YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde resepsiyon ve
Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde resepsiyon ve
Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde resepsiyon ve
29 Ekim 2008 / 08:26 Güncelleme: 29 Ekim 2008 / 00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) resmi geçit töreni düzenlendi.


Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve vatandaşlar katıldı.


Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile üstü açık bir araçtan, geçit törenine katılan birlikleri atlı polisler eşliğinde denetlemesi ve vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından, protokoldeki yerini almasıyla başladı.


İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Bu sırada, Türk Hava Kurumu paraşütçüleri atlayışlarını gerçekleştirdi.


Paraşüt gösterileri, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup subay ve astsubaylardan oluşan TSK Paraşüt Timi'nin yaptığı atlayışla sürdü. Renkli sisler eşliğinde paraşütçüler, Türk bayrağı, Atatürk posteri ile Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıdılar.


Paraşütçüler, Türk bayrağı ile Atatürk posterini Şeref Tribünü önüne gelerek, açtılar. Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıyan paraşütçüler, hem protokol hem de vatandaşlar tarafından alkışlandı.


-GEÇİT TÖRENİ-


Halk oyunlarının ardından, gösteriler TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pistteki yerini almasıyla devam etti.


Karargah askerlerinin geçişinin ardından sırasıyla muharip gaziler ve iç güvenlik harekatı gazileri, 81 ili temsilen Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, sancakları taşıyan askerler, Ankara Garnizonuna bağlı askerler, büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı izci grupları ile Başkentteki bazı okullardan gelen öğrenciler tören alanından geçtiler. Türk bayraklarının ve sancakların geçişinde protokolün tamamı ayağa kalkarak, bayrak ve sancakları selamladı.


Öğrencileri sırasıyla Kızılay görevlileri ve gönüllüleri, Polis Akademisi Boru ve Trampet Takımı önderliğindeki Polis Akademisi ve Polis Koleji öğrencileri, Kara, Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencileri, Kara, Deniz, Hava ve Jandarma askerlerinden oluşan karma tabur, GATA Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı izledi.


Geçit töreni, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı, Kore ve Kıbrıs savaşlarında yer alan askerleri temsil eden tarihi bölük ve atlı tören kıtasının geçişiyle sürdü.


TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pisti terk etmesinin ardından, Genelkurmay Başkanlığı Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Mehteran Bölüğü ile Ankara Kulübü Seğmenleri tören geçişi yaptı.


Motorize polis birlikleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi motorize zabıta ekipleri, Kızılay'a ait araçların geçişini, Sivil Savunma araçlarının geçişleri izledi.


Türk Kara Kuvvetleri'ne ait zırhlı araçlar, füze ve topçu birlikleri ile taarruz ve genel amaçlı helikopterler de geçişte bulundu.


Pistten Leopard-1 ve M-60 tanklarından birer bölük geçerken, UH-1, Cobra, Skorsky ve Couger helikopterleri de aynı anda pist üzerinden geçişlerini gerçekleştirdiler. Bunu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-16 ve F-4 savaş uçaklarının kollar halinde uçuşu takip etti.


Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini Orgeneral Başbuğ ile birlikte ayakta izledi.


AKM Tören Alanı'ndaki resmi geçit, Cumhurbaşkanı Gül, devlet erkanı ve vatandaşlar tarafından büyük beğeni ve alkışlarla izlenen, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi ''Türk Yıldızları''nın gösterisi ile tamamlandı.


Tören alanı ve çevresindeki binalar, Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle donatıldı. Tören alanında tarihteki Türk devletlerinin bayrakları da yer aldı.


Başbakan Erdoğan'ın tören süresince konuk Pakistan Başbakanı Gilani ile zaman zaman sohbet ettiği görüldü.


İZMİR'DE COŞKULU KUTLAMA


Cumhuriyet Bayramı, bütün yurtta olduğu gibi İzmir'de de coşku ve sevinç gösterileriyle kutlandı. Vali Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun vilayette tebrikleri kabul etmesiyle başlayan törenler, Cumhuriyet Meydanı'nda halkın selamlanmasıyla devam etti. Halk oyunları gösterilerinin ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklâl Marşı hep bir ağızdan söylendi.


Vali Kıraç, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, cumhuriyetin ilanıyla birlikte özgürlüklerin de önünün açıldığını ifade etti. Kıraç, "Cumhuriyet rejimi, bir yurttaşlık bilinci oluşturmuştur. Vatandaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkı vermiştir." dedi. Ardından öğrenciler şiir okudu, kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte öğrenciler, sivil toplum örgütleri, polis ve askeri birlikler halkı selamladı. Denizde ise kayıklarla geçit töreni yapıldı. Askeri uçak ve helikopterler de renkli görüntüler oluşturdu.


Çok sayıda kişinin katıldığı törende küçük çocukların bayrak ve balonlarla coşkuya ortak olması, ayrıca fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla görüntü çekmeye çalışanlar, ilginç görüntüler oluşturdu. Tören sonunda vatandaşlar, koltuk değnekleriyle aracına binen Başkan Kocaoğlu'na geçmiş olsun dileklerini iletti.


ŞİİR OKURKEN HIÇKIRIKLARA BOĞULDU


Kahramanmaraş'ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında 4'üncü sınıf öğrencisi Rüveyda Gül şiir okurken duygulanarak hıçkırıklara boğuldu. Şiirini bitirdikten sonra da ağlamasını sürdüren öğrenciyi öğretmenleri sakinleştirmeye çalıştı.


Cumhuriyet'in kuruluşunun 85'inci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da coşkuyla kutlandı. 12 Şubat Stadyumu'nda düzenlenen törene idari ve askeri erkânın yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, 85 yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürk'ün kendisine hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine çıkma yolunda çok önemli mesafeler katettiğini söyledi.


Tanılır, "Tarihinden ve geleneğinden gelen değerleri, modern dünyanın imkânlarıyla sentez etmesini bilen bir Türkiye sorunlarından güçlenerek çıkacaktır." dedi.


Vali Tanılır'ın konuşmasından sonra Uluğ Turanlıoğlu'nun 'Bugün' adlı şiirini okuyan Dulkadiroğlu İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi ve izci grubu üyesi Rüveyda Gül duygulanarak ağlamaya başladı. Hıçkırıklara boğulan öğrenciyi öğretmenleri sakinleştirmeye çalıştı. Şiiri okurken çok duygulandığını söyleyen Gül, neden ağladığını anlatırken dahi gözyaşlarına hakim olamadı.


Stattaki tören halk oyunları ekibinin gösterisi ve tören geçişinin ardından sona erdi.


DİYARBAKIR


Diyarbakır'da, Valilik önünde düzenlenen kutlamalarda, Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Diyarbakır Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç vatandaşların bayramını kutladı.


Vali Mutlu, törende yaptığı konuşmada, Büyük Önder Atatürk'ün ''en büyük eserim'' diye nitelendirdiği Cumhuriyetin 85. yılını, tüm yurtta coşkuyla kutladıklarını belirterek, ''Diyarbakırlılar, bu güzel şehre reva görülmek istenen tabloyu ibretle izleyip, sorumluları vicdanlarında mahkum edecektir'' dedi.


Mutlu, şöyle konuştu:


''Binlerce yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden güzel şehir Diyarbakır. Asırlardır kutlu milletime yar, 85 yıldır Cumhuriyetimize şehir oldun. Senin sevdalın, bir taşına bin can verecek milletim, başında hep birlikte nöbet tuttu. Biliyoruz, şimdilerde senin aydınlık ufkuna kara tüller germek isteyen acı ve kederi sana layık görenlerden rahatsızsın. Onlar diyorlar ki; sevgi yerine nefret, kardeşlik yerine ayrılık bu şehre hakim olsun. İş arayan işsiz, aş arayan aşsız, yol arayan yolsuz, huzur arayan huzursuz, refah arayan yoksul, su bekleyen topraklar susuz kalsın istiyorlar.


Ey gül şehri Diyarbakır merak etme, üzerine atılmak istenen kara örtüyü yırtıp atacak, seni sevgiyle sarıp büyütecek ve koruyacak hemşehrilerin ve devletin buna asla fırsat vermeyecektir. Diyarbakır insanının temiz sevgi dolu yüreğine hüzün, umutsuzluk ve hatta korkuyu layık görenlere, iş adamına, tüccarına, esnafına, gencine, kızına, erkeğine, kadınına tehditler savuranlara şüphe yok ki Diyarbakırlılar, en güzel cevabı verecektir. Bu güzel şehre reva görülmek istenen tabloyu ibretle izleyip sorumluları vicdanlarında mahkum edecektir.''


Öğrencilerin şiir okumalarının ardından yapılan geçit töreniyle kutlamalar sona erdi.


Kutlama sırasında F-16 savaş uçakları da gösteri alanının üzerinde uçuş yaptı.


-ADANA-


Adana'daki törenler İstasyon Meydanı'nda yapıldı. Törenlere, Vali İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın halkı selamlamasıyla başlandı.


Vali Atış, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 85'inci yılını milletçe coşku içerisinde kutladıklarını söyledi.


Atış, 29 Ekim 1923'ün Türk tarihinin en önemli dönemeçlerinden biri olduğunu vurgulayarak, ''çünkü, dünyadaki pek çok ulusun özlemini duyduğu, fakat hala elde edemediği insan hak ve hürriyetine dayanan rejimlerin en erdemlisi olan Cumhuriyetin ilanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla yüce milletimizin daha güçlü bir şekilde dünya ulusları arasındaki onurlu yerini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığından ödün vermeyen, dayatmalara boyun eğmeyen Büyük Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyerek, yurduna ve egemenliğine sahip çıkan, onun ilke ve devrimlerini gönülden benimseyen Türk milletinin soylu bir yansımasıdır'' dedi.


Vali Atış'ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Tören, geçit resmiyle sona erdi.


Törene AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, DSP Adana Milletvekili Mustafa Vural ve çok sayıda vatandaş katıldı.


-RİZE-


Rize'de, Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara Vali Kasım Esen, AK Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, İl Garnizon Komutanı Albay Erol Çelik, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Özkorul, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.


Kasım Esen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışan iç ve dış güçlerin hiçbir zaman başarılı olamayacağını belirterek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:


''Cumhuriyet, tarihin en eski milletlerinden birinin ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişinin destanıdır. Demokratik laik cumhuriyet; kaportası ve motoru bozuk imparatorluk sistemi yerine ulus devlet projesinin adıdır. Bugün topraklarımızda terörü kanla besleyenler, güçlü bir ordunun, istikrarlı bir yönetimin, demokratik bir anlayışın, sağlam bir güvenlik teşkilatının varlığı karşısında vatanımızın bölünmeyeceğinin farkındadırlar. Ancak, düşüncemizi sarsacak, duygularımızı parçalayacak, beynimizi kemirecek bölünme korkusuyla bizi başkalarının piyonu haline getirmek istiyorlar. Ülkemizin kanını emen vampirlere bunun için destek veriyorlar. Binlerce yıldır birlikte yaşayan insanlarımızın arasını terör belası, fitne ve fesat deryası ile ayırmak istiyorlar.''


Öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilerin sunulduğu törende daha sonra yıl içerisinde çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Gençlik spor İl Müdürlüğüne bağlı dağcılar da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şeyh Cami minaresine Türk bayrağı astı.


Kutlamalar geçit töreni ile tamamlandı.


Öte yandan, tören öncesi protokol tribünündeki 2 metrelik yükseklikten düşen Gülbahar Mahallesi muhtarı Fikri Yenigün yaralandı. Yenigün, ambulansla Rize Devlet Hastanesine götürüldü.


-EDİRNE-


Edirne'deki tören, Vali Mustafa Büyük, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen ve Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin, Edirne Valiliğinde tebrikleri kabul etmesiyle başladı.


Daha sonra Talatpaşa Caddesi'ndeki alanda devam eden törende, Vali Büyük, Tuğgeneral Özen ve Başkan Sedefçi, tören aracından halkı selamladı.


Vali Büyük, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kuruluş harcında tüm Anadolu insanı kadar Edirne ve Rumeli'nin de katkısı olduğunu belirtti.


Cumhutiyetin ilanının Türk milletinin şanlı tarihinde dönüm noktası olduğunu bildiren Büyük ''Cumhuriyet Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir'' dedi.


Daha sonra resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve geçit töreniyle sona erdi.


-DÜZCE-


Düzce 18 Temmuz Şehir Stadı'nda düzenlenen tören, Vali Bülent Kılınç, Garnizon Komutanı Albay Sabahattin Toprak ve Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.


Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Kılınç, Cumhuriyet'in kolay kurulmadığını ifade ederek, ''Osmanlı dönemi sonrasında kurulan Cumhuriyetimiz, savaşlarla kazanılmıştır, ilelebet yaşayacaktır. Bugün dünya'da doğu ve batıda halen savaşlar vardır. Cumhuriyetimizi yaşatmak bizim asıl görevimiz olacak ve emanet aldığımız Cumhuriyetimizi gençlere devrederek onların da ilelebet yaşatacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.


Törende, Cumhuriyet Kupası, okullar arası kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren okulların yetkilileri ile öğrencilere ödülleri Vali Kılınç, Albay Toprak ve Başkan Keleş tarafından verildi.


Tören, öğrenciler, askeri birlik, okullar ve çeşitli kurumların yaptığı tören geçişiyle son buldu.


-KÜTAHYA-


Kütahya'da Zafer Meydanı'ndaki törenler, Vali Şükrü Kocatepe, İl Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu ile Belediye Başkanı Mustafa İça'nın tören aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.


Vali Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, Türk tarihindeki en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olduğunu söyledi.


Kocatepe, çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişleterek ekonomik, sosyal ve siyasal hayata görülmemiş bir dinamizm kazandıran ve 85. gurur yılına ulaşan Cumhuriyet'in başarılarının, savaştan çıkmış, yanmış, yıkılmış, yokluklar içindeki bir ülkenin demokratik rejimle nereden nereye gelebileceğini en iyi biçimde ortaya koyduğunu anlattı.


Şükrü Kocatepe, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılabın amacı, Türkiye Cumhuriyeti insanını tümüyle çağdaş ve tam anlamlı biçimde uygar bir toplum haline getirmektir. İnkılabımızın temel ilkesi budur'' sözünün, cumhuriyet ruhunu ortaya koyduğunu ifade etti.


Daha sonra Bahattin Çini İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibince gösteri sunularak, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.


Tören, öğrenci, asker, izci grupları ile çeşitli kurum ve kuruluşların araçlarından oluşan kortejin resmi geçidinin ardından sona erdi.


BURSA


Bursa Valisi Şahabettin Harput'un tarihi valilik binasında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlamalar, Atatürk Caddesi\'nde devam etti. Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası Korosu ve Gençlik Korosu\'nun Atatürk Anıtı önünde verdiği konserin ardından Vali Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt, üstü açık bir otomobilden halkı selamladı.


Büyük bir kalabalığa sahne olan kutlamalarda her yaştan insanın ellerinde bayraklara Atatürk Caddesi'ne koştuğu gözlendi. Önceki yıllara göre oldukça kalabalık olan törende halka seslenen Vali Şahabettin Harput, 85 yıl önce Osmanlı Devleti'nin yıkıntılarından yeni bir devlet kurma kararı alan Mustafa Kamal Atatürk'ün, Çankaya Köşkü'nde dava arkadaşlarını topladığını "Arkadaşlar yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" dediğini hatırlattı. Bu tarihi sözlerden bir gün sonra 29 Ekim 1923 Meclis Genel Kurulu'nun "Türkiye Cumhuriyeti'nin Hükümet Biçimi Cumhuriyettir" hükmünü kabul ettiğini vurgulayan Vali Harput, bu hükümle Türk ulusunun kendi karakterine en uygun sistemi de benimsemiş olduğunu kaydetti. Harput, şöyle devam etti: "Esasen cumhuriyet, bir ırkın bir sınıfın, bir zümrenin değil, doğrudan milletin egemen olduğu, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olacağı bir irade sistemidir. Büyük Atatürk, 85 yıl önce dehasıyla bu tespiti yapmış ve bugünkü laik Cumhuriyetimizin temellerini atmıştır."


Atatürk Caddesi'ndeki tören, her yaştan halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından, resmi geçitle devam etti. Polis koleji, Işıklar Hava Lisesi öğrencilerinin geçiş merasimi vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı. Tören sivil kurum ve kuruluşlar ile çeşitli odaların resmi geçişlerinin ardından sona erdi.


KONYA'DA COŞKU SOKAKLARA TAŞTI


Cumhuriyet Bayramı Konya'da da coşkuyla kutlandı. Cumhuriyeti'in ilanının 85'inci yıl dönümünde tüm cadde ve sokaklar bayraklarla süslendi. Bu yıl Cumhuriyet Bayramı törenleri stadyum yerine Ferit Paşa Caddesi'nde yapıldı. Törene küçük büyük her yaştan vatandaş katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan törende Konya Valisi Osman Aydın günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. Vali Aydın, konuşmasında vatanın bölünmez bütünlüğüne dikkat çekerek, Türkiye'yi bölmeye çalışanlara gözdağı verdi. Valinin konuşmasının halk oyunları ekipleri kısa bir gösteri sunarken, tören, askerlerin ve öğrencilerin geçişiyle devam etti. Askerlerin geçişi sırasında bazı vatandaşlar göz yaşlarını tutamazken, bazı vatandaşlarda ellerindeki bayraklarla sevgi gösterisinde bulundu. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları resmi araçlarda geçiş yaptı. Son zamanlarda yaşanan törer olayları nedeniyle, tören alanına giren gazeteciler de dahil olmak üzere herkesin kimlik konrolü ve üst araması yapıldı. Evlerin çatılarında ise keskin nişancılar görev yaptı. Konya'daki törenler olaysız sona erdi.


KOCAELİ


Kocaeli'de de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85'nci yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Daha önce İzmit Çocuk Parkı'nda yapılan törenler, şehir içi trafiği kilitlediği için ilk defa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Rafet Karacan Bulvarı'nda yapıldı.


Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği tören, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin vatandaşları selamlaması ile başladı. Cumhuriyet'in kuruluşu ile ilgili yazı ve şiirlerin okunmasının ardından okulların yürüyüşü gerçekleştirildi. Askerlerin geçiş töreninden sonra gazilerin geçişi yapıldı. Büyük ebatta Türk Bayrağı'nı taşıyan çocukların geçmesi ile tören sona erdi. Törenden sonra protokol yeni yapılan Doğu Kışla Parkı'nı gezdi.


VAN


Cumhuriyet'in kuruluşunun 85'inci kuruluş yıldönümü Van'da da coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi. Sokak ve caddeler bayraklarla donatıldı.


Valilik önündeki kutlamalar sebebiyle yoğun güvenlik önlemleri alındı. Trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi'ne giren tüm vatandaşlar kurulan arama noktalarından geçerek alana alındı. Alana frekans karıştırıcı jammerler yerleştirildi. Kutlamalar yoğun güvenlik önlemleri altında Vali Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan'ın askeri kortej arabasıyla halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından minik öğrencilerin protokol katılımcılarına çiçek verdi. Törende öğrenciler günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okudu.


Törende konuşan Vali Özdemir Çakacak, Cumhuriyet Bayramı'nın asırlardan beri hür ve bağımsız yaşayan Türk milletinin en büyük bayramı olduğunu belirterek, Türk milletinin tarihte birçok büyük devlet ve bunlara bağlı olarak büyük medeniyetler kurduğunu söyledi. Çakacak, bu hedeften alıkoymak isteyen ve bunun için de milleti kamplara bölmeye çalışanların olduğunu hatırlatarak, "Milletimizi bölmeye çalışanlar, Çanakkale'de koyun koyuna yatan şehitlerimizin Vanlısıyla, Edirnelisiyle, Karslısıyla, İzmirlisiyle nasıl bu vatanın birliği, dirliği, bütünlüğü için canlarını ortaya koyduklarını görsünler de asla kötü emellerinin gerçekleşemeyeceğini anlasınlar. Çünkü milletimiz; vatanın, milletin birliği ve bütünlüğü için geçmişte nasıl hayatlarını ortaya koydu ise bugün de, gelecekte de herşeyini ortaya koyacaktır. Ama asla ve asla hainlerin emellerini gerçekleştirmelerine fırsat verilmeyecektir. Milli birlik ve kardeşlik havası içinde, el ve gönül birliği ile işlerimizi daha süratli ve severek yapmak ve ilerlemek durumundayız" dedi.


Cumhuriyet Bayramı sebebiyle düzenlenen şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüleri verildi. Törenler sırasında askeri helikopterler alçaktan uçuş yaparken, askeri birliklerin tören geçişleri sırasında da Van Belediyesi görevlileri tarafından komfeti atıldı. Tören geçişinin ardından Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan günün anısına gazilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler