YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevinden gelen mektuptaki ŞOK İDDİA
Cezaevinden gelen mektuptaki ŞOK İDDİA
Cezaevinden gelen mektuptaki ŞOK İDDİA
14 Mayıs 2008 / 16:20 Güncelleme: 14 Mayıs 2008 / 00:00

Cezaevindeki mahkumdan savcıya mektup geldi: Cinayetin planlandığı toplantıda emekli bir tümgeneral ve eski bir milletvekili vardı. Cinayet MHP İl Başkanlığı'nda yapıldı. Ben de oradaydım.


Malatya’da Zirve Yayınevi’nde üç Hıristiyanın vahşice katledilmesiyle ilgili davaya giren bir mektupta cinayetin planlamasında emekli bir tüm, generalle, eski bir milletvekilinin olduğu bir toplantıda yapıldığı öne sürüldü. Mektuba göre planın yapıldığı yerse Malatya MHP il Başkanlığı.


Zirve Yayınevi’ndeki katliamla ilgili davanın duruşması önceki gün 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, sanıklar suçları birbirine atmıştı. Ancak bu arada mahkemeye Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Metin Doğan isimli bir mahkûmun mektup gönderdiği ortaya çıktı.


5 Şubat 2008 tarihli mektubuna, “Hiçbir baskı altında kalmayarak, özgür irademle bu dilekçeyi yazıyorum. Ben Zirve Yayınevi cinayetleriyle ilgili bütün bildiklerimi yazıyorum. Ayrıntılarını tüm güçlü delillerimle beraber huzurunuzda anlatmak istiyorum.” diye başlayan Doğan, daha önce de cinayetlerle ilgili Malatya’ya gittiğini ancak baskı altında olduğu için ifade vermediğini belirtti.


Aynı koğuştaki akrabası Abdullah Sülük’ün kendisini koruduğunu ve bu nedenle çiftliğinin iki kez kurşunlandığını öne süren Doğan, “Tek amaçları bana gözdağı vermektir.” dedi.


Doğan mektubunda, Malatya Ülkü Ocakları’nda büyüdüğünü, “Ocağın gözünde en çok güvenilen? adam” olduğunu kaydetti. 2005 yılında ocak başkanı tarafından çağrıldığı MHP il binasına gittiğinde, il başkanı, eski bir milletvekili, ülkü ocakları başkanı ve emekli bir tümgeneralin kendisini bekletiklerini anlatan Doğan, şöyle dedi:


“Eski milletvekil, ‘Zirve Yayınevini arayacak tehdit edeceksin’ dedi. Ben de yanlarında aradım, Adnan çıktı. Tehdit ettim. Milletvekili bana ‘Bunların kalemini kırdık. Bu iş de sana yakışır. Zirve Yayınevi’nde kim var kim yok öldüreceksin. Orada tümgenerel olan kişi ‘biz seni kurtaracağız, hiç merak etme’ dedi. Milletvekili de bu işi nasıl bitireceğimi anlattı. Ve sonunda ‘300 bin dolar vereceğiz’ dedi. Bana ‘bu cinayetlerin yerini ve zamanını biz sana söyleyeceğiz’ dedi. Aradan iki ay geçmeden ağabeyimi öldürdüler. Ben de ağabeyimi öldüreni öldürüp içeri girdim.”


Doğan mektubun devamında daha sonra ‘bu işi’ Emre Günaydın’a yaptırdıklarını belirterek, “Mahkemede anlatmaya hazırım” dedi.


RADİKAL

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler