YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Büyük depreme hazırlık konusunda yapılanlar yeter
"Büyük depreme hazırlık konusunda yapılanlar yeter
"Büyük depreme hazırlık konusunda yapılanlar yeter
05 Eylül 2008 / 10:57 Güncelleme: 05 Eylül 2008 / 00:00

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün 140. yılı kutlamalarında açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, olası İstanbul depreminin 2010 - 2014 yılları arasında olacağını söyledi.


Kendisinin yürüttüğü olasılık araştırmasına göre, bu veriyi elde ettiğini söyleyen Işıkara, bu yıllar arasında Marmara depreminin büyük bir olasılıkla yaşanacağını kaydetti. " Benim bir olasılık modelime göre yaptığım bir araştırma var. Buna göre İstanbul'da her an bir deprem olabilir" diyen Işıkara 2010-2014 yılları arasında depremin olma olasılığının çok daha yüksek olduğunu kaydetti.


"DEPREMİ ÖNCEDEN BİLMEK MÜMKÜN DEĞİL"
"Depremi önceden bilmek demek, bir depremin nerede, ne büyüklükte olacağını bilmek demek" diye konuşan Işıkara, depremi önceden bilmenin mümkün olmadığını söyledi. Prof. Işıkara depremin nerede ve ne büyüklükte olacğını bilimin söylediğini, ama bilimin maalesef zamnı tahmin edemediğini kaydetti. 1999'dan bu yana deprem konusunda bilincin arttığını, toplumun eskisinden daha da bilinçli olduğunu söyleyen Işıkara, Türkiye'nin deprem araştırmaları konusunda oldukça ileri düzeyde olduğunu da sözlerine ekledi.


BÜYÜK DEPREM OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK
Boğaziçi Üniversitesi (B.Ü.) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün 140. yıl etkinliklerine katılmak için İstanbul’a gelen iki Japon deprem uzmanı, kentte yakın zamanda büyük bir deprem olma olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi.


Yıldönümü etkinlikleri kapsamında yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla “Dünya Rasathaneler Forumu” düzenlendi. Foruma Almanya, İsrail, Japonya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerdeki rasathanelerden çok sayıda uzman katıldı. Forumun ilk gününde ağırlıklı olarak Kandilli Rasathanesi’nin geçmişten günümüze geçirdiği süreç ele alındı.


TSUNAMİ TEHLİKESİ CİDDİ BOYUTTA OLMAZ
Forum için Japonya’dan gelen iki uzman ise olası İstanbul depremiyle ilgili ürkütücü tahminlerde bulundu. Depremin önceden tahmini konusunda uzun yıllardır araştırmalar yapan Kakioka Rasathanesi Direktörü Yuzo İşikava, “Şu anda dünya üzerindeki hiçbir teknoloji depremi önceden haber verme yeteneğine sahip değil. Marmara’daki fay hareketliliğine bakıldığında büyük bir deprem olma olasılığı çok yüksek. Kişisel görüşüm ise önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul’da 6 şiddetinin üzerinde bir deprem olacağı yönünde” dedi.


İşikava ayrıca Marmara Denizi’nin bir iç deniz olması nedeniyle İstanbul’un ciddi bir tsunami tehlikesiyle karşı karşıya olmadığını da sözlerine ekledi.


ÖNLEMLER YETERSİZ
Forumda deprem erken uyarı sistemleriyle ilgili bir sunum yapacak olan Japonya Meteoroloji Ajansı’ndan Mitsuyuki Hoşhiba da, Marmara’da deprem ihtimalinin olduça yüksek seviyede olduğuna dikkat çekti. Hoşhiba, “İzmit’teki kırılmadan sonra deprem ihtimali çok yükseldi.


Ancak ne zaman olacağını bilemeyiz. Türkiye’de depremle ilgili ciddi bilimsel çalışmalar var ancak, hazırlık konusunda yapılanlar yeterli değil” diye konuştu.


Milliyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler