21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün her şey çocuklar için
Bugün her şey çocuklar için
23 Nisan 2008 10:37
Bugün her şey çocuklar için


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bugün tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

Meclis'teki tören:
TBMM Başkanı Köksal Toptan, 23 Nisan ile TBMM'nin açılışının 88'inci yıldönümü dolayısıyla TBMM'deki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Devlet Bakanı ve başbakan yardımcıları Nazım Ekren ve Hayati Yazıcı, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TBMM başkanvekilleri Nevzat Pakdil ve Eyyüp Cenap Gülpınar, TBMM Başkanlık Divanı'nın bazı üyeleri, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, siyasi partilerin grup başkanvekilleri, milletvekilleri ve Meclis bürokratları katıldı.

Anıtkabir'deki tören:
TBMM Başkanı Köksal Toptan ve beraberindeki devlet protokolü, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anamuhalefet partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP TBMM Grup Başkanı Ahmet Türk, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve çok sayıda milletvekili katıldı.

Toptan, Atatürk'ün mozolesine koydu; saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Toptan, daha sonra Misak-i Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Heyetin Misak-ı Milli Kulesi'ne geçişi sırasında, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Anıtkabir'in merdivenlerinden düştü. Serter, yanındaki milletvekillerinin yardımıyla ayağa kalktı.

Bu sabah, 81 ilden ve Ankara'daki okullardan gelen öğrenciler de, Atatürk'ün mozolesi önünden saygı geçişi yaptı. Öğrenciler, ellerindeki çiçekleri ve bayrakları mozoleye bıraktı.

19 Mayıs Stadyumu'nda tören

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 19 Mayıs Stadyumu'nda öğrencilerin gösterilerinin yer aldığı tören düzenleniyor.

Törende, Milli Eğitim Bakanı Çelik, Ankara Valisi Kemal Önal, Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ten oluşan kutlama komitesi vatandaşların bayramını kutlayacak.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak törenin ardından "öğrenci andı" okunacak. Çelik'in, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından öğrenciler duygu ve düşüncelerini dile getirecekler, şiir okuyacaklar.

Daha sonra tören geçişi yapılacak. Kutlamalar çerçevesinde, öğrenciler, devlet erkanına ziyaretlerde bulunarak, temsilen makamlarına oturacaklar.

TBMM özel gündemle toplanacak

TBMM Genel Kurulu, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla saat 14.00'te özel gündemle toplanacak. Köksal Toptan'ın açış konuşmasının ardından, TBMM'de grubu bulunan ve temsil edilen siyasi partiler adına konuşmalar yapılacak.

Bu çerçevede, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ve DSP'den de Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı konuşma yapacak.

TBMM'deki etkinlikler, tören salonunda gerçekleştirilecek resmi kabul ile TBMM bahçesindeki lazer ve havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Masal kahramanları korteji düzenlenecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlenecek.

Belediyenin oluşturacağı kortejin yürüyüşü Altınpark'ta başlayarak Kızılay'da sona erecek. Masal ve çizgi film kahramanlarının canlandırılacağı kortejin vatandaşlar tarafından izlenebilmesi için Sıhhiye ve Opera arasına tribünler yerleştirilecek.

Kortejin sonbulacağı Kızılay Meydanı'nda akşam Sibel Can ve Ferhat Göçer konser verecekler. Meydanda ses ve ışık gösterileri de gerçekleştirilecek.


TSK afiş hazırlattı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına Türk Silahlı Kuvvetleri ise hazırladığı afişlerle katıldı. Afişler Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer aldı.

İlk afişte Türk bayrağı zemini üzerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hürriyetin de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir" sözüne yer verildi.

İkinci afişte, "Mutlu ve barış dolu bir dünya için el ele.. Tüm dünya çocuklarının çocuk bayramı kutlu olsun " yazısının yanında camdan bir dünya küresi ve üzerinde farklı ırklardan çocukların elleri yer aldı.

Son afişte Atatürk'ü, birinci Meclis kürsüsünde konuşma yaparken gösteren bir fotoğrafın altına "Çağdaş ve aydınlık Türkiye'nin çocukları, ulusal egemenlik ve çocuk bayramınız kutlu olsun" mesajı yazıldı.

Trafiğe kapatılacak yollar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları dolayısıyla Anıtkabir bugün saat 13.00'den bugün saat 10.00'a kadar tören hazırlıkları ve güvenlik önlemleri nedeniyle vatandaşların ziyaretine kapalı olacak.

Anıtkabir'deki tören dolayısıyla bugün saat 07.30'dan itibaren Gençlik caddesinin Tandoğan kavşağından geliş istikametinin sağ şeridi ile Akdeniz caddesinin Gençlik caddesine gidiş istikametinin sağ şeridi tören sonuna kadar trafiğe kapalı olacak.

Birinci Meclis'teki tören için saat 09.30'dan itibaren Cumhuriyet bulvarındaki Baruthane Kavşağı-Ulus kavşağı arasındaki yol trafiğe kapatılacak.

Ayrıca saat 13.00'te de Wolkswagen Bayram Korteji için Atatürk Kültür Merkezi alanında başlayıp Ulaştırma kavşağı, Kazım Karabekir kavşağı, Baruthane kavşağı, Ulus, Opera, Sıhhiye, Kızılay, GMK Bulvarı, Maltepe ve Tandoğan'dan Anıtkabir'e kadarki güzergah geçici olarak kapatılacak.

Kutlamalar kapsamında saat 18.00'de Altınpark'tan başlayarak İrfan Baştuğ caddesi, Çankırı caddesi, Ulus, Atatürk bulvarı, Kızılay meydanı, Akay kavşağı, İnönü bulvarı, Konya devlet yolu, AKM'den geçerek Turgut Özal bulvarında son bulacak "Sevgi Seli Korteji'nin geçiş güzergahı da trafiğe kapalı olacak.

Saat 19.00'da Kızılay Meydanı'nında verilecek konser için ise saat 16.00'dan itibaren Atatürk bulvarı-Meşrutiyet caddesi girişinden, Sıhhiye'den Kızılay yönüne geliş istikametinin Sıhhiye kavşağından, GMK bulvarı Özveren sokaktan ve Ziya Gökalp caddesi Kızılay'a geliş istikametinde Mithat Paşa köprüsü altından itibaren trafiğe kapatılacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler