YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Darbe Andıcı'nın 1 Numara'sı Dalan
Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı' soruşturmasını yürüten Ergenekon savcıları iddianameyi tamamladı. Ergenekon'un firari şüphelisi Bedrettin Dalan, 'darbeye teşebbüs'le suçlanan Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 şüpheli arasında ilk sırada yeralıyo
'Darbe Andıcı'nın 1 Numara'sı Dalan
14 Nisan 2010 / 08:05 Güncelleme: 14 Nisan 2010 / 08:09

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Albay Dursun Çiçek imzalı 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' kapsamında yürüttükleri soruşturmayı tamamladı. Savcıların hazırladığı iddianamede 1 numaralı sanığın, Ergenekon'un firari şüphelisi Bedretttin Dalan olduğu öğrenildi. İddianamede 7 sanık arasında 'Darbe Andıcı'ndaki ıslak imzanın kendisine ait olduğu tespit edilen Albay Dursun Çiçek de bulunuyor.

ÇOLAKKADI İNCELEYECEK

Kamuoyunda 'Darbe Andıcı' olarak bilinen, Deniz Albay Dursun Çiçek'in ıslak imzasının bulunduğu 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'na ilişkin yürütülen soruşturmayı tamamlayan Ergenekon savcıları iddiamayi İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı'ya sunacak. Çolakkadı'nın onayının ardından iddianamenin, hangi mahkemeye verileceği UYAP üzerinden belirlenecek. Cuma günü iddianamenin mahkemeye sunulacağı öğrenildi.

İDDİANAME BİN 100 SAYFA

Yaklaşık bin yüz sayfa olduğu öğrenilen iddianamede Ergenekon soruşturmasının 7 Ocak 2009'da yapılan 10. dalgasında gözaltına alınacağını öğrinince ABD'ye kaçtığı ileri sürülenYeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan, 7 şüpheli arasında ilk sırada yeraldı. Albay Dursun Çiçek ile 'Darbe Andıcı'nın ele geçirildriği emekli Üsteğmen Avukat Serdar Öztürk de şüpheliler arasında. Ergenekon soruşturmasının 4'üncü iddianamesi olarak kayıtlara geçecek 'Darbe Andıcı' iddianemesi mahkeme tarafından kabul edilirse iki kez tutuklanıp serbest bırakılan Albay Dursun Çiçek ve firari Bedrettin dalan 5 sanıkla birlikte hakim karşısına çıkacak.

ÇİÇEK DARBE'DEN, DALAN ÖRGÜT ÜYELİĞİYLE SUÇLANIYOR

İddianamede Çiçek ile hakkında 'darbeye teşebbüs' suçundan müebbet, Dalan içinse, 'silahlı Ergenekon örgütüne üye olmak suçlamasıyla 10 yıl hapis talep edildiği öğerenildi. Dalan'ın 'Darbe Andıcı'yla ilgili bir suçlama yöneltilmediği, sadece Ergenekon şüphelisi olarak iddianamede hakkında suçlamalara yer verildiği belirtildi.

'ERZİNCAN' DA İDDİANAMEDE

'Darbe Andıcı'ndaki ıslak imzayı inceleyen Adli Tıp, polis ve jandarma kriminal laboratuvarları Çiçek'e ait olduğunu tespit etmişti. Her üç kurum da Çiçek'in imzası bulunan telefon faturası, kira sözleşmesi gibi belgelerdeki imzaları, Darbe Andıcı'ndaki imzalarla karşılaştırarak 'Albay Çiçek'in el ürünü' raporu vermişti. Erzincan'da, tutuklu Başsavcı İlhan Cihaner'in cemaatlere yönelik yürüttüğü soruşturmanın, 'Darbe Andıcı'nı uyguladığı ileri sürülmüştü. Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede ifadelerine yer verilen gizli tanıklar Albay Çiçek'in, Cihaner'le orduevinde buluştuğunu ileri sürmüştü. İddianamede Cihaner'in, 'Darbe Andıcı'nı uygulamak için polis ve cemaatlere komplo kurduğu iddia edilmişti. 'Darbe Andıcı' iddianamesinde Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasına da yer verildiği öğrenildi.

 

28 Şubat'ı tetikleyen isim

'Darbe Andıcı' soruşturmasını yürüten savcıların talebi üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Bedrettin Dalan hakkında yakalama emri çıkardı. Ergenekon'un 10 dalgasından önce gittiği ABD'nin ardından Finlandiya, Hollanda, Almanya, Rusya, Belarus ve Suriye'ye gittiği ortaya çıkan Dalan'ın görüldüğü ülkede yakalanması için kırmızı bülten de çıkarılacak. Poyrazköy'deki arazisinde mühimmat bulunan Dalan'ın adı Ergenekon iddianamelerinde örgütün fikri ve mali lideri olarak geçiyor. Dalan'ın, Ergenekon iddianamesine giren dönemin Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz ile yaptığı konuşma ise davanın delilleri arasında yeralıyor. Kayıtta, Dalan 28 Şubat'ın nasıl başladığını şöyle anlatıyor: "Ben yaşayarak öğrendim. Ben bir şey daha yaşadım paşam. Bunları Çevik Paşa ile 28 Şubat öncesi oturdum konuştuk, 4 saat not aldı. Ve bunları bilgi notu haline getirdi. Karargahındaki generallere dağıttı. Çok gizli rapordu."

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler