YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalan'a MİT'ten gelen bilgi
Ergenekon'un 4. iddianamesinde firari sanık Bedrettin Dalan ile ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı.
Dalan'a MİT'ten gelen bilgi
30 Nisan 2010 / 07:29 Güncelleme: 30 Nisan 2010 / 07:31

Dalan'ın hükümeti devirmek için hazırladığı darbe planlarında, medya ve siyasetin yönlendirilmesi amacıyla üst düzey iş adamları ile görüşmeler yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca, darbe sonrası kurulacak hükümette 'başbakan' olma görevi üstlendiği belirtilen Dalan'ın, Ergenekon sanıkları emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve İsmail Yıldız ile görüşerek 'askeri müdahalenin zorunluluk' olduğu yönünde motivasyon ve cesaret verici açıklamalar yaptığı vurgulandı.

Firari sanık Dalan'ın, örgüte finans desteği sağladığı ve aralarında Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu örgüt üyelerine mütevelli heyeti başkanı olduğu üniversitede görevler verdiği belirtildi. Dalan'ın örgütün strateijisi doğrultusunda uluslararası ilişkiler faaliyeti yürüterek darbeye zemin hazırladığı detaylarıyla yer buldu.

MİT'TEN ÖĞRENİNCE KAÇTI

Dalan'ın hakkında soruşturma yürütüldüğünü ve gözaltına alınacağını İstanbul MİT Bölge Başkan Yardımcısı olarak görev yapan şüpheli Özel Yılmaz vasıtasıyla öğrendiği belirtilen iddianemede şu ifadeler kullanıldı: "Hakkında hiçbir yakalama kararı ve ifadeye çağrı dahi olmaksızın 15.10.2008 tarihinde yurtdışına kaçtığı, o tarihten sonra soruşturmada hakkındaki deliller sebebiyle halen firarda olması sebebiyle yakalama emri çıkartılmıştır."

Dalan ile alakalı delillerin sanıklar emekli Korgeneral Şener Eruygur, Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur ve İsmail Yıldız'dan çıktığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: "Doğu Perinçek grubunda görevli örgüt üyeleri Mehmet Deniz Yıldırım ve Ufuk Akkaya'dan elde edilen gizli telefon görüşmelerinin de aynı şüpheliler tarafından darbe çalışmaları sırasında yürütme organını devirmeye teşebbüs eylemlerinde kullanılmak amacıyla Ergenekon silahlı terör örgütü adına kurulan özel istihbarat arşivi için dönemin jandarma istihbaratının teknik imkanlarının da kullanılmasıyla oluşturulan özel istihbarat arşivinden çıkarıldı. Örgütün talimatları doğrultusunda şüpheliler Mehmet Deniz Yıldırım ve Ufuk Akkaya tarafından yayınlandı. Şüpheli Dursun Çiçek ve Serdar Öztürk'ün de Levent Göktaş ile irtibatları sebebiyle belirtilen şüphelilerle alakalı delillerin aynı dosya çerçevesinde değerlendirilmesinde zorunluluk görüldüğünden aralarındaki irtibat sebebiyle birleştirilme talep edilmiştir." 

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler