YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çardak ve Karabucak köyleri tahliye edildi
Çardak ve Karabucak köyleri tahliye edildi
Çardak ve Karabucak köyleri tahliye edildi
04 Ağustos 2008 / 08:54 Güncelleme: 04 Ağustos 2008 / 00:00

Antalya, 4 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Alevler hala tam olarak kontrol altına alınabilmiş değil. Çanakkale Ayvacık'ta da dün çıkan orman yangını sürüyor.


Manavgat'ta, 4 gün önce başlayan ve 1 kişinin ölümüne sebep olan yangın Karabucak ve Sağırin köyleri yakınında etkili oluyor.
 
Yangın nedeniyle, Çardak ve Karabucak köyleri tahliye edildi. Sağırin köyünün Kepez mahallesinde ise jandarma evlerin boşaltılması çağrısında bulundu, ancak mahalle sakinleri evlerini terk etmedi.
 
Yangının, yerleşim alanlarına ulaşması engellenmeye çalışılıyor. Şiddetli rüzgar kuru hava ve sarp arazi yapısı söndürme çalışmalarının önündeki en büyük engel.
 
Manavgat'ın Kalemli köyü yakınlarında çıkan yangınsa kısmen kontrol altına alındı.
 
4 günde yangınlarda en az 4 bin hektar ormanlık alan kül oldu; 60 ev, 88 hayvan barınağı, 1 okul ve 1 cami yandı.
 
Kumluca'nın Olimpos beldesindeki orman yangını da tekrar kontrol altına alındı. Yangın, dün öğle saatlerinde kontrol altına alınmış ancak rüzgarın yön değiştirmesiyle yeniden alevlenmişti. Yangında, şu ana kadar 50 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.
 
Çanakkale Valisi: "Rüzgar olumsuz etkiliyor"

 
Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, ekiplerin Ayvacık ilçesi yakınlarında devam eden orman yangınını kontrol altına almak için canla başla çalıştığını, ancak rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini bildirdi.
 
Kırlı, Baharlar köyü yakınlarında çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangının sürdüğünü kaydetti.
 
Yangın söndürme ekiplerinin alevleri kontrol altına almak için canla başla çalıştığını, ancak rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğine belirten Kırlı, "Yangın, yerleşim birimlerini tehdit etmiyor. Yine de biz gerekli tüm tedbirleri aldık. Jandarma ve itfaiye ekipleri yanan alana yakın köylerde uyarılarda bulundu. Bölgedeki köylülerimiz de kendi çabalarıyla söndürme çalışmalarına katılırken, olası tehlikeye karşı tedbirlerini de alıyor" dedi.
 
Kırlı, yangın söndürme işçilerinin gece boyunca çalışmalarını sürdüreceğini ifade ederek, "Yangın söndürme uçakları ile helikopterler gün batımıyla Çanakkale'ye döndü. Sabah erken saatlerden itibaren bölgeye giderek, söndürme çalışmalarına yeniden katılacak. Umuyorum, alevler sabah saatlerine kadar kontrol altına alınacak" diye konuştu.
 
Yangının çıkış nedeniyle ilgili ellerinde kesin bir bilgi bulunmadığını ve jandarma ekiplerinin bu konu üzerinde çalıştığını belirten Kırlı, yangının etkili olduğu saha hakkında da tam bir rakam tahmininde bulunamayacağını kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler