YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dinlemede en gelişmiş Magellan S- 313 sistemi Ankara'da konuşlandırılmış
Dinlemede en gelişmiş Magellan S- 313 sistemi Ankara'da konuşlandırılmış
Dinlemede en gelişmiş Magellan S- 313 sistemi Ankara'da konuşlandırılmış
03 Mart 2009 / 09:03 Güncelleme: 03 Mart 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in evinden çıkan belgeler, örgütün KKTC ve Ankara'da 'derin kulak' diye tabir edilen iki dinleme merkezi kurduğunu ortaya koydu. İsrail ve Ürdün'den alınan son teknoloji dinleme cihazları için Mustafa Özbek'in örgüte para verdiği ileri sürüldü. İddiaya göre, İsrail'den alınarak KKTC üzerinden getirilen cihazlar Türkiye'de belirli bölgelere yerleştirildi. En gelişmiş Magellan S- 313 sistemi ise Ankara'da konuşlandırıldı.


CHP'Yİ DİNLEMEYE ALMIŞLAR


Sabah gazetesinin haberine göre, Ergenekon dinleme merkezinin, takibe aldığı bazı isimlere özel kodlar verdiği, bu kişiler arasında asker, siyasetçi, bürokrat, ekonomist ve gazetecilerin de bulunduğu öne sürüldü. Merkezin, Mustafa Özbek'in bilgisi dahilinde eski Türk-İş Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral'i teknik takibe aldığı, ele geçirilen belgelerde açık bir şekilde yer alıyor. Sendikaların yanı sıra dinlenen önemli yerler arasında CHP Genel Merkezi de bulunuyor.


4 CİHAZ İÇİN FİNANS RİCASI


Özbek'in evinde ele geçirilen belgelerde ci-hazların alımını gerçekleştiren kişilerin, gönderdiği mektuplardan ilginç bölümler: “Geçici olan bu finansı sağlayabilirsek ben de resmi pasaportla gideceğim. Verilen gruplar 3'lü olduğundan en az 3 tane almalıyız. Geçen ay gelenlerin yedek akü ve nakil aygıtları ile 1 grup 30 bin dolar muhasebeden çıkış oldu. Biz 4 tane alırsak 4'üncünün yedek akü elemanlarını almayacağız o zaman tek veriyorlar. Onun parçalarını ben Ürdün'den aldırırım.'


EKİPMANLAR İSRAİL'DEN ALINDI


“Sayın Başkanım, İsrail'den bu alımları yapan bizim ekiplerimizde çalışmış, bizi sayan seven Türkmen asıllı bir dostumuz var. Bana 'Siz bana bölgesel güç detaylarını ve paralel akımlarını hesaplayın. Ben her hafta tamirat ve arızalar için gidiyorum. Siz de gelin, ben 4 adet alabilirim. Bilahare sizin çalışmalarınız bittiğinde açık faturayı Tel Aviv'de doldurur sizden geri alır resmiyete giriş yapar, dolar bazında olduğundan ödemesini yaparım' dedi.'


HEM CEP HEM ORTAM DİNLEMESİ


“Saygıdeğer Başkanım, biz bu aletleri aldık. Magellan S-313 diye çok yeni bir sistem var. Aynı anda aynı şehirde aynı kişiye ait tam 6 hattı dinli-yor. Aynı anda aktarma ile toplantı dahi olsa dinleyebiliyorsunuz.”


Bayram Meral'e sıkı takip


Mustafa Özbek'te ele geçirilen belgeler Ergenekon'un, CHP'yi de dinlediğini ortaya koydu. Örgütün dinledikleri arasında eski Türk-İş Genel Başkanı ve CHP milletvekili Bayram Meral de var. Sendikacı Özbek'e gelen yazışmada, Meral için 'O pis adam' diye bahsediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler