YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da savcıya ifade veren gizli tanık ilginç iddialarda bulundu
Diyarbakır'da savcıya ifade veren gizli tanık ilginç iddialarda bulundu
Diyarbakır'da savcıya ifade veren gizli tanık ilginç iddialarda bulundu
13 Ocak 2009 / 07:49 Güncelleme: 13 Ocak 2009 / 00:00

Diyarbakır'da savcıya ifade veren gizli tanık, Ergenekon operasyonunda tutuklanan Yalçın Küçük'le ilgili iddialarda bulundu: "Yalçın Küçük'ün PKK'daki rolü, Abdullah Öcalan'ı yönlendirmekti"


Ergenekon'un soruşturması kapsamında tutuklanan Yalçın Küçük, gizli tanık ifadelerine göre bölücü başı Abdullah Öcalan’ın beyni olarak görev yaptı. PKK'nın yayın organında da bir dönem program yapan Küçük'ün örgüt içindeki rolü, silahlı eyleme teşvik etmek konusunda Abdullah Öcalan'ı yönlendirmekti.


Öcalan'ı yakından tanıyan ve uzun yıllar PKK terör örgütü içinde yer alan gizli tanık Deniz, Ergenekon soruşturması çerçevesinde 4 Haziran 2008’de Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Ahmet Karaca'ya ifade verdi. Öcalan ve PKK terör örgütünün faaliyetleri hakkında savcıya bilgi veren gizli tanık, son dalgada gözaltına alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük'ten de bahsetti.


Kendi ifadesiyle uzun yıllar PKK terör örgütü içinde yer alan gizli tanık, 1980 ihtilali öncesi Türkiye'de darbe olacağından haberdar olması nedeniyle Öcalan ile PKK'nın Türkiye'yi terk ettiğini anlattı.


Kendisinin örgüte Bekaa vadisinde katıldığını belirten gizli tanık, yazar olarak tanıdığı Yalçın Küçük'ün çok kez bölücü başıyla görüşmek için kampa geldiğini, son olarak 1993 ve 1996'da 2 kez Şam'daki kampta Öcalan'la görüştüğünü söyledi. Küçük'ün bu görüşmelerinin ardından örgütün yayın organı Med TV'de program yapmaya başladığını aktaran gizli tanık, bu programa zaman zaman Abdullah Öcalan'ın da telefonla bağlandığını belirtti.


Apo’yu yönlendirdi


Yazar Küçük'ün PKK terör örgütündeki rolünün örgütü silahlı eyleme teşvik etmek konusunda Abdullah Öcalan'ı yönlendirmek olduğunu vurgulayan gizli tanık, Öcalan'ın bir defasında Yalçın Küçük'e, "Senin her cümlen benim beynimde bir kıvılcım meydana getiriyor" diye konuştuğunu anlattı.


Öcalan'ın, PKK'nın üst düzey örgüt mensuplarıyla teknik mevzuları konuştuğunu ancak örgütün üst düzeyiyle hiçbir zaman durum değerlendirmesi yapmadığını ifade eden gizli tanık, "Öcalan durum değerlendirmesini Yalçın Küçük'le yapardı. Dolayısıyla Yalçın Küçük, Abdullah Öcalan'ın beyni gibiydi" dedi. BUGÜN


Küçük: Öcalan benim sevincimdir. İZLEYİN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler