderek genişliyor. Ekipler alevlerin arasında...


Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu gazetecilere yaptığı açıklamada, alevlerin açılan güvenlik hatlarını aşarak genişlediğini ve Sağırin mevkisinden itibaren Çardak köyü ve Taşağıl beldesinin kenar mahallelerini tehdit etmeye başladığını bildirdi.


Alevlerin Taşağıl'ın güneydoğusuna doğru hızla ilerlediğini ve çevre köyleri tehdit ettiğini ifade eden Kurtulmuşlu, şunları söyledi: “Son bir saat içerisinde yaşadığımız risk tarif edilemez. Köylerdeki yüzlerce insanı dozerlerle ve araçlarla çıkarttık. Büyük tehlike yaşadık. Çalışan ekipler de büyük tehlike atlattı. Alevlerin açılan hattı aşması nedeniyle ekipler ateşin arasında kaldılar. Dumandan etkilenen işçiler oldu. Gerekli müdahaleler yapıldı. Aspendos tarafında ise şimdilik bir tehlike yok. Alevler ve tehlike Manavgat yönüne doğru ilerliyor. Ormanlar, evler ve tarım alanları iç içe. Çardak köyünde konutlar tehdit altında.”


Bu arada, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Antalya'ya gelerek, söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı.


Antalya Havalimanı'nda Vali Vekili Hasan Özhan ve Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'den brifing alan Bakan Eroğlu, daha sonra helikopterle yangın bölgesine giderek, havadan inceleme yapmaya başladı.


Alevlerin arasından ceset çıktıı!


Antalya'daki orman yangınında Serik ilçesine bağlı Karataş köyünde kayıp olduğu açıklanan 71 yaşındaki Ali Demir'in cesedine ulaşıldığı bildirildi. Antalya'daki orman yangınında Serik ilçesine bağlı Karataş köyünde kayıp olduğu açıklanan 71 yaşındaki Ali Demir'in cesedine ulaşıldığı bildirildi.


Bakan Eroğlu dehşeti anlattı


Antalya'da çıkan ve bir türlü söndürelemeyen yangınla ilgili bilgi veren Bakan Eroğlu sömdürme için saat verdi. İşte Bakan'ın sözleri:


Dün ülke genelinde 16 yangının çıkıtğını ve 15'inin kontrol altına alındığını açıklayan Çevre Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Antlay'da çıkan ve giderek byüyen yangının elektrik hatlarından çıkan kıvılcımlardan meydan geldiğini söyledi. Serik'teki rüzgarın satte 70 kilometre hızla gittiğini belirttti.


Yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyleyen Bakan Eroğlu şunları söyledi:


- 8 helikopterle yangına müdahale ediliyor...


- 160 mühendis var


- 1100 tane orman işçimiz yangını söndürmek için çalışıyor


- Rüzgarın öğlenden sonra saat 3'e doğru hızının düşeceğini ve bizim de yangını kontrol altına alacağımızı düşünüyorum


- 59 adet yanan ev var.


- Karataş Köyü kompile yandı.


- Vatandaşlarımız endişe etmesin, hasarları karşılanacak...


- Ekiplerimiz can siperane çalışıyor


- Her taraf yanmıyor. Toplam olarak 3500 ile 4000 hektar civarında alanın yandığını düşünüyoruz. fakat bu alan bölük pörçük. Bazı yerler yanıyor bazı yerler yanmıyor. Rüzgardan kaynaklanıyor.


- Yangına karşı büyün 72 milyonun hassas olması lazım. Bütün ülkenin akciğerleri yanıyor. Vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Yangınların çoğu ihmalden çıkıyor. Piknik yapan insanların bıraktıkları cam kırıkları etkili oluyor. Orman köylüleirni dikkatli olmaya çağırıyorum.


- "Rant elde etmek için arazi yakıyorlar" diyenler var bu mümkün değil... Böyle bir şey yok.


- Hasar tespitleri pazartesi büyük ölçüde açıklanır.


- Yangın kısmen büyük ölçüde belirlenen 3 noktanın dışın kontrol altına alındı. Sönen yerlerde soğutma işlemine geçiyoryuz. Ondan sonra taamen kontrol altına alcağız.


- Ama biliniyor ki yangının durumu belli olmaz. Rüzgarın hızına bağlı. Rüzgarın hızı şu anda düşmekte. Bu şekilde devam ederse yarın büyük bir ölçüde kontrol altına alacağız.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler