YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Dumlu:Aktütün'de teröriste bilgi sızdırıldı
2.Ergenekon iddianamesinin ek klasöründe karakol baskınlarına yönelik çarpıcı bilgiler yer alıyor
Bülent Dumlu:Aktütün'de teröriste bilgi sızdırıldı
29 Nisan 2009 / 19:54 Güncelleme: 29 Nisan 2009 / 00:00

2. Ergenekon iddianamesinin ek klasöründeki bir ifade tutanağında karakol baskınlarına yönelik çarpıcı bilgiler yer alıyor.  
  
Dağlıca ve Aktütün karakollarına düzenlenen kanlı baskınlarla gündeme gelen eski astsubay Kadri Çelik'in bazı komutanlarla irtibat halinde olduğu iddia ediliyor. İddianamenin ekinde yer alan bir ifadede, Ape Hüseyin kod adlı terörist Kadri Çelik'in bölgede görev yapan bazı paşalardan istihbarat bilgisi aldığı ileri sürülüyor. 4 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan PKK'nın eski üst düzey yöneticilerinden Bülent Dumlu'nun verdiği bilgilere göre Çelik'in yanı sıra Murat Karayılan da bazı askerî erkânla irtibat halindeydi. Dumlu, ifadesinde Çelik'in 'halen bölgede görev yapan bazı TSK mensupları ile irtibatlı olduğunu' anlatıyor. Her iki baskında istihbarat zafiyeti iddiası tartışılmıştı.
Fİkinci Ergenekon iddianamesinin ek klasöründe yer alan bir ifade tutanağında çarpıcı iddialar bulunuyor. PKK'nın eski üst düzey yöneticilerinden Bülent Dumlu'nun anlattıklarına göre, Aktütün ve Dağlıca baskınlarını gerçekleştiren Kadri Çelik, bazı komutanlardan istihbarat alıyor. Türkiye, eski astsubay Kadri Çelik'in ismini Dağlıca ve Aktütün karakollarına düzenlediği kanlı baskınlarla duydu. Her iki baskında da istihbarat zafiyeti ve ihmaller uzun süre tartışma konusu oldu. İddianame eklerinde yer alan bir ifadede, Ape Hüseyin kod adlı terörist Kadri Çelik'in bölgede görev yapan bazı komutan ve paşalardan istihbarat bilgisi aldığı iddia ediliyor. 4 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan PKK'nın eski üst düzey yöneticilerinden Bülent Dumlu'nun verdiği bilgilere göre Kadri Çelik'in yanı sıra Murat Karayılan da bazı askerî erkânla irtibat halindeydi.


Bülent Dumlu, ifadesinde Kadri Çelik'in 'halen Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan bazı Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile irtibatlı olduğunu ve bu irtibatlı olduğu kişiler içerisinde general ve paşaların da olduğunu' anlatıyor. 1958 Muş doğumlu olan Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik, 1986 yılında Kıbrıs'ta astsubay olarak askerlik yaparken kaçıp PKK saflarına katılmıştı. Çelik, adını çok kritik süreçlerde düzenlenen iki önemli baskınla duyurdu. 16 askerin şehit edildiği, 8 askerin ise kaçırıldığı Dağlıca ile 15 askerin şehit olduğu Aktütün baskınlarını planlayan ve yöneten kişiydi. Her iki baskın da çok kritik süreçlerde gerçekleşmiş, baskınlardan sonra oluşturulan kamuoyu muhalefetinde hükümet hedef alınmıştı. Dağlıca baskınından sonra Ergenekon'a verdikleri destekle öne çıkan Türkiye Gençlik Birliği öncülüğünde mitingler düzenlenmişti.


Bülent Dumlu, emniyette verdiği ifadede Murat Karayılan'ın da askerlerden bilgi ve istihbarat aldığını bizzat kendisinin anlattığını iddia ediyor. Dumlu'nun ifadelerine göre, 2001 yılında Kandil bölgesinde bulunan Kanicengi kampında yapılan Türkiye'de faaliyet gösterecek olan grupların katıldığı bir toplantıda Murat Karayılan, 1992-99 yılları arasında Botan saha komutanlığı yaptığı dönemlerde bu bölgede bulunan devlet güçlerinden özellikle o bölgede bulunan jandarma karakol komutanları tarafından PKK terör örgütüne yönelik yapılacak operasyonlarla ilgili kendisine istihbarî bilgiler geldiğini söylüyor. Bu istihbarî bilgilerin sadece operasyonlarla sınırlı olmadığını, operasyonların nereye kadar devam edeceği, nerede biteceği, askerlerin geçiş güzergahları ve örgüte yapılabilecek pusu operasyonları ile ilgili istihbari bilgiler geldiğini belirtiyor.


Yüksek güvenlikli jandarma karakolu maketine yoğun ilgi


TOKİ'nin Aktütün Karakolu'na yapılan saldırının ardından proje sunarak inşaatına başladığı 'yüksek güvenlikli karakolların' ilk örnek maketi IDEF'09 Savunna Sanayi Fuarı'nda sergilendi. Katılımcılar, ileri teknoloji kullanılan karakola yoğun ilgi gösterdi. ASELSAN standında sergilenen karakolun bina şekli Türk Silahlı Kuvvetleri'nin istekleri doğrultusunda geliştirildi. Yapımı TOKİ tarafından gerçekleştirilecek karakolların güvenlik araç ve teçhizatı ise ASELSAN tarafından sağlanacak. ASELSAN, Dağlıca ve Aktütün karakol saldırıları gibi acı tecrübelerin ışığında yapılmasına start verilen projeye "İleri Teknoloji Karakol Sistemi (High Technology Border Patrol Security System)" adını vermiş.


Karakolların planı askerlerin isteği doğrultusunda H şekline benzer bir yapıda inşa edildi. H şeklindeki karakolun en ön kısmında kuleye benzer sensör algılama merkezi bulunuyor. ASELSAN yeni tip karakolların çevresinde canlı algılama sensörleri yerleştirerek yaklaşan tehlikelere karşı personeli uyanık hale getiriyor. Böylece karakollar ani baskınlara karşı korunmuş olacak. Karakol içinde bulunan insansız silahlar ise karakol çevresindeki sensörlerin verdiği sinyallere göre nokta atışı yapabiliyor. Gerektiği zaman karakol çevresine "Gezgin" veya "İzci" gibi insansız araçlar yerleştirilerek keşif ve gözetleme yapılabilecek. Tehlike arz eden noktalara söz konusu insansız araçlar gönderilerek görüntü alınabilecek, gerekirse atış yapılabilecek. Böylece karakollarda yaşanabilecek can kayıpları asgariye indirilmiş olacak. TOKİ yetkilileri, inşasına başlanan karakolların yerlerini sır gibi saklıyor. TOKİ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Doğu ve Güneydoğu'da belirlediği öncelikli geçiş noktalarında 162 karakolun yapımını üstlenmişti. ERKAN ACAR (Zaman) 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler