YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bütün şifreler ABD’nin elinde mi?
Bütün şifreler ABD’nin elinde mi?
Bütün şifreler ABD’nin elinde mi?
17 Mayıs 2008 / 11:32 Güncelleme: 17 Mayıs 2008 / 00:00

Strateji konularındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Nurullah Aydın'dan şok iddialar.  "Türkiye'nin Milli Güvenlik Stratejisi" adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Aydın, Yeniçağ gazetesine şok açıklamalarda bulundu:


Türkiye’de telekomünikasyon sisteminin neredeyse yabancıların eline geçmesiyle denetim mekanizması da ortadan kalktı. Siyasilerin ve bürokratların korkulu rüyası telekulak olayının arkasında ABD ve CIA’nın olduğu iddiaları da arttı.


ABD’nin telefon dinleme ve fişlemeyi “önleyici savaş doktrininin” bir parçası olarak kullandığını belirten Prof. Dr. Nurullah Aydın, “Bu operasyonları CIA organize ediyor. Soğuk savaş döneminde kurulan istasyonları da faaliyette” dedi.


Türkiye’de bürokratların korkulu rüyası haline gelen telekulak olayının arkasında ABD ve CIA’nın olduğu ortaya çıktı


Türkiye’de Telekomünikasyon sisteminin neredeyse tamamen yabancıların eline geçmesiyle birlikte, denetim mekanizmasının ortadan kalktığı öne sürüldü. Siyasilerin ve bürokratların korkulu rüyası haline gelen telekulak olayının arkasında ABD ve CIA’nın olduğu ortaya çıktı.


Gazi Üniversitesi İletişim Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Aydın, “ortam dinleme” tekniği sayesinde cep telefonlarının birer “dinleme cihazına” dönüştürüldüğünü belirtti. Telefon dinleme ve fişleme operasyonlarının, CIA tarafından organize edildiğini ve Türkiye’de de soğuk savaş döneminde kurulan dinleme istasyonlarının halen faaliyet gösterdiğini belirten Prof. Dr. Nurullah Aydın, şöyle dedi:


"Telekulak'ı Mehmetçik koruyor!"


Geçtiğimiz aylarda Genelkurmay’da GES Daire Başkanı’nın en gizli ortamda operasyondan 48 saat önceki konuşmasının verilerek harekatın yapılacağına ilişkin Youtube’a düşen bilgi, ABD istihbaratının dinleme operasyonunun bir sonucudur. Ankara’nın Balgat semtinde kurulan Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nde de ABD yüksek dinleme üssü olduğunu iddia eden Aydın, “Şu anda eğitim doktrin komutanlığının yer aldığı merkezin tam ortasında Türk askerinin güvenliği altında, ABD’nin en ileri teknolojisine dayalı istihbarat ve dinleme merkezi var” dedi.


Türkiye’deki gizli üsler


ABD’nin bir zamanlar hayalini bile kuramayacağı yerlerde üsleri olduğunu söyleyen Aydın, bunlardan birinin Karadeniz kıyısındaki Romanya’nın liman kenti Köstence yakınlarında olduğunu belirtti. Türkiye’deki ABD gizli üslerinin varlığına da işaret eden Aydın, bunlardan birinin Ankara Elmadağ’daki yer altı kentli dinleme üssü olduğunu, aynı şekilde Antalya/Fethiye, Sinop, Erzurum Kargapazarı, Hatay / Samandağ ve Hakkari / Yüksekova’ya da yeni üsler yapıldığını öne sürdü.


Şifreler ABD’nin elinde


Türkiye’nin telekomünikasyon sisteminin tamamen yabancıların kontrolüne geçtiğini ve bu denetim eksikliğinin, TSK’nın operasyonlarına da büyük zarar verdiğini söyleyen Aydın, özellikle Türk ordusuna ait hava ve deniz araçlarındaki yazılımların ABD firmalarınca dizayn edildiğini hatırlatarak “Tüm önemli şifreler ABD’nin elinde. Atış sistemlerinin modernizasyonunu ise İsrailliler gerçekleştirdi” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler