YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugüne kadar 100 bin hayvandan sadece 8 binini sağ
Bugüne kadar 100 bin hayvandan sadece 8 binini sağ
Bugüne kadar 100 bin hayvandan sadece 8 binini sağ
14 Eylül 2008 / 17:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, başkentteki sokak hayvanı sayısının 100 bini aştığını açıkladı. Müdürlük, Büyükşehir Belediyesi ile diğer belediyeler bugüne kadar 100 bin hayvandan sadece 8 binini sağlık kontrolünden geçirebildi.


Belediyelerce bu yılın ilk dört ayında, başıboş hayvanlardan 2 bin 185’i kısırlaştırıldı. 3 bin 445 hayvanın muayene ve tedavisi yapıldı. 1455 sokak hayvanı aşılandı. 410’una da çip takıldı.


Yaklaşık dört yıldır ‘sokak köpekleri için barınak yeri arayan’ Ankara Büyükşehir Belediyesi’yle diğer bazı belediyeler hâlâ sokak köpekleri için barınak yapmış değil. Türkiye’nin başkentinde halen sadece Çankaya Belediyesi’nin 100. Yıl Mahallesi, Lozan Park ve Mühye’de, Gölbaşı Belediyesi’nin Gölbaşı’ndaki barınaklarında sokak köpeklerine yönelik çalışma yürütülüyor. Altındağ ve Yenimahalle belediyeler küçük ölçekli barınaklarında 100 civarında sokak köpeğinin bakımını yapıyor.


Ankara’nın, başta Çankaya İncesu, Yüzüncü Yıl, Birlik, Yıldız, Dikmen, Balgat semtleriyle Etlik Kardeşler Mahallesi ve Yenimahalle civarında oturan vatandaşlarsa dertli. Çünkü başıboş köpekler nedeniyle çocuklarının okula gitmekten korkar hale geldiğini söylüyorlar. Bu bölgelerde sürü halinde gezen köpeklerin zaman zaman yetişkinlere ve çocuklara saldırdığı, özellikle gece saatlerinde köpek seslerinden uyumakta güçlük çektikleri anlatılıyor.


PEKİ SORUMLU KİM
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal Hayvan Hakları Kanunu ve 2006 tarihli Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ne göre bu konunun Çevre ve Orman İl Müdürlükleri, il hayvan koruma kurulları ve belediyelerin sorumluluğu olduğunu söylüyor.


İl Çevre ve Orman Müdürlükleri, belediyeler ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yaparak sokak hayvanlarının kontrolünü takip etmek, kayıt altına almak, geçici bakımevleri oluşturulmasını sağlamakla ve buralarla ilgili gerekli denetimleri yapmakla yükümlü. Belediyelerin de sokak hayvanlarının aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, beslenmelerinin sağlanması, işaretlenerek kayıt alınmasına gibi sorumlulukları var.
Ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Uysal, “Doğa bir bütündür. Ne yazık ki yetkili kurumlar görevlerini yeterince yerine getirememekte, ihmal edilen pek çok çevresel sorun gibi sokak hayvanları da göz ardı edilmektedir” dedi. Sokak hayvanlarının sağlıksız koşullara terk edilmesinin bütün çevre ve halk sağlığı için tehdit oluşturacağına dikkati çeken Uysal, yetkililerin sorumluluklarını bir an önce yerine getirmelerini istedi.


Turizm ve Çevre Muhabirleri Derneği Başkanı Alican Atay da sokak köpeklerinin büyük şehirlerin ortak sorunu olduğunu, bu sorunun şehirlerin dışına taşarak yaban hayatını da tehdit eder hale geldiğini belirtti. Gelişmiş ülkelerde böyle bir sorun, sokaklarda sürüler halinde gezen başıboş hayvanlar görmenin mümkün olmadığını da savundu. RADİKAL

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler