YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek davasında 36.duruşma
Çiçek davasında 36.duruşma
17 Ekim 2011 11:52
''Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri'' davasıyla birleştirilen 7 sanıklı ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının 36. duruşması başladı.

Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarında yer aldığı 22 sanıklı ''Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri'' davası ile birleştirilen Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile emekli Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının 36. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Albay Dursun Çiçek ve Mehmet Deniz Yıldırım ile birleşen dosyanın tutuklu sanıkları eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Tuğamiral Alaettin Sevim, albaylar Sedat Özüer ve Ziya İlker Göktaş, emekli albaylar Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu ile sivil Memur Mehmet Bülent Sarıkahya katıldı.

Duruşmada, bu dava kapsamında tutuksuz yargılanan ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Hasan Ataman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 5 tutuksuz sanık da hazır bulundu.

Tutuklu sanık avukat Serdar Öztürk ile YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve Tümgeneral Mustafa Bakıcı ile kırmızı bülten ile aranmasına karar verilen Bedrettin Dalan ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Hıfzı Çubuklu, olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılması için Askeri Yargıtay Başsavcılığına gönderilmesi talebiyle mahkemeye dilekçe verdiklerini anımsattı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin talebin sonradan değerlendirileceğini ifade etmesi üzerine Çubuklu, ''Sonradan değerlendirme diye bir şey olamaz'' diyerek, kanuna göre mahkemenin bu taleplerini Askeri Yargıtay Başsavcılığına göndermesi gerektiğini söyledi.

Talebe ilişkin görüşü sorulan savcı Mehmet Ali Pekgüzel de, usulü işlemlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, kendilerinin bu konuda bir taraf olmadıklarını, bu talebi ilişkin müdahillere tebligat yapılması gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, talebi değerlendirmek için duruşmaya ara verdi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler