YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeyi yapsalar yargılanamayacaklardı
ETÖ savcıları: Paşalar darbeyi yapsalar zaten yargılanamayacaklardı
Darbeyi yapsalar yargılanamayacaklardı
02 Nisan 2009 / 08:24 Güncelleme: 04 Nisan 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, paşaların 'darbe teşebbüsü'nden yargılanma gerekçelerine ikinci iddianamede geniş yer ayırdı. "Darbe yapılmadığı için suçun da oluşamayacağı" şeklindeki iddiaların çürütüldüğü iddianamede, darbenin ceza hukukuna göre bir 'tehlike' suçu olduğuna dikkat çekildi.


Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz ve Eldiven isimli darbe planları ve bunların amacına ulaşması için yapılan eylemlerin 'teşebbüs' niteliği taşıdığı ifade edilerek, paşaların darbe yapması durumunda zaten yargılanamayacağına işaret edildi. İddianamede darbe planlarını yargılama gerekçesi şu şekilde aktarıldı: "Suçun işlenmesine yönelik icra hareketlerine başlanması 'teşebbüs' için yeterlidir. Teşebbüs ile suç tamamlanmış sayılmaktadır. Aksi düşüncenin kabulü halinde, bu tür eylemlere kalkışan kimselerin sonucu elde etmesi halinde, hukuk sistemini de değiştirebilecek güce sahip bulunabileceklerinden, yargılanmaları ve cezalandırılmaları mümkün olmayacaktır."


ETÖ savcıları iddianamede, 'darbe teşebbüsü'nü somut örneklerle anlattı. Kuvvet komutanlarının darbe planlarına uygun hamleleri, rektörler, sivil toplum kuruluşları, medya patronları, bazı sendika başkanları ve etkili sanayi odalarının başkanları ile kurulan koordinasyon, darbe çalışması içinde yer alan kişilerin ifa ettikleri kamu hizmetinin, sonucu elde etmeye elverişli nitelikte olması hususlarının göz önüne alındığında, gerçekleştirmesi planlanan darbenin tüm hazırlık hareketlerinin tamamlandığı kaydedildi. Eylemsel nitelikte çalışmaların başladığı, ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün stratejik yaklaşımları ve şüphelilerin ellerinde olmayan nedenlerle sonuca ulaşamadıkları ifade edildi. Asker kökenli şüphelilerin emekli olduktan sonra da askerî müdahaleye zemin hazırlamak amacıyla eylem ve faaliyetlerine devam ettikleri dile getirildi. TCK'nın 312. maddesinde düzenlenen "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçuna ilişkin tüm meşru olmayan eylemlerin yapıldığı anlatıldı. ZAMAN


İŞTE İKİNCİ İDDİANAMENİN TAM METNİ

BİRİNCİ İDDİANAMENİN TAM METNİ

Sezer'in görevi uzatılacak, Özkök ikna edilecek!

2.iddianamede sanıklara yöneltilen suçlamalar

Ergenekon'un ikinci iddianamesinde neler var?

Baykal kendisinin "devrilmesi" planına ne dedi?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler