YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ekili alanlar GAP kapsamında sulu tarıma alınmalı
'Ekili alanlar GAP kapsamında sulu tarıma alınmalı
'Ekili alanlar GAP kapsamında sulu tarıma alınmalı
14 Ağustos 2008 / 19:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Haber: Fatih ÇİFTÇİ


Türkiye'nin önemli ihraç maddelerinden Antep fıstığının toplam üretiminin tamamına yakınının yetiştirildiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üreticiler, ekili alanların GAP kapsamında sulu tarıma alınmasını istiyor.


Küresel ısınmadan dolayı yaşanan kuraklığın fıstığı olumsuz yönde etkilediğini kaydeden fıstık üreticileri, böyle giderse ‘Babadan Kalma’ fıstık bahçelerinin birer birer kuruyacağını ifade ettiler.


Türkiye'nin toplam fıstık üretiminin yüzde 46'sının karşılandığı Şanlıurfa'da, yaşanan kuraklıktan dolayı çok zor duruma düştüklerini ifade eden fıstık üreticileri, devlet yetkililerine seslenerek fıstığın destekleme kapsamına alınmasını istediler.


İki yılda bir meyve veren fıstığın, ''iklimsel özellikler ve ağaçların ekonomik verime geçmesi'' gibi faktörlerin etkisiyle rekoltesinde geçen yıla göre artış beklendiğini aktaran fıstık üreticileri, daha kaliteli ve bol ürün elde edilmesi için sulanan alanların miktarının artırılması ve üreticilerin daha çok desteklenmesi gerektiğini kaydettiler.


Fıstık Üreticisi Bakır Rastgeldi, bahçesinde bulanan birçok fıstık ağacının kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, kuraklıktan dolayı birçok fıstık ağacında büyük tahripler yaşandığını söyledi.


Hasadına bir süre önce başlanan fıstığın, bölgede bu yıl etkili olan kuraklıktan büyük ölçüde etkilendiğini aktaran diğer fıstık üreticisi Adnan Elçi, ise şunları söyledi: ''Fıstığın aslında pek fazla suya ihtiyaç duymadığı belirtiliyor. Ancak bölgeye kış aylarında istenilen oranda yağış düşmedi, sıcaklar da aniden bastırdı. Bu durum ürünün kalitesini etkiledi. Görüldüğü gibi birçok fıstığın içi boş durumdadır. Böyle giderse ‘Babadan Kalma’ fıstık bahçeleri kuruyup gidecek. Halbuki biz bunları 40-50 senelik sürede yetiştirdik. Ancak yaşanan kuraklığa mahkûm kaldık. Tülmen Köyü bölgede fıstık üretimi için büyük önem taşıyan bir köy. Sadece 12 Bin dönüm fıstık bahçesi mevcut. Devletin acilen bu bölgeyi sulama kapsamına alması gerekir.”


Damlama sulama sistemleriyle donatılan bir arazide bol miktarda ve kaliteli ürün elde edilebileceğine dikkat çeken Elçi, “Sulanan ağaçlarda gördüğünüz gibi fıstık daha kaliteli. Büyük ve kırmızı şekilde. Ayrıca –Çıtlak- dediğimiz konuma geçmiş. Bu yüzden bölgede yaşanan sıkıntının önüne geçebilmek için fıstığın önce destekleme kapsamına alınması gerekir. Daha sonra GAP’ın başkenti olarak ilan edilen Şanlıurfa’da fıstık bahçelerinin yoğun bir şekilde yer aldığı Tülmen’in “Bozava Sulama Projesi” Kapsamında sulanması sağlanmalı ve bu ürünün daha iyi tanıtılması gerekir” şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler