YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Converse ayakkabılar ve terlikler kitaplarla aynı
Converse ayakkabılar ve terlikler kitaplarla aynı
Converse ayakkabılar ve terlikler kitaplarla aynı
13 Ağustos 2008 / 07:58 Güncelleme: 13 Ağustos 2008 / 00:00

2005'te bombalandıktan sonra bir dönem Türkiye'nin gündemine oturan Umut Kitabevi ziyaretçi akınına uğruyor. Şemdinli'nin simgesi haline gelen kitabevinde kana bulanmış kitaplar raflarda sergilenirken, Converse ayakkabılar ve terlikler de ziyaretçilere satılıyor.Şemdinli'de 2005 yılında bombalanan Umut Kitapevi adeta ilçenin simgesi haline geldi. İlçeye gelen ziyaretçiler, buraya uğramadan şehirden ayrılmıyor. Şemdinli olaylarını unutmamak için kanlı kitapların hala raflarda sergilendiği, patlama izlerinin duvarlardan silinmediği Umut Kitabevi'nde ise Converse spor ayakkabıları ve terlikler ise ilginç görüntüler oluşturuyor.


PATLAMANIN İZLERİ VİTRİNDE


Bölgede en çok ilgi çeken mekanlardan biri haline gelen Umut Kitapevi hala patlamanın izlerini taşıyor. Tavanında patlamadan kalan şarapnel izleri bulunan kitapevinde, üzerinde kan izleri bulunan kitaplar vitrinlerde sergileniyor. Patlamada hayatını kaybeden Mehmet Zahir Korkmaz ve daha sonra çıkan olaylarda hayatını kaybeden Ali Yılmaz'ın çerçevelenmiş fotoğrafları da kanlı kitapların yanında bulunuyor. Patlamanın ardından olaylarla alakası olduğu düşünülerek vatandaşlar tarafından durdurulan aracın içinden çıkan, Umut Kitapevi'nin de içinde bulunduğu Özipek pasajına ait krokiler ise yine çerçevelenerek kitapevinin baş köşesine konulmuş.


KİTAPLARIN YANINDA AYAKKABI


Esnaf kitapevinin artık Şemdinli'nin en çok merak edilen yeri olduğunu belirtirken ilçeye gelen yabancıların ilk olarak burayı sorduğunu söylüyor. Kitabevi'nin bir müze gibi ilgi gördüğünü söyleyen esnaf, buranın bir sembol olarak korunması gerektiğini dile getiriyor. Kitabevine gösterilen ilgi ise ticarete dönüştürülmüş. Kanlı kitaplara ve saldırının unutulmaması için silinmeyen bomba izlerine yerlere konmuş ayakkabı kolileri eşlik ediyor. Spor ayakkabıları ve terlikler ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.


El bombalı tabela


Patlamaların ardından Umut Kitabevi'nin tabelası da değiştirilmiş. Umut Kitaevi yazan ve hemen pasajın girişinde bulunan tabelanın her iki köşesinde birer el bombası resmi bulunuyor. Resimlerin üzerinde ise 'Şemdinli Bombası' yazıları yeralıyor. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler