YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay 2'nci Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetes
Danıştay 2'nci Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetes
Danıştay 2'nci Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetes
13 Şubat 2008 / 08:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Danıştay 2'nci Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davada, sanıkların yargılanmasına bugün devam edilecek. Ankara 11'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında, mahkeme heyeti, dava dosyasının incelemeye alınmasına karar vermişti.


Mahkeme, avukatı olmayan sanıklar Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Osman Yıldırım hakkında istenen ceza miktarına göre Ankara Baro Başkanlığı'ndan bu sanıklara müdafi avukat istenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırmıştı. Sanıklardan Süleyman Esen'in avukatı Mehmet Ener, duruşma sonrasındaki günlerde, mahkemeye sunduğu yazılı dilekçede, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunmuştu. Dilekçede, "Ergenekon" soruşturmasına ilişkin dosyanın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesi talep edilmişti.


ARSLAN HAKKINDA MÜEBBET İSTENİYOR
Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, esas hakkındaki mütalaasında, sanık Alparslan Arslan'ın, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine başka bir düzen getirmeye fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, bu amaçla örgüt kurmak ve yönetmek" ve "Danıştay 2'nci Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin'i yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek ve daire üyelerini yaptıkları kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs etmek" suçlarından 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istemişti.


Demirci, Arslan'ın ayrıca, "Cumhuriyet gazetesinin 3 defa bombalanması eylemlerinde kullanılan el bombalarını muhafaza etmek, kişilerde korku, kaygı veya panik yaratacak tarzda patlayıcı madde kullanmak ve azmettirmek", "kamu malına zarar vermek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından da 3'er kez cezalandırılmasını talep ederek, toplam 21 yıldan 72 yıla kadar hapse mahkum olmasını talep etmişti.


Esas hakkındaki mütalaada, diğer sanıklar Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu'nun da "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine başka bir düzen getirmeye fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, bu amaçla örgüt kurmak ve yönetmek" ve "Danıştay 2'nci Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin'i yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek ve daire üyelerini yaptıkları kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan da 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talebinde bulunulmuştu.


Bu sanıklardan Yıldırım ve Timuroğlu'nun "Cumhuriyet gazetesinin 3 defa bombalanması eylemlerinde kullanılan el bombalarını muhafaza etmek, kişilerde korku, kaygı veya panik yaratacak tarzda patlayıcı madde kullanmak ve azmettirmek", "kamu malına zarar vermek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından 3'er kez, Sağır'ın ise aynı suçlardan 2 kez cezalandırılması istenmişti.


Sanıklar Salih Kurter ve Aykut Metin Şükre'nin "Anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmak için kurulan silahlı örgüte üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, sanık Süleyman Esen'in ise "silahlı örgüte üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından toplam 10 yıldan 22 yıla kadar hapsi talep edilmişti. Savcı Demirci, sanık Tekin Irşi'nin de "Anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmak için kurulan silahlı örgüte üye olmak, patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve kişilerde korku, kaygı ve panik yaratmak" suçlarından da toplam 30 yıldan 75 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti. Cumhuriyet Savcısı Demirci, sanık Ayhan Parlak'ın beraatına karar verilmesini talep etmişti.
Danıştay 2'nci Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davada, sanıkların yargılanmasına bugün devam edilecek. Ankara 11'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında, mahkeme heyeti, dava dosyasının incelemeye alınmasına karar vermişti.


Mahkeme, avukatı olmayan sanıklar Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Osman Yıldırım hakkında istenen ceza miktarına göre Ankara Baro Başkanlığı'ndan bu sanıklara müdafi avukat istenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırmıştı. Sanıklardan Süleyman Esen'in avukatı Mehmet Ener, duruşma sonrasındaki günlerde, mahkemeye sunduğu yazılı dilekçede, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunmuştu. Dilekçede, "Ergenekon" soruşturmasına ilişkin dosyanın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesi talep edilmişti.Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine başka bir düzen getirmeye fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, bu amaçla örgüt kurmak ve yönetmek" ve "Danıştay 2'nci Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin'i yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek ve daire üyelerini yaptıkları kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan da 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talebinde bulunulmuştu.

"silahlı örgüte üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından toplam 10 yıldan 22 yıla kadar hapsi talep edilmişti. Savcı Demirci, sanık Tekin Irşi'nin de "Anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmak için kurulan silahlı örgüte üye olmak, patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve kişilerde korku, kaygı ve panik yaratmak" suçlarından da toplam 30 yıldan 75 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti. Cumhuriyet Savcısı Demirci, sanık Ayhan Parlak'ın beraatına karar verilmesini talep etmişti. GAZETEPORT
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler