YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cephanelik çıkan arazinin eski sahibi AÇIKLADI
Dalan'a araziyi Hüsamettin Özkan'ın dayısı Necati Kurmel'in sattığı ortaya çıktı
Cephanelik çıkan arazinin eski sahibi AÇIKLADI
25 Nisan 2009 / 08:04 Güncelleme: 25 Nisan 2009 / 00:00

Bedrettin Dalan'ın, cephanelik çıkan araziyi ANASOL-M hükümetinin karakutusu Hüsamettin Özkan'ın dayısı Necati Kurmel'den aldığı ortaya çıktı.


Kurmel, arazinin baştan beri askeri yasak bölge içinde olduğunu söyledi. Kurmel'in sözleri, Dalan'ın 'Biz aldıktan sonra yasak ilan edildi' açıklamasını çürüttü.


ABD'de bulunan Bedrettin Dalan'ın Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan kazılarda cephanelik çıkan araziyi Saray Halı'nın sahibi Necati Kurmel'den aldığı anlaşıldı. ANASOL-M hükümetinin karakutusu olarak bilinen Hüsamettin Özkan'ın dayısı olan Kurmel, arazinin baştan beri askeri yasak bölge içinde olduğunu söyledi.


DALAN 'İZİN ALIRIM' DEDİ


Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in tasfiye edilme planlarında adı geçen Hüsamettin Özkan'ın dayısı Necati Kurmel, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada içinde cephanelik bulunan Poyrazköy'deki arazinin kendisinin de aralarında bulunduğu 15 ortağı olan Kurar Halı Ticaret Anonim Şirketi tarafından Poyrazköylü Sabahat Nurcan'dan satın alındığını söyledi. Kurmel, 20 yıl önce bina yaptırmak için köylülerin tarım yaptığı araziyi satın aldıklarını belirterek “Arazi askeriyeye ait olduğundan imar için izin çıkaramadık. Bedrettin Dalan (Buraya yaz okulu yaptırmak istiyorum ben izin alırım) diyerek burayı bizden satın almak istedi” şeklinde konuştu.


ARSAYA GİRİŞ YASAKTI


Kurmel, arazinin kendilerinde olduğu dönemde de askeri yasak bölgede olduğunu belirterek “Sürekli giriş çıkışlarda sorun yaşıyorduk. Biz de burayı Dalan'a sattık. Fakat o da belediye engelini aşamadığı için planlarını gerçekleştiremedi” diye konuştu. Kurmel'in yeğeni Özkan, Ergenekon tutuklusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da yakın dostu.


20 milyona sattım


Sabahat Nurcan ve oğlu Kadri Nurcan, Poyrazköy'de cephaneliğin çıktığı araziyi 27 yıl önce Gümüş Halı ile Saray Halı'ya 20 milyona satıklarını söylediler. Kadri Nurcan, “Biz sudan ucuza verdik, onlar ise servet kazandılar” dedi. YENİŞAFAK


Dalan'ın açıklamalarına TSK'dan YALANLAMA     DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler