YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyükanıt ve Sağlar arasındaki ipler geriliyor
Büyükanıt ve Sağlar arasındaki ipler geriliyor
Büyükanıt ve Sağlar arasındaki ipler geriliyor
10 Temmuz 2008 / 10:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Büyükanıt ve Sağlar arasındaki ipler geriliyor. Gergin geçen dünkü duruşmanın ardından bir dava da Sağlar'dan geldi.


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Fikri Sağlar arasındaki ipler geriliyor. Büyükanıt'ın açtığı davaya Sağlar'dan misilleme geldi. Sağlar, Büyükanıt'a bir resepsiyonda yaptığı "açlak ve adice" yorumlarıyla ilgili dava açtı!


Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın açtığı davada Sağlar’ın avukatı, ‘Müvekkilimin iddialarıyla ilgili belgeler Ergenekon tutuklusu Tolon’un evinden çıktı, o belgeleri isteteceğiz’ dedi


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve eşi Filiz Büyükanıt’ın, Birgün gazetesi ve eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar hakkında açtıkları tazminat davasının ilk duruşması gergin geçti. Sağlar’ın avukatı, Ergenekon soruşturmasında adı geçen bazı belgeleri, kendi davalarıyla ilgili olduğu gerekçesiyle talep edeceklerini açıkladı.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile eşi Filiz Büyükanıt, Sağlar’ın Birgün gazetesinde yayımlanan köşe yazısı nedeniyle 100 bin YTL tazminat talebiyle dava açmıştı. Sağlar yazısında, ‘Başbakan Erdoğan’ın, Org. Büyükanıt’a, eşi Filiz Büyükanıt’ın yaptığı usulsüz harcamalarla ilgili dosyalar sunduğu’nu iddia ediyordu. Davanın ilk duruşması Ankara 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya iki tarafın da avukatları katıldı.


Ankara 1.Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimi Beyhan Azman, Büyükanıt’ın avukatı aracılığıyla duruşma gününü erkene alması yönündeki talebinin mahkemece kabul edilmesi ile ilgili olarak Sağlar ve Birgün Gazetesi avukatlarının savunma dilekçelerinde yaptıkları eleştirelere tepki gösterdi.


Büyükanıt’ın davayı erkene alması yönündeki talebin olduğu tarihteki tüm davaların hangi tarihlere atıldığını tek tek okuyan hakim Azman, “Bir avukat olarak mahkemelerin nasıl çalıştığını bilirsiniz. Diğer mahkemelerle kıyas yaparak öne almayı nasıl değerlendirebilirsiniz. Her vatandaş davanın erkene alınmasını talep edebilir. Buna bir engel mi var. Kaldı ki talep de var ve bu talebe uyulmuştur” diye konuştu.


‘Malvarlığı araştırılsın’


Sağlar’ın avukatı Osman Oğuzhan ile Birgün Gazetesi’nin avukatı Kemal Işkın Keleşoğlu, Büyükanıt ve eşinin talep ettiği 100 bin YTL’nin ‘sebepsiz zenginleşmeye’ yol açabileceğini belirterek malvarlığının tespitini istediler. Avukatlar, malvarlığı kapsamında sadece maaş bordrosunun değil sahip olunan malların da belirlenmesi gerektiğini söyledi.


Bunun üzerine Büyükanıt’ın avukatı Levent Koçer, “Gizli olmasına rağmen malvarlığına ilişkin belgeyi de dosyaya ibraz ettik” dedi. Ancak avukatlar bunun kendilerine henüz ulaşmadığını belirttiler. Büyükanıt’ın avukatı Levent Koçer, duruşmanın erkene alınması sonrasında Fikri Sağlar’ın yaptığı açıklamalara ilişkin gazete kupürlerini de içeren belgeleri ek delil olarak mahkemeye sundu.


Fikri Sağlar da dava açtı


Öte yandan Fikri Sağlar da kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 10 bin YTL’lik manvi tazminat davası açtı. Sağlar’ın avukatı aracılığıyla verdiği dava dilekçesinde Büyükanıt’ın özellikle Azerbaycan Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda kendisi hakkında kullandığı “Bu kadar adisine rastlamadım”, “alçakça” gibi ifadeler dava konusu edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler